Téma

DOMÁCÍ VYMYTÍ BARVY


Pletení z papíru a barvení

Barvení můžeme provádět jednak natíráním štětcem, kdy natřeme štětcem buď celý výrobek, nebo můžeme natírat předem ruličky (několik ruliček si položíme na igelitovou podložku a štětcem je natřeme z jedné strany; válením a současným dobarvením zbarvíme celé ruličky, které potom položíme na novinový papír položený na rovné ploše; schnutí si můžeme urychlit v horkovzdušné troubě), jednak stříkáním barvy, kdy se barva nalije do lahve s rozstřikovačem a celý výrobek se ze všech stran postříká (je větší spotřeba barvy, ale barva se dostane do všech koutů; někdo rozřízne velkou krabici a stříká v ní, aby se barva nerozstřikovala po okolí).

K barvení můžeme použít nejrůznější dostupné barvy, každému vyhovuje něco jiného. Někdo používá lihová a vodou ředitelná mořidla na dřevo (lihovými se však nedoporučuje natírat v uzavřených prostorách – jsou cítit). Při barvení vodou ředitelnými mořidly se někdy stane, že se po zaschnutí na ruličkách objeví šedavý povlak – vysrážená sůl z barvy. Někomu vyhovuje Balakryl, jinému barvy na textil či tónovací barvy do malířských nátěrů, temperové barvy.

Pro zpevnění výrobku i k ochraně barev je vhodné celý výrobek nalakovat. K lakování se používají nejrůznější druhy laků (k dostání je jich velké množství). Nejčastěji se využívají vodou ředitelné laky jako Spotrakryl, Colorlak. Někdo používá lazurovací laky (jsou lehce zabarvené).

Pro lakování výrobků, které chceme umístit venku (koše bez dna pro truhlíky s květinami, výzdoba vrat a dveří) se doporučuje lodní lak. Výrobky natřené Balakrylem se už nemusí lakovat.

Zdroj: článek Pletení z papíru

Příběh

Ve svém příspěvku LÉČENÍ PRAŠIVINY U KRÁLÍKŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anežka.

Kokcidiosa je nakažlivé onemocnění, které působí králíkářům největší ztráty. Stejnou metlou, jako je pro lidstvo tuberkulosa, je pro králíky kokcidiosa. Nemoc je vyvolávána choroboplodnými zárodky tak zvanými kokcidiemi a sice druhem kokcidium oviforme, dnes zvaným Eimeria Stiedae. Zárodky tyto se nacházejí ve žlučovodech a ve sliznici střevní člověka a hlavně králíků. Nakažení děje se obyčejně potravou (zelenou pící, trávou atd.), v níž nalézají se tyto choroboplodné zárodky. Nemocní králíci jsou s počátku smutní, téměř ničeho nežerou, mají vysokou horečku, dech jejich stává se rychlým a krátkým, slábnou, hubnou, až konečně v poměrně krátké době hynou. Někdy se při tom nadýmají, silně slintají, aneb dostávají průjmy. Léčení bývá málokdy úspěšným, protože nemoc se úžasně rychle šíří a téměř celý chov vymírá. Zvláště zhoubně řádí choroba mezi králíky mladými; když některý z nich nemoc přečká, zdá se býti zdravým a bývá obyčejně v chovu používán dále. Uzdravení takového zvířete bývá však toliko zdánlivé, neboť stává se vlastně trvalým nositelem a rozšiřovatelem této nákazy. Při pitvě mrtvého králíka nalézáme dosti často na játrech bílé nebo nažloutlé uzlíky v různém množství a v různých velikostech. Jindy pouhým okem nenalezneme vůbec žádných změn a v těch případech doporučoval bych odbornou prohlídku zvěrolékařem, který mikroskopickým rozborem králičího trusu stanoví přesnou diagnosu. Nákaza šíří se velmi rychle po celém okolí, králíkárna bývá pak choroboplodnými zárodky tak zamořena, že v ní bez nebezpečí není možno dále králíky chovati. Jediným bezpečným prostředkem k zabránění nového vypuknutí nákazy je spálení mrtvých králíků, steliva a celé králíkárny. Pouze tam, kde choroba netrvala dlouho, kde králíkárna je kusem vyšší hodnoty, je možno ohroženou králíkárnu úzkostlivou desinfekcí zachrániti. Z léků, které jak jsem podotkl nemají valného úspěchu, užívá se nejčastěji slabého roztoku kreolinu (každý druhý den vnitřně podati jednu kávovou lžičku), glycerinu, chininu, směsi sirného květu a kalomelu (jednu lžičku denně).

Nadmutí vyskytuje se nejvíce u králíků mladých, ale i starších a bývá příčinou častého uhynutí. Onemocnění pozná se snadno dle toho, že břicho králíka je nápadně nafouklé a králík se sotva pohybuje. Tvrdívalo se, že příčinou nadmutí je krmení čerstvé zelené píce, hlavně jetele, dnes však víme, že není to pouze jetel, nebo zelená píce, ale že to bývá mnohem častěji zatuchlá nebo plesnivá sláma, namrzlé nebo nahnilé brambory, změněné obilniny, zvadlá a kvasící potrava atd. Následkem chybného kvašení vytváří se v žalludku a ve střevech veliké množství plynů, které silně stěny jejich napínají, takže může dojíti k prasknutí jich a náhlé smrti. Léčení: jakmile zpozorujeme nadmuté břicho u králíka, musíme ihned břicho králíka tříti, volně vypustiti na dvůr a přinutit k pohybu. Vnitřně podáváme mu vodu s několika kapkami čpavkového lihu, heřmánkový odvar, vápennou vodu (jednu lžičku), aloe na slabou špičku nože.

Slintavka objevuje

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Léčení prašiviny u králíků

Domácí vodárna

Čerpaná voda se pomocí domácí vodárny dopravuje do domu, chalupy nebo podobného zařízení, kde se rozvádí potrubím třeba přímo do koupelny. Vodárny se často využívají též pro čerpání vody určené k zavlažování nebo zalévání zahrady nebo k udržování tlaku ve vodovodním řádu.

Domácí vodárny se používají jak na místech, kde není dostupný běžný veřejný vodovod nebo je v něm nedostatečný tlak, tak i všude tam, kde je k dispozici vlastní vodní zdroj a je zájem o úsporu peněz. Domácí vodárnu lze používat celoročně.

Vodárna se vyplatí, i když na chalupu budete jezdit třeba jednou týdně. Zahrada se čas od času zalít musí a počasí není vždy příznivé. Některá letní období jsou suchá a naše zeleň nepočká a uschne. Je zde sice počáteční investice, ale je třeba myslet na to, že taková vodárna vám vydrží i desítky let. Samozřejmě musí jít o kvalitní zařízení, které může stát do osmi tisíc, ale i méně. Vzhledem k tomu, že se cena za metr krychlový vody pohybuje v průměru kolem 71 korun a stále se zdražuje, pořízení domácí vodárny se může vyplatit již po pár letech.

Mezi hlavní výhody domácí vodárny patří snížení nákladů – nemusíte být napojeni do veřejné vodovodní sítě, za kterou platíte nejen vodné, ale i stočné. Dále je to dostupnost – čas od času nastane ve veřejné síti odstávka, například kvůli údržbě, a vy tak krátkodobě přicházíte o zdroj vody. Přistavená cisterna jako náhrada stačí tak maximálně na pitnou vodu. Na koupání nebo zalévání zahrádky můžete rovnou zapomenout. Pozitivem je i stálý tlak vody – zejména v odlehlejších oblastech, kam se musí voda veřejnou sítí dlouze dopravovat, dochází k poklesům tlaku vody. Tento problém opět vyřeší domácí vodárna.

