Jedná se o keř, který dorůstá do výšky 2 m, je listnatý opadavý, barva listů je zelená, květy nápadné bílé. Má rád přímé slunce nebo polostín.
Maliník obecný neboli ostružiník maliník je keř se vzpřímenými, později převislými výhony, vyskytující se v celém mírném pásmu. Roste divoce ve volné přírodě, na zahradách se pěstují vyšlechtěné odrůdy jednoplodící či remontující (plodí dvakrát ročně). Jeho plody – maliny – jsou souplodím peckovic na květním lůžku.
Tento listnatý opadavý keř dorůstá obvykle do výšky 2 m, barva listů je zelená, květy nápadné růžové nebo červené. Vyhovuje mu přímé slunce nebo polostín.
Meruzalka krvavá je nízký hustý keř s laločnatými a zubatými lístky, přirozeně roste na západním pobřeží Severní Ameriky. Na jaře rozkvétá hrozny červeno-růžových květů. Je velmi odolná a hodí se i do vyšších poloh. Její plody jsou jedlé, ale mají mdlou chuť.
Jedná se o keř dorůstající až do výšky 6 m, je listnatý opadavý, barva listů zelená, květy nápadné bílé, růžové až fialové. Má rád polostín.
Ostružiník křovitý neboli obecný je samosprašný trnitý keř s chutnými plody velkými až dva centimetry. K druhu ostružiník křovitý se u nás řadí zhruba stovka dalších druhů, které se vzájemně kříží. Jsou pro ně typické nekvetoucí dřevnaté prýty a plodné bylinné prýty. Listy mají různou velikost i tvar a mohou být lysé nebo chlupaté. Vyšlechtěny byly i beztrnné odrůdy.
Tento u nás oblíbený keř dorůstá obvykle do výšky 1,5 m, je listnatý opadavý, barva listů zelená, květy nápadné žluté. Vyhovuje mu polostín.
Rybíz černý je beztrnný keř, jehož listy i plody jsou na rozdíl od rybízu červeného či bílého velmi aromatické. Černé bobule mají vysoký obsah vitamínu C. Na zahradách a v sadech se pěstují různé vyšlechtěné odrůdy, v menší míře roste rybíz černý i divoce.
Jedná se o keř dorůstající do výšky 2 m, je listnatý opadavý, barva listů zelená, květy nápadné bílé nebo červené. Má rád přímé slunce nebo polostín.
Josta je beztrnný keř, kříženec černého rybízu a angreštu (květy černého rybízu byly opyleny pylem z květů angreštu). Vyšlechtěn byl roku 1977, v současnosti existuje několik kultivarů. Plody mívají různou barvu, velikost i chuť – záleží na původním kultivaru. Svým tvarem a velikostí se listy josty podobají spíše rybízu.
V naší poradně s názvem KAKI CHURMA - TOMEL JAPONSKÝ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Aronová Dana.
Dobrý den,
se zájmem jsem si přečetla Váš článek o pěstování kaki churmy.
Doma na zahradě mám zhruba 10 let tento stromek. Získala jsem ho na výstavě, jako malý stromeček. Docela se mu daří, dnes je asi 2 m vysoký. Plodí minimálně 5 let. Plodů jsou stovky, ale malé jako nehet palce ruky. Loňského roku jsem ho maximálně ořezala a hodně likvidovala obrovské množství květů. Nic se nedělo, plodů bylo méně, velikosti stejné. Letos má plodů výrazně méně, ale jsou pořád neskutečně malé. Co s tím? Uvažovala jsem o koupi kvalitní rostliny s tím, že bych strom naroubovala. Mohla byste poradit?
První tři roky po výsadbě do volné půdy jsem ho chránila před zmrznutím, ale teď s ním nic nedělám a zimu na Moravě bez problému zvládá.
Děkuji za odpověď
S přáním pěkného dne
zdraví Dana Aronová
Kroměříž
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Strom s ovocem kaki churma - tomel japonský je možné roubovat. Návod na roubování je vidět zde: https://youtu.be/au2de7AXCS…
Jistější je ale vysadit nový stromek s odrůdou vhodnou do našich klimatických podmínek. Vhodná je například odrůda Kostata, která neobsahuje pecky ani třísloviny. Plody jsou velké, kulovité, žlutooranžové barvy. Dužnina je oranžová, sladká, hodí se k přímému konzumu nebo do ovocných salátů. Plodí druhým až třetím rokem po výsadbě. Odrůda je samosprašná, takže nepotřebuje druhý strom.