Domácí vodárnu zpravidla tvoří několik samostatných zařízení: čerpadlo (ponorné, povrchové, samonasávací), tlaková nádoba o různých objemech, spínač, tlakoměr, ovládací jednotka aj. Vodárnu je možné zakoupit jako kompaktní zařízení sestavené výrobcem, nebo lze zakoupit jednotlivé součásti a sestavit si vlastní vodárnu podle skutečné potřeby konkrétního objektu. Tuto variantu doporučujeme pouze zkušeným „čerpadlářům“ a pro všechny ostatní zákazníky je v nabídce řada kvalitních vodáren v různých výkonových řadách bez starostí. Pokud by vám pomohlo jednoduché schéma od čerpadla ve studně po tlakovou nádobu, tak zde jsou schémata pro různá zapojení: domácí vodárna schéma zapojení.

Zdroj: článek Vše, co jste chtěli vědět o domácí vodárně!

Poradna

V naší poradně s názvem KAKI CHURMA - TOMEL JAPONSKÝ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Aronová Dana.

Dobrý den,

se zájmem jsem si přečetla Váš článek o pěstování kaki churmy.
Doma na zahradě mám zhruba 10 let tento stromek. Získala jsem ho na výstavě, jako malý stromeček. Docela se mu daří, dnes je asi 2 m vysoký. Plodí minimálně 5 let. Plodů jsou stovky, ale malé jako nehet palce ruky. Loňského roku jsem ho maximálně ořezala a hodně likvidovala obrovské množství květů. Nic se nedělo, plodů bylo méně, velikosti stejné. Letos má plodů výrazně méně, ale jsou pořád neskutečně malé. Co s tím? Uvažovala jsem o koupi kvalitní rostliny s tím, že bych strom naroubovala. Mohla byste poradit?
První tři roky po výsadbě do volné půdy jsem ho chránila před zmrznutím, ale teď s ním nic nedělám a zimu na Moravě bez problému zvládá.

Děkuji za odpověď

S přáním pěkného dne

zdraví Dana Aronová
Kroměříž

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.

Strom s ovocem kaki churma - tomel japonský je možné roubovat. Návod na roubování je vidět zde: https://youtu.be/au2de7AXCS…

Jistější je ale vysadit nový stromek s odrůdou vhodnou do našich klimatických podmínek. Vhodná je například odrůda Kostata, která neobsahuje pecky ani třísloviny. Plody jsou velké, kulovité, žlutooranžové barvy. Dužnina je oranžová, sladká, hodí se k přímému konzumu nebo do ovocných salátů. Plodí druhým až třetím rokem po výsadbě. Odrůda je samosprašná, takže nepotřebuje druhý strom.

Další vhodná odrůda, která vydrží mrazy až do -18°C, je Tomel ROJO BRILLANTE. Je to pozdní odrůda s vysokým a spolehlivým výnosem. Plody odrůdy Rojo Brillante dorůstají větší velikosti a sklízí se v listopadu. Plody je po sklizni dobré nechat 2 týdny dozrát aby dosáhly sladké a lahodné chuti.

A do třetice Kaki Chioccolatino je původem z Itálie. Plody má středně velké až velké, ploše kulovité, žlutooranžové barvy. Dužnina je bronzově oranžová, sladká, hodí se k přímému konzumu či do ovocných salátů. Plodí druhým až třetím rokem po výsadbě. Odrůda Chioccolatino je také samosprašná.

Zdroj: příběh Kaki churma - tomel japonský

Popis jednotlivých druhů

Azalka

Azalka je jarní kvetoucí keř. Je velmi podobná rododendronu, ale je menšího vzrůstu a má menší květinové trsy než rododendron. Květenství azalky je nápadné zářivými barvami, které se vyskytují v mnoha variantách a velikostech. Květy kontrastují s tmavě zelenou barvou listů keře.

  • Botanický název: Rhododendron
  • Doba kvetení: brzy na jaře
  • Velikost: 40 cm, v závislosti na kultivaru
  • Květy: bílé, žluté, oranžové a červené
  • Světlo: polostín
  • Pěstování: při zasazování je nutné přidat mulčovací substrát ke spodní části keře

Zde je několik fotografií, na kterých je možné vidět azalku.

Jírovec

Jírovec vytváří kouzlo v každé zahradě. Můžete si ho pořídit jako malý strom nebo keř. Není náročný na údržbu, má výrazné listy a nápadné květy.

  • Botanický název: Jírovec
  • Doba kvetení: jaro
  • Velikost: 3 m až 15 m a široký 9 m, v závislosti na kultivaru
  • Květy: červená, bílá, krémová, růžová nebo zelenožlutá
  • Světlo: plné slunce i polostín
  • Pěstování: tento keř je vhodný do větších zahrad, k rozmnožování slouží plody jírovce – kaštany, které se sází 1 až 2 cm hluboko do substrátu po dvou nebo po třech semenech.

Zde je několik fotografií, na nichž můžete vidět jírovec.

Kamélie

Kamélie miluje zimu, v tomto období většina zahradních rostlin odpočívá, ale kamélie se teprve zahřívá. Kamélie je evergreenem podzimního, zimního a brzkého jarního období. Je vhodná pro terénní úpravy okrasných zahrad, kdy vytváří krásné květy ve tvaru růží. Kamélie byly pěstovány několik let na Dálném východě, který je jejich rodným krajem. V současné době existuje více než 3 000 druhů těchto keřů.

  • Botanický název: Camellia
  • Doba kvetení: podzim, zima a brzy na jaře, v závislosti na odrůdě
  • Velikost: 0,8 m až 6 m
  • Květy: červená, růžová a bílá
  • Světlo: polostín
  • Pěstování: keř je nutné chránit před sluncem, studeným a silným větrem. Keř není vhodné vysazovat do úplného stínu, který sníží květenství rostliny.

Zde je několik fotografií zachycujících kamélii.

Lýkovec

Lýkovec je keř s intenzivní vůní květů, což je hlavní důvod, proč se vysazuje do okrasných zahrad. Květy vavřínu jsou jemné bílé, růžové a fialové květy a existuje mnoho odrůd keřů. Vavřín je univerzálním keřem, který se v okrasné zahradě používá jako půdopokryvný prvek.

  • Botanický název: Daphne
  • Doba kvetení: od jara do podzimu, v závislosti na odrůdě
  • Velikost: 0,5 m až 12 m
  • Květy: čtyřlaločnaté trubkovité květy v bílé, růžové nebo lila barvě
  • Světlo: slunné sta

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Nejhezčí kvetoucí keře

Poradna

V naší poradně s názvem CIM ZALEVAT MODROU ORCHIDEJ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zuzana cerna.

Dobry den, dostala jsem modrou orchidej a nevim cim ji zalevat aby rostla modre. Dekuji za odpovet.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.

Modré orchideje, které jsou dobarvované, po nějakém čase vyblednou a stane se s nich normální bílá orchidej. Producenti modrých orchidejí tají způsob, kterým dosáhnou toho, že orchidej zmodrá. Existuje ale i domácí způsob, jak docílit modré barvy. Stačí hlouběji seříznout kůru stonku v místě asi tak 4 až 5 cm od jeho začátku. K obnaženému místu se pak ukotví plastový trychtýř, do kterého se nalije tekutina do plnících per - inkoust. Ten si rostlina postupně nasává a tím se obarvují světlé části rostliny na modro. Jak se tento způsob provádí v praxi je vidět na následujícím videu: https://youtu.be/ygtvrhhZof…

Zdroj: příběh Cim zalevat modrou orchidej

Je krtek obecný chráněný

Krtek je celkem hojný, takže bohužel skutečně nepatří ke zvláště chráněným živočichům, je chráněný jen obecně. To znamená, že pokud někdo neohrožuje krtka jako druh, což odchytem a usmrcením několika krtků na vlastní zahrádce nečiní, nejedná proti uvedenému zákonu. Usmrcení krtka je podle ochránců týrání zvířete. V plné míře se ale na jeho zabití vztahuje právě zákon č. 246/1992 Sb., o týrání zvířat. Jde jen o to, že se u nás znění tohoto zákona nevykládá do důsledků, takže usmrcování drobných savců na zahradách nikdo neřeší. Je to prostě stará tradice, u kterých dlouho trvá, než se vymýtí. To ale neznamená, že je to v pořádku! Aby usmrcení krtka bylo skutečně legální, musel by ho sprovodit ze světa veterinář pomocí smrtící injekce, anebo by přímo v zákoně musel být určen způsob usmrcení a přesně vymezeny i jeho oprávněné důvody. Rozrytí trávníku nebo záhonu by k nim ale zcela určitě nepatřily. Těžko říct, proč lidé u nás tolik bazírují na bezchybném anglickém trávníku, tradice to u nás není.

Zdroj: článek Krtek obecný

Poradna

V naší poradně s názvem UBROUSKY NA POHLCOVÁNÍ BAREV ZKUŠENOSTI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina.

Ahoj, máte někdo prosím zkušenosti s ubrousky na pohlcování barev do pračky? Slyšela jsem o nich, prý když se tento ubrousek přidá do pračky k prádlu, nasaje do sebe barvu, kterou některé oblečení pouští a tím se neobarví ostatní prádlo, je to pravda? Jsou tyto ubrousky jednorázové nebo se dají použít víckrát? Kde tyto ubrousky kupujete? Moc děkuju za rady. Martina

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Nejlepší odbarvovací ubrousky jsou značky Iberia a mají je v drogériích Rossmann, mají nejlepší výsledky při pohlcování barvy z prací vody. Na internetu se dají odbarvovací ubrousky koupit tady: https://www.zbozi.cz/?q=COL… nevím ale jakou mají účinnost.

Zdroj: příběh Ubrousky na pohlcování barev zkušenosti

Brambory, rajčata, vinnou révu a jahody je vhodné ošetřit v polovině jara a pak opakovat v případě potřeby maximálně každých 15 dní (podle klimatu). Je třeba dávat pozor, aby se neošetřovalo samotné ovoce, aby nedošlo k pachuti a riziku otravy.

Ošetření jsou pouze preventivní - neléčí, a proto je nutné je provádět před deštěm, při nebo po kterém hrozí vznik houbového onemocnění. Postřik bude částečně smýván deštěm a je nutné s kúrou začít znovu, jakmile dojde k jejímu vymytí.

Na růže, ovocné stromy, keře s opadavým olistěním se preventivní ošetření aplikuje někdy na podzim (ideálně těsně po opadu listů) nebo na samém začátku jara, těsně před objevením prvních poupat.
Pokud je rok nebo období vlhké, v obou případech je často vhodné operaci opakovat 2 až 3krát (v 15denních intervalech). Toto ošetření omezí tvorbu škodlivých plísní na jaře. Použití na růže je třeba zvážit, i když se používá po desetiletí, tak pro tuto plodinu je k ošetření povolena pouze síra.

Bordeauxská jícha chrání pouze to, co zakrývá. Zlepšením přilnavosti produktu přidáním jednoho litru odstředěného mléka na 10  litrů jíchy vidíme lepší odolnost proti dešti, ale tyto bílkoviny mohou také živit plísně nebo bakterie. Preferuje se proto černé mýdlo nebo efektivněji smáčedla na bázi terpenalkoholu (borová pryskyřice), která zvyšují retenci, přilnavost a odolnost vůči smytí.

Zdroj: článek Bordeauxská jícha

Příběh

Ve svém příspěvku VYVOJ SLIMÁKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Eva nováková.

marně se snažim najit jak vypadá a kde je nejvic kladeno vajičko slimáka a jak vypadá když se z vajička vylihne.Je to štihli hbity červík?Ty totiž mivám pod špaliky dřeva kde slimáky sbirám.Vajička také nevím jak vypadaji,nikdy jsem žádne nenašla.Jsem z nich na mrtvici.Děkuji za odpověd

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Věra.

Vajíčka slimáka jsou jako malé perličky,bílé barvy.Bývají v zemi pod květináči atd.

Zdroj: příběh Vyvoj slimáka


Warning: Undefined array key 4222 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4223 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4224 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4225 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4226 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4227 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4228 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4229 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4230 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4231 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4232 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4233 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4234 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4235 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4236 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4237 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4238 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4239 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4240 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4241 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4242 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4243 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4244 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4245 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4246 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4247 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4248 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4249 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4250 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4251 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4252 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4253 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4254 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4255 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4256 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4257 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4258 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4259 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4260 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4261 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4262 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4263 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4264 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4265 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4266 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4267 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4268 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4269 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4270 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4271 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4272 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4273 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4274 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4275 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4276 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4277 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4278 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4279 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4280 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4281 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4282 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4283 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4284 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4285 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4286 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4287 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4288 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4289 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4290 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4291 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4292 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4293 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4294 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4295 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4296 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4297 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4298 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4299 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4300 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4301 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4302 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4303 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4304 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4305 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4306 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4307 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4308 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4309 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4310 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4311 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4312 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4313 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4314 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4315 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4316 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4317 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4318 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4319 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4320 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4321 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4322 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4323 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4324 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4325 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4326 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4327 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4328 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4329 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4330 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4331 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4332 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4333 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4334 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4335 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4336 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4337 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4338 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4339 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4340 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4341 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4342 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4343 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4344 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4345 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4346 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4347 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4348 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4349 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4350 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4351 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4352 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4353 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4354 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4355 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4356 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4357 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4358 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4359 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4360 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4361 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4362 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4363 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4364 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4365 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4366 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4367 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4368 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4369 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4370 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4371 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4372 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4373 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4374 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4375 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4376 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4377 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4378 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4379 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4380 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4381 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4382 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4383 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4384 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4385 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4386 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4387 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4388 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4389 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4390 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4391 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4392 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4393 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4394 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4395 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4396 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4397 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4398 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4399 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4400 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4401 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4402 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4403 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4404 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4405 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4406 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4407 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4408 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4409 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4410 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4411 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4412 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4413 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4414 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4415 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4416 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4417 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4418 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4419 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4420 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4421 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4422 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4423 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4424 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4425 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4426 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4427 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4428 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4429 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4430 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4431 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4432 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4433 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4434 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4435 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4436 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4437 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4438 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4439 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4440 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4441 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4442 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4443 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4444 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4445 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4446 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4447 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4448 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4449 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4450 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4451 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4452 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4453 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4454 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4455 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4456 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4457 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4458 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4459 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4460 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4461 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4462 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4463 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4464 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4465 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4466 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4467 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4468 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4469 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4470 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4471 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4472 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4473 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4474 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4475 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4476 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4477 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4478 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4479 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Odrůdy blum

Gauota má atraktivní jasně červené plody, které mají přes 5 cm v průměru. Tužší dužnina krémové barvy je šťavnatá, příjemně sladká, velmi chutná. Tato velmi raná odrůda zraje v první polovině srpna. Zde můžete vidět, jak vypadá Gauota.

Kuban Delight patří mezi odolné a spolehlivě plodící odrůdy blumy. Středně velké tmavě červené až fialové plody mají šťavnatou a pevnou žlutooranžovou dužninu s vynikající sladkou chutí. Sklízejí se od poloviny srpna a dají se skladovat až 1 měsíc. Zde můžete vidět, jak vypadá Kuban Delight.