Další vhodná odrůda, která vydrží mrazy až do -18°C, je Tomel ROJO BRILLANTE. Je to pozdní odrůda s vysokým a spolehlivým výnosem. Plody odrůdy Rojo Brillante dorůstají větší velikosti a sklízí se v listopadu. Plody je po sklizni dobré nechat 2 týdny dozrát aby dosáhly sladké a lahodné chuti.
A do třetice Kaki Chioccolatino je původem z Itálie. Plody má středně velké až velké, ploše kulovité, žlutooranžové barvy. Dužnina je bronzově oranžová, sladká, hodí se k přímému konzumu či do ovocných salátů. Plodí druhým až třetím rokem po výsadbě. Odrůda Chioccolatino je také samosprašná.
Aronie jsou svými plody podobné jeřábům, u nás se pěstují tři druhy: Aronia melanocarpa (temnoplodec černý), Aronia arbutifolia (temnoplodec planikolistý) a Aronia prunifolia (temnoplodec třešňolistý). Z hlediska využití plodů je asi nejlepší Aronia melanocarpa.
Chokeberry (černá jeřabina) je v různých jazycích romanticky nazývána jako „černá perla“, „černý jeřáb“. Černý jeřáb je ovocný strom nebo keř. Plody aronie jsou zaoblené (podobné borůvkám), černé s modravým nádechem, o průměru cca 12 mm, mají trpkou chuť (něco jako kříženec jablka, borůvky a černého rybízu).
Temnoplodec, takzvaný žen-šen střední Evropy, pochází ze Severní Ameriky. V našich zeměpisných šířkách roste i na keřích nebo roubovaných stromech, je velmi trvanlivý a po sklizni jeho plody vydrží až 2 měsíce. Velkým propagátorem černého jeřábu byl ruský biolog Ivan Mičurin. V lidovém léčitelství byl hojně zastoupen již v historii, Keltové považovali jeřáb za ochranný strom a všechny jeho části měli za posvátné. Černá jeřabina je považována za velmi cennou superpotravinu, která snižuje krevní tlak, tlumí bolest, zlepšuje metabolismus, je vhodná i pro diabetiky, zlepšuje pevnost a pružnost cév, harmonizuje činnost štítné žlázy.
Aronie se pěstuje většinou jako keř, v tom případě dorůstá do výšky asi 2 m a šířky 1,5 m, nebo se roubuje na jeřáb ptačí, na kterém vytváří menší koruny (do ekozahrad ji rozhodně sázíme keřovitou, pravokořennou). U nás se nejčastěji pěstuje odrůda Nero. Aronie začíná plodit brzy a hodně. Poměr velikosti stromku a hmotnosti úrody je někdy až zarážející. Škůdci ani chorobami netrpí, je to rostlina samosprašná. Díky nenáročnosti pěstování a ošetřování a pravidelné úrodě představuje také výrazný ekonomický efekt pro zahrádkáře s menším pozemkem. Dosahuje pěkných výnosů i ve špatné půdě a v nepříznivých klimatických podmínkách. Plody uzrávají v první polovině září. Po uzrání je potřeba úrodu brzy sklidit, protože plody záhy opadávají nebo je ozobávají ptáci. To, co potřebujete pro vlastní spotřebu, lze před ptactvem chránit sítěmi, zbytek jim nechte, tyto plody jsou pro ně cennou potravou.
Rostlina má ráda dostatek slunce, proto vybírejte slunné stanoviště. Zbytečně ji nezastřihujte, nejvíce totiž plodí na konci větví a sama udržuje pěkný tvar a optimální velikost. Používá se i do volně rostoucích živých plotů a mezí.
Aronie je velmi nenáročná na půdu, stačí jí pouze slunné místo. Jako okrasné se pěstují tři druhy, z hlediska užitkovosti a léčivé hodnoty plodů je nejvhodnější právě Aronia melanocarpa.