Black Diamond je raná odrůda blumy s velkými tmavě modrofialovými kulatými plody, které zrají od poloviny do konce srpna. Dužnina je načervenale žlutá, pevná, šťavnatá, poměrně sladká a velmi chutná. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Diamond.

Angeleno s velkými oválnými plody sytě modré až černé barvy má vynikající sladkou chuť. Žlutorůžová dužnina je poměrně šťavnatá. Plody dozrávají od poloviny září a lze je bez problémů skladovat až do konce listopadu. Zde můžete vidět, jak vypadá Angeleno.

Black Gigant má velmi atraktivní a trvanlivé velké plody tmavě modré až černé barvy a kulovitého tvaru s tuhou, slabě narůžovělou a velmi chutnou dužninou, které se sklízejí od poloviny září. Odrůda je velmi odolná a má značné výnosy. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Gigant.

Black Amber dozrává od poloviny září. Plody jsou větší, kulovité, tmavě fialové až černé. Žlutě narůžovělá šťavnatá dužnina má vyváženou sladkou chuť. Odrůda se hodí k přímé konzumaci, uskladněné plody vydrží 1 měsíc. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Amber.

Friar patří mezi odolnější odrůdy. Velké kulatější plody sytě modré barvy s tenkou slupkou mají oranžovou, velmi chutnou, středně sladkou dužninu, která se nesnadno odděluje od pecky. Sklízí se od konce října. Zde můžete vidět, jak vypadá Friar.

Superior je bluma, která byla vyšlechtěna pro pěstování v chladnějších podmínkách (snáší až −25 °C). Má středně velké kulaté plody červenozelené barvy s pevnou, zlatavě žlutou a sladkokyselou dužninou. Zde můžete vidět, jak vypadá Superior.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Blumy

Příběh

Ve svém příspěvku GLOXINIE PRODEJ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Gregerová Dana.

Dobrý den, chtěla bych koupit k Vánocům hlízy gloxínie. Tmavě modré mám. Sháním ještě jiné barvy. Můžete mě poradit, kde bych je sehnala děkuji za odpověď

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Gloxinie prodej

Při zapojení domácí vodárny je nutné vždy postupovat podle schématu přiloženého u vodárny. Schéma zapojení domácí vodárny by u přístroje nemělo chybět. Schéma zapojení domácí vodárny celý proces velmi zjednoduší. Abyste domácí vodárnu zapojili správně, musíte myslet na několik faktorů. V balení domácí vodárny (nebo její součástí) by mělo být čerpadlo na vodu, ovladač regulace tlaku vody (ten ovládá elektromotor), zpětná klapka a tlaková expanzní nádoba.

Při zapojení domácí vodárny, ať už ho budete dělat sami nebo s pomocí, vždy dbejte na pokyny v návodu.

Zdroj: článek Vše, co jste chtěli vědět o domácí vodárně!

Příběh

Ve svém příspěvku POKOJOVÉ KVĚTINY-VÁNOČNÍ HVĚZDA A JEJÍ PÉČE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel JANA HOMOLKOVÁ.

ve středu jsem si v květinářství vánoční hvězdu-červené barvy a vánoční kaktus.prosím o radu.jak se mají zalévat.hvězda mně začala opadávat.mněla jsem ji v obývacím pokoji na stolečku a kaktus ,ten je zatím v pořádku.máme tu teplotu stálou 22stupńů.já už nevím co s květinamy.já tam žásdné mýt nemohu a nevím proč.přece kvůli květinám nebudu topit.já jsem ráda,že jsme se ze skřipky dostaly.já už nevímvětrám každý den.co s tím.hvězda ta bude brzy bez listů.dala jsem ji už do chodby ,ale nevím.co s ní.zalévala jsem ji jen trošku.prstem vždy vyzkouším ,jak je zemina vlhká.ale koukám ,že už je nakupovat nikdy nebudu.prosím o pomoc.děkuji a naschledanou.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Pokojové květiny-vánoční hvězda a její péče

Nejlepší domácí pekárna

Každý máme jiné potřeby a jiná očekávání, proto se těžko hodnotí, jaká pekárna je skutečně nejlepší, zkuste si opravdu projít bod po bodu a pomocí toho vybrat správný výrobek. Já osobně mám pekárnu velikosti XXL, která má funkce přípravy kynutého těsta, nekynutého těsta, pečení, marmelády – vše jsem vyzkoušela a dopadlo to výborně. Ale určitě se najde někdo s jiným názorem. Přikládám pro příklad pekárnu dvou různých značek.

Domácí pekárna Panasonic SD 2500

Panasonic SD 2500 je domácí pekárna s moderním designem, bílé barvy, s digitálním displejem, příkonem 550 W, o rozměru 37 x 28 cm a hmotnosti 6,4 kg. Má možnost odloženého startu, 10 různých režimů chleba, program na těsto, na džem a kompot, či bezlepkové pečení, 1 hnětač, 3 různé velikosti bochníku a možnost nastavení stupně opečení kůrky. Tato pekárna má také dávkovač droždí a dávkovač přísad na 150 g.

Domácí pekárna Eta Duplice Vaital 2147

Eta Duplia Vital 2147 je domácí pekárna s novým programem Vital a kvašení, můžete si v ní upéct chléb bez jakýchkoliv „éček“, zvládne i jogurty, přírodní sýry, kvásek a vše, co vyžaduje přesnou teplotu. Tato pekárna má stříbrnou barvu, digitální displej, příkon 815 W, rozměr 63,5 x 32,5 cm a hmotnost 7,5 kg. Umožní vám 13 různých programů s možností odloženého startu, možnost nastavení stupně opečení kůrky, 2 hnětače, 2 nádoby s nepřilnavým povrchem, 1 velký nebo 2 malé chleby a nástavce na bagety.

Zdroj: článek Domácí pekárna

Příběh

Ve svém příspěvku CHOROBY VYSAZENÝCH RAJČAT se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dědík.

Na listech vysazeních rajčat sz od sponích listů objevila na nich bílá vrstva a šíří se nahoru na listech.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Věra Klaudysová.

Rajčata jinak silné,pěkně kvetoucí,ale dnes jsem zjistila u vrcholových výhonků jako zesvětlení původní zelené barvy listú.Jako když např u rododendronů chybí železo.Zatím to je u třech sazenic,není to přemokřené?V tomto počasí dost intensivně zaléváme.Děkuji.

Zdroj: příběh Choroby vysazených rajčat

Domácí vodárna alias Darling

V České republice se často můžeme setkat s označením domácí vodárny pojmem „Darling“. Tento název vychází z historického označení typové řady domácích vodáren značky Sigma, které se dodnes vyrábějí. Darling díky své dlouhé historii téměř zlidověl a dodnes se používá jako obecné pojmenování domácích vodáren. Přestože domácí vodárny značky Sigma patřily v minulosti mezi nejkvalitnější produkty své doby a nechybí v nabídce ani dnes, v současnosti je možné nalézt řadu alternativních produktů s odlišnými technickými parametry a konstrukčním řešením.

Domácí vodárny Darling jsou vodárny s tlakovou nádrží. Vodárny jsou zařízení, která slouží k přepravě vody z jednoho místa na místo druhé. Voda se přepravuje ze studní, vrtů, sudů a různých nádrží na vodu. Voda se dále pomocí domácí vodárny přivádí buď do domácnosti, kde je rozvedena do vodovodu, nebo ji lze použít na zalévání zahrádky.

Tento typ vodárny se používá v našich krajích nejčastěji. U vodárny je tlaková nádoba, která slouží k tomu, aby čerpadlo nemuselo spínat neustále. Vodárny Darling jsou obecně vhodnější než vodárny s otevřeným vodojemem.

Domácí vodárna se používá k zásobování bytových, hospodářských a průmyslových objektů vodou bez mechanických příměsí, o koncentraci vodíkových iontů od pH 6,5 výše, do teploty média 30 °C a tam, kde se jedná o čerpání vody z hloubky do 20 m. Konstrukce čerpadla umožňuje čerpání vody s plovoucím pískem. Při čerpání této vody se snižuje životnost funkčních částí čerpadla. Vodárny se dodávají pro třífázový proud o napětí 400 V; 50 Hz. Konstrukce čerpadla dovoluje maximální ponor pod vodní hladinu 30 m, ale při provozu vodárny je možno s ohledem na celkovou dopravní výšku umístit čerpadlo do hloubky 20 m a 30 m.

Zdroj: článek Vše, co jste chtěli vědět o domácí vodárně!

Příběh

Ve svém příspěvku ANTURIE PĚSTOVÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena.

Dobrý den,mám dotaz.Před 3 lety jsem dostala anturii,která od té doby stále kvete.Starý květ odejde a hned raší nové.Potřebovala by přesadit,mám ale strach,abych rostlině neublížila.V květinářství mi řekli,přesadit po odkvětu.Má někdo prosím zkušenost s přesazováním?Děkuji za radu.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Hodková Jarmila.

Mám doma 4 anturie, některé květy z červené barvy zezelenají ale pořád jsou svěží, jeden drží už 2 roky. Druhý dotaz - anturie nasadí na květy, ale vykvetou dole v květníku, nevyroste jim stonek a tak nemají možnost se pořádně rozvinout. Ptala jsem se v květinářství ale také nevědí co s tím. Děkuji.

Zdroj: příběh Anturie pěstování

Draslík

Nedostatek draslíku znamená vážnou fyziologickou poruchu ve výživě rostlin. Projevuje se deformacemi listů, jejich svinováním, okrajovými nekrózami a zkracováním internódií. Rostlina s nedostatkem draslíku hůře hospodaří s vodou a je ohroženější k napadení patogeny. Vzhledem k vlivu na hospodaření s vodou nedostatek draslíku u rostlin výrazně ovlivňuje řadu metabolických a fyziologických funkcí, které jsou spojené s poklesem výnosu i jeho kvalitou. Rovněž se snižuje odolnost rostlin proti nízkým teplotám, suchu a podobně. U zelenin je omezena jejich skladovatelnost a chuťové vlastnosti. Nižší je i obsah vitamínu C. U obilovin se snižuje pružnost stébla, což zvyšuje nebezpečí poléhání. Při nedostatku draslíku dochází zpočátku k mírnému poškození rostlin, které však později může nabývat plošných a zřetelných projevů.

K typickým příznakům nedostatku draslíku v rostlinách patří hnědé suché nekrotické skvrny a svinutí listových špiček, stejně jako chloróza (žloutnutí) mezi listovými žilkami. Čepele listů jsou úzké, okraje listů se stáčejí směrem dolů, list má zvlněnou formu (réva, solanaceae). Nekrózy listů se objevují od okrajů a rozšiřují se až ke střední ose. List u ovocných stromů neopadává. Fialové skvrny se mohou objevit také na spodní straně listů. Růst rostlin a kořene, vývoj semen a plodů se obvykle s nízkým příjmem draslíku snižuje. Často se nedostatek draslíku projevuje nejdříve na starších (nižších) listech, protože draslík patří mezi mobilní živiny, což znamená, že rostlina může přesunout draslík rychle do nových listů, když má nedostatek draslíku. Nemocné rostliny mohou být náchylnější k poškození mrazem a nemocemi a příznaky těchto poškození mohou být často zaměňovány s poškozením větrem nebo suchem. Nedostatek draslíku vyvolává změnu habitu rostlin – tvoří se rosetové stadium. Hlavní stonek není vzpřímený a dlouhý, ale zkrácený a vytváří boční výhony. Rostliny nabývají keřovitý nebo metlovitý vzhled (hrách, obiloviny, brambory, rajčata). Příčinou je odumření hlavních výhonů od bazálních částí.

U brambor je velikost hlíz mnohem menší a výnos je nízký. Listy této rostliny se jeví jako matné a jsou často modrozelené barvy s chlorózou. Listy jsou malé. Objevují se tmavě hnědé skvrny na spodní a bronzový nádech na horních ploše listů. U košťálovin jsou listy modrozelené barvy a mohou mít nízký stupeň chlorózy. Suché nekrózy podél vnějších okrajů listů jsou běžné a listy jsou často hustě nahloučené, což je způsobeno pomalým růstem.

U rajčat jsou stonky dřevnaté a růst je pomalý. Listy jsou modrozelené barvy a plochy mezi žilkami jsou často vybledlé až bledě šedé barvy. Listy mohou mít také bronzový vzhled a 

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Složky hnojiv

Poradna

V naší poradně s názvem TÚJE A JEJICH NEMOCI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Radek Hes.

Dobrý den.
Máme dva roky staré thůje a od země praská kůra.
Můžete mi prosím poradit jak to ošetřit.
Děkuji za odpověď.

Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.

Kůra na kmeni túje praská často. Příčinou může být hojná zálivka v minulém roce nebo mráz následovaný přímým slunečním zářením. Většinou nejde o nemoc, ale prasklina může být vstupní branou pro různé problémy, které mohou rostlinu úplně zničit.
Co dělat, když dojde k rozštěpení kůry na tújích?
V posledních letech bylo provedeno docela dost výzkumů věnujících se uzavření ran stromů. Výsledky uvádějí, že nanesení barvy nebo ošetřování dehtem mají jen malý účinek. Naopak začištění a oříznutí praskliny až na kůru, která pevně drží na dřevu, se ukázalo jako nejlepší řešení. Řezy v kůře rychle zaschnou, mají malou plochu a nazadržuje se v nich voda ani nečistoty. Obnažené dřevo zatuhne do hladka a uzavře se před okolním prostředím. Další ošetření již není potřeba, strom si s tím poradí sám. Jak provést začištění?
Ostrým nožem od jednoho konce praskliny, sledujte okraj kolem jedné strany rány, asi 1,5 až 2,5 cm od ní. Zastavte se na druhém konci a proveďte stejný postup na opačné straně praskliny. Nůž by měl být sterilizován mezi řezy jeho očištěním a ponořením na několik minut v roztoku chlornanu sodného s vodou v poměru 1:10 nebo v 70% alkoholu, aby se zabránilo kontaminaci. Opatrně vyjměte kůru z vnitřku ošetřovaného místa. Měl byste dosáhnout podobného stavu, jako na přiloženém obrázku. Nezapomeňte to nechat bez dalších zásahů.

Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Zdroj: příběh Túje a jejich nemoci

Malování bytu svépomocí

Než s malováním začnete, sežeňte si vše potřebné. Mezi nástroje, které by vám doma neměly chybět, patří malý a velký váleček, sádra na opravu případných děr, igelity a krycí fólie, díky nimž ochráníte co nejvíce materiálů. Dále se v obchodě poohlédněte po stírací mřížce a teleskopické tyči, která se bude hodit při malování stropu. Zapomenout byste neměli ani na plochý štětec, s nímž se dostanete na těžko přístupná místa. Neopomenutelná je barva, respektive druh barvy a její tón. Veškerý nábytek musí pryč od stěn, a pokud něco nejde vystěhovat přímo z místnosti, přesuňte to alespoň do středu pokoje. Jakmile máte pryč nábytek a vybavení pokoje, přejděte k zakrytí nábytku a rolování koberců, které nesmějí přijít do styku s barvou či nátěrem. Jestli je všechno, co je potřeba, mimo dosah barvy a případného zničení, můžete se vrhnout na samotné malování. Stěny, které budete malovat, je potřeba nejdříve zkontrolovat. V případě, že na nich máte klihové barvy, musíte je seškrábat. Budete-li malovat na vápennou omítku nebo oškrábanou zeď, je vhodné provést širokým štětcem základní nátěr penetrací. Pamatujte, že stěny, které se budou malovat, musí být ometeny. Na prach totiž nechytí sebelepší barva. Po úpravě stěn přejděte k samotnému nátěru. Abyste docílili skutečně pravidelné barevné vrstvy, nesmí se barva po ponoření válečku do vědra s barvou nanášet přímo na stěnu. Přejeďte před nátěrem válečkem přes stírací mřížku, která barvu na válečku rovnoměrně rozprostře, poté nanášejte na stěnu. Tímto postupem také zabráníte nežádoucímu stékání a okapávání barvy. S malováním začínejte vždy od stropu. Ten natírejte v pruzích o šířce 1 metru, postupujte směrem od okna ke dveřím. Veškeré hrany a přechody nejprve natřete plochým štětcem tak, že nejprve nedotáhnete až do kraje a pak naneste barvu přímo na okraj. Tím docílíte přesných hran, neboť štětec lépe přilne k povrchu stěn. Předběžný nátěr štětcem nesmí před zahájením práce s válečkem zaschnout. Pokud by se tak stalo, nátěr zopakujte. Při nátěru stěn nanášejte barvu válečkem křížem krážem. Nepravidelný nátěr se pak při dalším kroku vyrovná rovnými tahy válečkem. Barva musí pořádně zaschnout. Mezi jednotlivými vrstvami malby je dobré počkat šest až dvanáct hodin. Odstraňte malířské fólie, natáhněte zpět koberce, vraťte nábytek na původní místo a máte hotovo.

Zdroj: článek Malování bytu

Příběh

Ve svém příspěvku ANTURIE PĚSTOVÁNÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Alena.

Dobrý den,mám dotaz.Před 3 lety jsem dostala anturii,která od té doby stále kvete.Starý květ odejde a hned raší nové.Potřebovala by přesadit,mám ale strach,abych rostlině neublížila.V květinářství mi řekli,přesadit po odkvětu.Má někdo prosím zkušenost s přesazováním?Děkuji za radu.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Miroslava Rudná.

Dobrý den. mám bílé anturie,obě mi kvekou ale jak se květ rozvine tak asi po čtrnácti dnech se zabarví do béžové barvy. Květ je přitom svěží a nejeví známky vadnutí.Ctěla bych vědět jestli je to nějaký druh nebo anturie marodí.Děkuji za odpověď.

Zdroj: příběh Anturie pěstování

Jakou barvu na malování bytu

Barvy do obývacího pokoje:

  • Žlutá – hodí se do chladnějších místností, světle žlutá místnost zvětší, tmavě žlutá až okrová ji zútulní. Citronově žlutá je klidnější variantou klasické žluté, takže zahřívá i uklidňuje.
  • Zelená – zvlášť vhodná je světle zelená. Její teplou, svěží variantu zvolte v případě chladnějšího pokoje, ideálně s nábytkem ze světlého nebo černého dřeva; pistáciovou zelenou nebo mátově zelenou snesou teplejší místnosti s tmavě hnědým nábytkem.
  • Oranžová – nejlevnější odstín, který seženete všude, je trochu nudný, zkuste použít sofistikovanější oranžovou – buď lehce okrovou, žlutooranžovou, nebo lososovou!

Barvy do ložnice:

  • Světle modrá – ložnicová klasika, která uklidňuje a rozšiřuje malé prostory. Hodí se k ní bílé nebo dřevěné doplňky.
  • Světle zelená – pokud se to nepřežene, je zelená uklidňující, přírodní barva. V ložnici působí svěžím dojmem a s dobře zvolenými doplňky je v zelené ložnici velmi útulno.
  • Světle fialová – modernější varianta světle modré, dobře působí zvlášť v odstínu lila a v kombinaci s dřevěnými nebo bílými doplňky a nábytkem.

Barvy do dětského pokoje:

  • Modrá – nic s ní nezkazíte – modrá je uklidňující a podporuje snění.
  • Žlutá – je veselá a živější děti může dráždit. Některé děti mohou mít i v novorozeneckém věku problémy se spaním právě díky nevhodně zvolené barvě stěn.
  • Trikolora – klasická kombinace barev se bude líbit holkám i klukům.
  • Modro-oranžová – vyvážená kombinace doplňujících se barev se líbí hlavně chlapcům.
  • Zelená – spousty odstínů a spousty možností. K tomu koberec à la travička a zamilovaný pokojíček je na světě!

Barvy do kuchyně:

  • Oranžová – povzbuzuje chuť k jídlu i ke komunikaci
  • Červená – nabádá k aktivitě, ale cholerické jedince může dráždit
  • Modrá – chcete zhubnout, modrá barva tlumí chuť k jídlu

Zdroj: článek Malování bytu

Poradna

V naší poradně s názvem CHOROBY A ŠKŮDCI VINNÉ RÉVY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Honza.

Dobrý den, na odrůdě Prim jsem objevil problém. Dokázal by někdo poradit, co to je a popř. co s tím? Děkuji.
Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.

Takto vypadá sluneční úžeh plodů vinné révy. Příčina je vysoká teplota v kombinaci s nevhodně načasovaným nebo rychlým odlistěním a vystavením hroznů přímému slunku. Sluneční úžeh révy vzniká jako poškození infračerveným zářením. V podstatě lze mluvit o poškození hroznů vysokými teplotami. Tepelné záření, které může způsobit sluneční úžeh, se odvíjí od kombinace teploty, slunečního záření a proudění větrů. V bobulích, exponovaných ke slunečnímu záření, může být teplota vyšší až o 10°C, než je aktuální teplota vzduchu. Při teplotách okolo 35°C, může být teplota bobulí kolem 45°C, což může být destruktivní nejenom pro slupku, dužninu bobule, ale také pro enzymatický systém. Zcela destruktivně proto může být ovlivněná tvorba látek obsažených v bobulích a tím také kvalita hroznů. Vliv tepelného záření na bobule se zesiluje, zejména za bezvětří nebo minimálního proudění vzduchu.

Určitě znáte z vlastní zkušenosti velmi intenzivní, sálavé teplo, které je možné pozorovat při vysokých teplotách, při intenzivním slunečním záření a za bezvětří ve vinici. Právě toto teplo má destruktivní vliv na bobule.

Proudění větru může snižovat riziko vzniku slunečního úžehu. Proudění větru má ochlazující vliv a teplota bobulí se může výrazně snižovat. Může být na stejné úrovni, jako je aktuální teplota vzduchu nebo i nižší.

Poškození na hroznech se objeví většinou do 24 hodin a po 5–10 dnech působení těchto extrémních podmínek může dokonce dojít až k odumření třapiny. Jakmile překročí teplota vzduchu 35 °C, lze předpokládat, že úplná exponovanost hroznů je výrazně škodlivá.