Dobře snáší teploty až do minus třiceti pěti stupňů Celsia a netrpí na choroby a škůdce. Kvete v měsíci květnu bílými květy. Má oválné li
Ve svém příspěvku SKLIZEŇ RAKYTNÍKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeněk Valenta.
Dobrý den
Poradíte mi kdy je nejlepší doba na sklizeň rakytníku.?Zkoušeli jsme ho natrhat koncem října,byl to boj,plody jsou hodně měké,nejdou od větvičky a rozmačkávají se mezi prsty.Děkuji za odpověď Zdeněk V.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marie Novaková.
Dnes je červenec a na půl keři rakytníku jsou plody zralé a listy suché a na druhé půlce je zelený a plody ještě nejsu zralé. O co se jedná? Mám plody sebrat na té suché straně? Děkuji
Warning: Undefined array key 4222 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4223 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4224 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4225 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4226 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4227 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4228 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4229 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4230 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4231 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4232 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4233 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4234 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4235 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4236 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4237 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4238 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4239 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4240 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4241 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4242 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4243 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4244 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4245 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4246 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4247 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4248 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4249 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4250 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4251 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4252 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4253 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4254 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4255 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4256 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4257 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4258 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4259 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4260 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4261 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4262 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4263 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4264 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4265 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4266 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4267 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4268 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4269 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4270 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4271 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4272 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4273 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4274 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4275 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4276 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4277 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4278 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4279 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4280 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4281 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4282 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4283 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4284 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4285 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4286 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4287 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4288 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4289 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4290 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4291 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4292 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4293 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4294 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4295 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4296 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4297 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4298 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4299 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4300 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4301 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4302 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4303 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4304 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4305 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4306 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4307 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4308 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4309 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4310 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4311 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4312 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4313 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4314 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4315 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4316 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4317 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4318 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4319 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4320 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4321 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4322 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4323 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4324 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4325 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4326 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4327 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4328 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4329 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4330 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4331 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4332 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4333 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4334 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4335 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4336 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4337 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4338 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4339 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4340 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4341 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4342 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4343 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4344 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4345 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4346 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4347 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4348 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4349 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4350 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4351 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4352 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4353 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4354 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4355 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4356 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4357 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4358 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4359 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4360 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4361 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4362 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4363 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4364 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4365 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4366 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4367 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4368 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4369 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4370 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4371 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4372 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4373 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4374 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4375 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4376 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4377 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4378 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4379 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4380 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4381 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4382 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4383 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4384 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4385 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4386 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4387 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4388 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4389 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4390 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4391 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4392 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4393 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4394 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4395 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4396 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4397 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4398 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4399 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4400 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4401 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4402 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4403 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4404 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4405 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4406 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4407 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4408 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4409 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4410 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4411 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4412 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4413 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4414 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4415 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4416 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4417 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4418 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4419 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4420 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4421 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4422 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4423 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4424 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4425 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4426 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4427 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4428 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4429 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4430 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4431 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4432 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4433 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4434 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4435 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4436 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4437 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4438 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4439 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4440 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4441 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4442 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4443 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4444 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4445 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4446 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4447 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4448 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4449 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4450 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4451 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4452 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4453 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4454 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4455 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4456 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4457 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4458 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4459 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4460 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4461 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4462 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4463 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4464 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4465 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4466 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4467 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4468 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4469 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4470 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4471 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4472 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4473 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4474 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4475 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4476 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4477 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4478 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4479 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Odrůdy blum
Gauota má atraktivní jasně červené plody, které mají přes 5 cm v průměru. Tužší dužnina krémové barvy je šťavnatá, příjemně sladká, velmi chutná. Tato velmi raná odrůda zraje v první polovině srpna. Zde můžete vidět, jak vypadá Gauota.
Kuban Delight patří mezi odolné a spolehlivě plodící odrůdy blumy. Středně velké tmavě červené až fialové plody mají šťavnatou a pevnou žlutooranžovou dužninu s vynikající sladkou chutí. Sklízejí se od poloviny srpna a dají se skladovat až 1 měsíc. Zde můžete vidět, jak vypadá Kuban Delight.