Napadení bobulí je typické propadáním slupky bobule, která se zbarvuje do hnědé až fialové barvy. Při silnějším napadení dochází k scvrkávání bobulí. Postupně může dále docházet k zasychání bobulí. Takto extrémně poškozené bobule již nejsou vhodné ke zpracování na víno. Jelikož jsou často poškozené pouze části exponovaných hroznů, bylo by velice obtížné a časově náročné hrozny třídit ve vinici. Je proto třeba hrozny co nejšetrněji vylisovat a minimalizovat jakýkoliv delší kontakt poškozených hroznů s moštem. Mohlo by docházet k extrakci hořkých látek do moštu a vína.

Na poškození jsou náchylnější větší bobule. Poměr mezi slupkou bobulí a objemem bobule je poměrně malý a vrstva kutikuly je většinou tenká. Nejcitlivější jsou právě stolní odrůdy, kam patří i odrůda Prim, a dále moštové odrůdy s větší bobulí.

S blížícím se termínem zaměkání je proto také třeba změnit strategii odlistění. Odlistění zóny hroznů, prováděné v tuto dobu, by mělo být pouze jednostranné. Při směru řad sever-jih by se mělo odlistění provádět pouze z východní strany listové stěny. Při jiném směru řad, vždy z takové strany, kde svítí ranní slunce. Bobule jsou také odolnější ke slunečnímu úžehu, pokud bylo odlistění provedené brzy po odkvětu révy vinné.

Jestliže je některá vinice výrazněji odlistěná a zároveň hrozí poškození vysokými teplotami a sluncem, je možné aktuálně provést postřik kaolinem v 5% koncentra

Zdroj: příběh Choroby a škůdci vinné révy

Popínavé rostliny na balkon

Při osazení balkonu nebo terasy záleží na vkusu, na tom, jaké barvy nám vyhovují, zda nenápadné, či spíše pestré květy, a také, v kterém patře bydlíme. Ne všechny popínavky snášejí větrné prostředí a ne vždy jsou sousedé nadšeni liánami, které k nim šplhají z našeho zeleného království. Důležitým kritériem pro výběr rostlin je poloha balkonu. Jižní, po celý den osluněná strana bude náročná na zálivku a prudký severák také žádnou rostlinu nepotěší, tím méně popínavou. Bereme v úvahu i velikost, do jaké zeleň doroste.

Povíjnice nachová

Má latinský název Ipomoea purpurea a dorůstá až do výšky 3 m. Listy jsou řapíkaté, srdčité a zelené barvy. Květ je nálevkovitá výrazná koruna modrofialové, růžové, červené a bílé barvy. Povíjnice kvete v červenci až září. Plody jsou tobolky. Pěstuje se jako letnička. Stonek má chlupatý, ovíjivý, až 3 metry dlouhý. Půda by měla být propustná a výživná. Povíjnice se hodí na prosvětlené balkony, nesnáší trvalý polostín, protože potom nekvete a špatně roste. Pokud ji pěstujete v nádobě, bude potřebovat vlhkou půdu, jinak přemokření a vytrvalé deště nesnáší.

Lichořeřišnice větší

Má latinský název Tropaeolum majus. Jde o popínavou rostlinu dorůstající téměř do výšky 3 m. Pěstuje se jako letnička. Listy jsou řapíkaté, terčovité, lesklé, dužnaté, mají zelenou barvu. Lichořeřišnice kvete v červnu až září, květ je pěticípá koruna s výraznou ostruhou růžové, červené, žluté a oranžové barvy. Některé kultivary mají listy panašované. Lichořeřišnice se pěstuje jako popínavá či převislá liána. Celá rostlina je dužnatá a léčivá. Má protizánětlivé účinky a dokáže léčit záněty močových cest. Půda by měla být propustná a výživná. Rostlina vyžaduje plné slunce.

Hrachor vonný

Má latinský název Lathyrus odoratus a dorůstá obvykle až do výšky 3 m. Hrachor je jihoevropská letnička, která se pne po konstrukcích, plotech a oporách. Na křídlatém stonku vyrůstají trojčetné listy a úponky. Z paždí listů vybíhá stonek, na jehož konci je hrozen motýlovitých květů, které jsou v barvě bílé, růžové fialové a červené. Celá rostlina je chlupatá. Někdy se květy používají k řezu, mají ale velmi krátkou trvanlivost. Plody tvoří lusky. Půda by měla být propustná a výživná. Rostlina vyžaduje plné slunce.

Zdroj: článek Popínavé rostliny

Příběh

Ve svém příspěvku DOMÁCÍ ŠUNKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petra.

Nedávno jsem si pořídili bytelnou formu na šunku z webu http://www.formanasunku.cz a musím říce, že je to skvělé. Invesctice okolo tisícovky se určitě vyplatí. Celá rodina domací šunku milujeme. Jsem ráda, že to chutná i dětem. Vím co jedí, alespoń u něčeho ,) Děkuji za tipy na nové recepty.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Domácí šunka

Ibišek syrský

Jde o opadavý, až 3 m vysoký keř. Větve má vzpřímené až rozložité, světle hnědé, v mládí huňatě chlupaté, později lysé. Listy jsou řapíkaté, vejčité až kosočtverečné, často 3laločné až 3klané, na bázi klínovité, na okraji zubaté. Listy jsou obvykle zelené, ale známé jsou i druhy s pestrými listy. Raší pozdě na jaře. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů na krátkých stopkách, korunní lístky jsou obvejčité, až 65 mm dlouhé, u přírodních odrůd fialové, u kulturních odrůd světlejší, až téměř bílé, na bázi s tmavší kresbou, kališní lístky čárkovité, tyčinek velmi mnoho, jejich nitky jsou srostlé v trubku kryjící semeník. Květy mohou být jednoduché nebo plné. Každým rokem rostlina kvete bohatěji. Plodem je tobolka. Keř kvete v srpnu až září.

Ibišek se hodí i pro výsadbu do živých plotů, protože roste spíše do výšky a do šířky se tak nerozšiřuje. Opadavé listy jsou poměrně velké, 7–8 cm dlouhé, trojcípé, se znatelným jedním bočním lalokem, středně až tmavě zelené a svým výjimečným tvarem velmi atraktivní. Jako u většiny v létě kvetoucích dřevin raší dost pozdě, takže není třeba si dělat starosti, že zmrzl, když ještě v dubnu na keři není. Pokud začnou listy žloutnout a opadávat, je rostlina momentálně přelitá nebo je nevhodně zasazená v těžké, neodvodněné zemi. Má totiž dužnaté kořeny, které si dobře poradí s dočasným nedostatkem vody, ale přemíra vody jim může ublížit. Je to typický příklad keře, kde je dobré naučit se rozpoznat správnou hranici mezi vlhkou zemí, kterou ibišky rozhodně potřebují, a mokrou zemí, která jim kazí image a dokáže je zahubit.

Odrůdy

Hamabo díky neobvyklému růžovému žilkování na lehce růžových, někdy téměř bílých okvětních plátcích se asi rychle rozhodnete pro tuto nádhernou dekoraci vaší zahrady. Květy jsou středně velké s nápadným, sytě červeným okem uprostřed. Tvar keře je vždy vzpřímený, s věkem lehce zaoblený.

Red Heart nese čistě bílé květy s nápadným, vínově červeným středem. Od něj směrem ven pokračují paprskovitě tenké žilky ve stejné barvě, které se postupně vytrácejí na bělostných okvětních plátcích.

Marina nese typicky otevřený květ modrofialové barvy se sytě vínovým středem, který navíc maluje jemné paprsky zevnitř ven do okvětních plátků. Pestík je krémově bílý, což výborně kontrastuje se sytě vybarveným květem. Vykvétá na začátku července a pokračuje až do konce léta, pokud má dost poupat. Výborně se kombinuje se žlutě kvetoucími nižšími keři.

Russian violet má zelené trojlaločné listy, vyrůstající na krátkých řapících, na podzim se barví do žluta. Kvete bohatě od července do září velkými růžovofialovými květy s vínovým okem, ze kterého vybíhají krátké paprsky do k

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Hibiscus syriacus

Příběh

Ve svém příspěvku DOMÁCÍ ŠUNKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Sidonie.

Dobrý den, mám dotaz zda se dá domácí šunka vyrobit také z mraženého/ rozmraženého masa...nemám možnost pokaždé dostat čerstvé maso ale v mrazáku ho mám dosti a také jakje to potom s vařením...mám schinkenfee ale nevím , zda z rozmraženého masa se musí vařit na ( jakou teplotu a jakou dobu )? Děkuji moc za radu.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Bla bla.

čerstvé je po úpravě šťavnatější při rozmrazení část tekutiny z masa vyteče lze dodat lákem a maso napíchat 4 procentním roztokem soli s cukrem nebo praganda teplota 75 stupňů čím méně bude kolísat tím lépe cca 2 hod - kuřecí šumku táhnout při 80 C

Zdroj: příběh Domácí šunka

Recepty na domácí pekárnu

Syrovátkový chléb

Ingredience:

  • 200 g celozrnné pšeničné mouky
  • 200 g celozrnné žitné mouky
  • 100 g pšeničné mouky chlebové
  • 100 g žitné mouky chlebové
  • 350 ml syrovátky
  • 1/2 kostky droždí
  • 1 lžička cukru
  • 1 lžička soli
  • 1 lžička chlebového koření
  • 1–2 lžičky kmínu

Postup:

Všechny suroviny dejte do pekárny, nejdříve syrovátku, pak všechny ostatní, včetně droždí.

Teď máte dvě možnosti, buď nastavíte pečení celozrnného chleba a více si pekárny, pokud tedy nechcete vyndat hnětače, nebude všímat.

Nebo to uděláte tak, jak to dělám já. Nastavíte si program na kynutí těsta, a až vám program doběhne a těsto bude vykynuté, tak ho přendáte na vál, zapracujete, vytvarujete bochník chleba a necháte ještě chvíli kynout na plechu. Někdo používá ošatku na chleba, aby si bochník zachoval tvar, já peču přímo na plechu. Vložte do předem vyhřáté trouby asi na 230 °C a pečte cca 10 až 15 minut, pak teplotu snižte na 180 °C a pečte do té doby, než se přestane lepit na špejli.

Bílý chléb s bramborou

Ingredience:

  • 1 kg hladké mouky
  • 3 najemno nastrouhané vařené brambory
  • 3 lžičky soli
  • 3 lžičky kmínu
  • 3 lžičky octa
  • 1 a půl kostky droždí
  • 450 ml vody
  • 2 lžičky cukru

Postup:

Všechny suroviny dejte do pekárny, už víte, že vždy začínáte tekutými a pokračujete sypkými ingrediencemi. Zapnete program kynutí těsta, to v případě, že chcete chleba péct na plechu v troubě, anebo zvolte program pečení chleba. Pokud jste dali rovnou program pečení, nemusíte si pekárny několik hodin všímat (nechcete-li si vyndat metly). Pokud máte raději chleba klasického tvaru a dali jste program kynutí těsta, po vykynutí, což je po necelé hodině a půl, bude těsto připravené k dalšímu zpracování. Těsto dejte na vál, ještě jednou propracujte, udělejte jeden velký nebo dva menší bochníky chleba, potřete studenou vodou, vložte do trouby vyhřáté na 200 °C a nechte péct. Každých 20 minut znovu bochník potřete vodou, aby se chleba krásně opekl. Zhruba po hodině zkuste za pomoci špejle, zda máte chléb dopečený, pokud ne, pokračujte v pečení, pokud ano, vyjměte z trouby, nechte zchladnout a můžete konzumovat.

Nejlepší vánočka z domácí pekárny

Ingredience:

  • 720 g hladké mouky
  • 150 g cukru
  • 280 ml vody
  • 125 g rozpuštěného másla
  • 1 vejce
  • 1 kostka droždí
  • 1 lžička medu
  • špetka soli
  • 1 vejce na potření

Postup:

Všechny suroviny nasypte do&nb

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Domácí pekárna

Recepty na plísňový sýr

Základem je pasterizované mléko s vlastnostmi vhodnými pro výrobu sýra. Používá se nejen kravské mléko, ale také ovčí, kozí či buvolí. Jak tučné je mléko, tak tučný je výsledný sýr. Obsah tuku u mléka se upravuje odebráním nebo přidáním smetany.

Sýr tvoří pevné látky z mléka, které se oddělují pomocí srážení. Vlastnosti jako vzhled, chuť a vůně, oka v sýru nebo povrchovou či vnitřní plíseň ovlivňují kultury mikroorganismů a ušlechtilých plísní, které se přidávají ještě před srážením.

Rozlišuje se takzvané kyselé a sladké srážení. Kyselé srážení se děje pomocí bakterií mléčného kysání. Ty přetvoří laktózu na kyselinu mléčnou, díky níž se vysráží kasein. Touto metodou se dnes vyrábějí tvarohy a olomoucké tvarůžky.

Sladké srážení probíhá pomocí syřidla, což je enzym, který mléko srazí, aniž by se zvýšila kyselost. Dříve byl získáván ze žaludku telat, dnes je možné ho vyrobit synteticky i z rostlin.

Z vysráženého mléka vzniká sýřenina. Ta se míchá pomocí sýrařské harfy, zahřívá se na teplotu 50 až 60 stupňů a přitom odtéká syrovátka, dokud sýřenina nedosáhne požadované pevnosti. Dále se hmota lisuje do tvarů a mírně se osolí a může se prodávat. Takto například vznikají čerstvé sýry typu Lučina. Nebo se bochníky a jiné tvary vkládají do solného roztoku a nechají se dále zrát v podmínkách optimálních pro činnost bakterií. Oka v sýru způsobují plyny, které vznikají právě působením bakterií. Eidam zraje 2 měsíce, Ementál 6 měsíců, Parmazán 2 roky.

Tavené sýry se vyrábějí roztavením tvrdého sýra horkou párou a přidáním tavicích solí fosfátů a citrátů, které způsobují, že roztíratelná konzistence vydrží.

Recept na domácí sýr

Ingredience: 12 l mléka, 5 ml syřidla, sůl, voda, směs koření

Technologický postup: 10 až 12 l mléka (neupravené, domácí) zahřejte na 63 °C (provedete takzvanou termizaci, při níž by se podle pravidel měla vysoká teplota udržovat po dobu 30 minut) a po zchladnutí na 40 °C vmíchejte jeden kelímek dobré zakysané smetany. Po 20 minutách, kdy se v mléce namnoží naočkovaná mikrobiální kultura, důkladně vmíchejte 5 ml syřidla zředěného trochou vody. Důkladně vše promíchejte a opět zahřejte na 40 až 50 °C. Po 30 až 60 minutách vznikne takzvaná sýřenina, která má konzistenci pudinku. Sýřeninu promíchejte čistou rukou, dokud se nezačne na povrchu srážet syrovátka. Část jí slijte, abyste dál nezahřívali celý objem (některé postupy doporučují sýřeninu nakrájet nožem na kostky). Na dně kastrolu se musí usadit tuhá sraženina, kterou je třeba scedit. Přes cedník hmotu zároveň důkladně vymačkejte. Tento zákla

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Domácí plísňový sýr

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Michal Vinš

 Mgr. Světluše Vinšová

 Nina Vinšová

 Mgr. Jiří Dvořák

 Bc. Jakub Vinš


domácí vonný olej
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
domaci vyplach pochvy
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>