Black Diamond je raná odrůda blumy s velkými tmavě modrofialovými kulatými plody, které zrají od poloviny do konce srpna. Dužnina je načervenale žlutá, pevná, šťavnatá, poměrně sladká a velmi chutná. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Diamond.
Angeleno s velkými oválnými plody sytě modré až černé barvy má vynikající sladkou chuť. Žlutorůžová dužnina je poměrně šťavnatá. Plody dozrávají od poloviny září a lze je bez problémů skladovat až do konce listopadu. Zde můžete vidět, jak vypadá Angeleno.
Black Gigant má velmi atraktivní a trvanlivé velké plody tmavě modré až černé barvy a kulovitého tvaru s tuhou, slabě narůžovělou a velmi chutnou dužninou, které se sklízejí od poloviny září. Odrůda je velmi odolná a má značné výnosy. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Gigant.
Black Amber dozrává od poloviny září. Plody jsou větší, kulovité, tmavě fialové až černé. Žlutě narůžovělá šťavnatá dužnina má vyváženou sladkou chuť. Odrůda se hodí k přímé konzumaci, uskladněné plody vydrží 1 měsíc. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Amber.
Friar patří mezi odolnější odrůdy. Velké kulatější plody sytě modré barvy s tenkou slupkou mají oranžovou, velmi chutnou, středně sladkou dužninu, která se nesnadno odděluje od pecky. Sklízí se od konce října. Zde můžete vidět, jak vypadá Friar.
Superior je bluma, která byla vyšlechtěna pro pěstování v chladnějších podmínkách (snáší až −25 °C). Má středně velké kulaté plody červenozelené barvy s pevnou, zlatavě žlutou a sladkokyselou dužninou. Zde můžete vidět, jak vypadá Superior.
Ve svém příspěvku ZAŠTIPOVÁNÍ HOKAIDA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jindra.
prosím jestli máte zkušenost s pěstováním prolezl jsem mraky článku a nikde nic dají se zaštipovat???dik za odpověd
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Steinmetzova.
Dobrý den .
Potrebovala bych zjistit střiháni rakytniiku ( samice) . Říká se ostríhat větve kde jsou plody . Nojooo, ale to my zbyde jen kmen . Loni už taky měl plody, ale nevhala jsem ho jak byl. Letos uz musím asi něco ostřihat , jinak bude uvnitř suchej a jen konce ponesou plody . Co mám dělat , jak to mám udělat ? Prosím , odpoví mi někdo , kdo má už zkušenosti ?
Děkuji. Steinmetzová
Skalníky patří již řadu let k významným a vyhledávaným okrasným keřům, oblíbeným jak u našich zahrádkářů, tak i v zahradní architektuře. Pěstují se pro skutečně mnohostranné upotřebení, dále pro zvláštní půvab plodů v podzimním období, pro zajímavý tvar větví, charakter rozvětvení i ornamentální rozvětvení listů a někdy i dekorativní květenství. Květy jsou sice u většiny forem více nápadné, s výjimkou například skalníku mnohokvětého s převislými větvemi, který dorůstá výše až 3,5 m a připomíná v době květu záplavou bílých kvítků známý tavolník. Na podzim pak přináší spousty šarlatově červených a poměrně velkých plodů. Velmi dobře se hodí k výsadbě do trávníku jako solitéra nebo do širších kvetoucích živých plotů.
Skalníky patří k medonosným rostlinám a všechny druhy jsou v době květu bohatě navštěvovány včelami. Mnohé skalníky se vyznačují stálezeleným olistěním, další, opadavé druhy vynikají nádherným podzimním zbarvením listů. Plody skalníků jsou vítanou potravou hladovějícímu ptactvu v pozdním podzimu a v zimě. Většina z nich nabízí jasně červené bobule, jen několik málo žluté anebo i černé plody.
Skalníkům se daří v každé dobré zahradní zemi s obsahem vápna, spíše sušší, a to i takové, která se nám zdá vysloveně chudá. Líbí se jim na plném slunci, avšak spokojí se i s místem zastíněným, nebo v průvanu. Jsou mezi nimi výtečné solitéry, které se hodí i do živých plotů, dokonce i stříhaných, například Cotoneaster simonsii, ale též jako větrolamy, nebo do skupin keřů pro podzimní zbarvení, k oživení suchých svahů na slunci. Méně vzrůstné typy patří k vítaným dřevinám našich skalek nebo jejich nejbližšího okolí. Téměř všechny odrůdy se vyznačují velmi dobrým vzrůstem, a to i v městském ovzduší. Skalníky se vysazují na podzim i na jaře, a jestliže jsou předpěstovány v květináčích, tak po celý vegetační rok. Řez většinou není nutný, pokud jej však chceme z určitých důvodů provést, tedy nejlépe v zimě.
Množíme je výsevem, semena je nutno stratifikovat ihned po sklizni (po uzrání). Zjara je vyséváme buď pod sklo, nebo do volné půdy. Od počátku léta je můžeme množit i vegetativně, řízkováním a druhy s listy neopadavými řízkujeme o něco později.
Díky své nenáročnosti, krásným plodům a malebným růstovým formám se skalník dostal i do základního sortimentu přenosných a balkonových rostlin. V nádobách dobře roste například skalník vrbolistý (Cotoneaster salicifolius „Floccosus“) s převislými větvemi, poléhavý skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri), skalník vodorovný (Cotoneaster horizontalis), skalník raný (Cotoneaster praecox) a elegantní skalník Watererův (Cotoneaste
Ve svém příspěvku SKLIZEŇ RAKYTNÍKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vlaďka.
Dobrý den,ostřižení keře s plody se nemusíte bát.Je dobré aspoň 30 % větví nechat a rakytník zase obrazí. Taky už budu tak do 14 dní sklízet.Teď hodně zalívám,plody se krásně nalévají a čekám ještě na správnou chuť.Čím vyzrálejší tím lepší.Určitě nebudu čekat se sklizní až na září.Plody by šli špatně sklízet.Záleží na teplém počasí.Ať se daří oranžové zlato! Vlaďka Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marcela.
Právě jsem dosbirala .loni chtěla v říjnu byli měkké a vůbec nic z toho nebylo.spatne chuti jak by už přezrálé kvasné .
Vyšlechtěna byla řada velkoplodých odrůd a kříženců se švestkou. Dle zabarvení plodů se dělí na dvě základní skupiny:
Zelené a žluté odrůdy
Zelená renklóda – odrůda známá také jako zelená ryngle či zelinka preferuje chráněné polohy a vlhké, živné půdy, má zelené plody, dužninu pevnou a šťavnatou; odlučitelnost od pecky je dobrá; plody dozrávají v září, vhodné do kompotů; pozor, jde o cizosprašnou odrůdu
Denniston´s superb – pochází z USA, má středně velké plody
Golden Transparent – velkoplodá odrůda, žluté plody
Jefferson – pozdní odrůda
Ontario – odrůda vyšlechtěná v 19. století v Severní Americe, dobrá odlučitelnost od pecky
Oullinská – odrůda vyšlechtěná v polovině 19. století ve Francii, střední odlučitelnost od pecky (více viz v další podkapitole)
Reine Claude de Bavay – kříženec renklódy a švestky
Transparent Gage – zlatožluté plody s červenými skvrnami
Wazonova – stará, samosprašná odrůda pocházející pravděpodobně z Německa, má středně velké plody, odlučitelnost od pecky je dobrá, dužnina pevná a šťavnatá; zelenožluté plody dozrávají v září, vhodné do kompotů; odrůda je odolná proti mrazu, středně proti šarce;
Červené a fialové odrůdy
Althanova renklóda – velkoplodá, barva plodů bývá obvykle načervenalá, dobrá odlučitelnost od pecky (více viz v další podkapitole)
Denbigh – velkoplodá odrůda, s nepravidelným zlatavým tečkováním
Elephants Heart – velkoplodá odrůda, červená až temně fialová, má tvar srdce a červenou dužinu
Victoria – velkoplodá odrůda, žluto-červeno-fialové plody
V naší poradně s názvem RAKYTNÍK - JEHO PĚSTOVÁNÍ A VYUŽITÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana Mach0ňová.
Můj rakytník je napaden endomykozou. Mohu plody konzumovat.Vím, že je na to postřik chlorid mědnatý. Má někdo více informací. Děkuji Hana
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Napadení endomykózou plodů se objevuje za letních měsíců, a to v červenci a srpnu. Endomykóza plodů se projevuje světlými skvrnami na plodech, které se nacházejí na osvětlené straně větví. Skvrny se mohou jevit jako sluneční úpal plodů, ale pod mikroskopem je pod oplodím znatelné podhoubí, jenž se šíří dokonce až do dužniny. V důsledku toho plody měknou a lehce hnijí. Jedná se o neinfekční chorobu, u níž je jednou z příčin zřetelný rozdíl teplot vzduchu ve dne a v noci.
Chemická ochrana se provádí pomocí přípravku CUPROCAFFARO MICRO, který obsahuje oxychlorid mědi Cu2Cl(OH)3, což je populární fungicid. Při aplikaci na plody určené ke konzumaci má ochrannou lhůtu 21 dní.
Neošetřené plody s probíhající živou plísní nejsou vhodné ke konzumaci, neboť plíseň je přítomna nejen na povrchu plodů, ale i uvnitř dužiny.
Poměrně velké množství odrůd malin se dělí na jednoplodící – letní – maliníky, které se využívají především v komerčním pěstování, a na stáleplodící – podzimní – maliníky.
Schönemann je asi nejčastěji zastoupená odrůda v komerční produkci malin v Německu. Keře mají mnoho pevných, tmavočervených a poměrně velkých plodů s jemně nakyslou chutí a typickou vůní.
Rumiloba pochází z Německa. Plody jsou velké, sladce nakyslé, středně červené s příjemným aroma.
Zeva 2 jsou odrůdy vyšlechtěné ve Švýcarsku. Mají velmi aromatické, jasně červené, středně velké a pevné plody. Velmi dobře se transportují a hodí se k zmrazování.
Glen moy je raná odrůda ze Skotska. Plody má středně velké, pevné a tmavě červené. Chutná mírně nakysle, vůně není příliš intenzivní.
Glem prosen byla vyšlechtěna ve Skotsku. Středně červené třpytivé plody střední velikosti mají mírně nakyslou chuť a nejsou výrazně aromatické. Sklízí se na podzim.
Autumn Bliss – Blissy pochází z Velké Británie. Plody zrají od začátku srpna do prvních mrazíků. Jsou středně velké, matné, tmavočervené, chutnají velmi mírně nakysle a aroma je nevýrazné. Jsou to ideální maliny pro další zpracování.
Meeker je odrůda kultivovaná v USA. Má velmi aromatické, středně velké pevné plody s jasně středně červenou barvou, které se vyznačují delší trvanlivostí než ostatní odrůdy.
Tulameen má původ v Kanadě. Je to nová odrůda s velkými, zářivě světle červenými pevnými plody. Jejich chuť je jemně nakyslá, aroma je příjemné a typicky malinové.
Odrůdy malin nejvíce pěstované v České republice:
Esena Poslada je vyšlechtěná odrůda s velkými chutnými plody, které mají typickou malinovou vůni a v plné zralosti růžovou barvu. Pěstuje se hlavně v evropských zahradách.
Balabery jsou středně velké maliny s purpurovou barvou, typickou chutí i vůní. Tato odrůda je velmi rozšířená na zahradách po celé Evropě.
V naší poradně s názvem KROUCENÍ LISTŮ A PRASKÁNÍ KŮRY NA VĚTVÍCH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavel Průcha.
1.
Nasadil jsem polokmen švestku, velké ,sladké plody. Ale už od začátku začala praskat kůra na větvích. Místa jsem zatíral ,zalepoval voskem barvou atd. Nepomáhá. Postižené větve usychají. Pak se přidala plíseň plodů v průběhu vývoje + červivost. Plody které přežijí jsou přesto velké, sladké, špičkové. 2/3 v průběhu opadá!
Prosím co s tím než to pokácím.?
2. Třešeň sladká dozrává v červenci. Kvete hodně ,ale plodů minimum. Ostatní stromy obalené plody.
Pavel Průcha
Pavel Průcha
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Pokácet, vykopat pařez a zasadit nový strom. Nemá cenu se s tím dál trápit. Od samého začátku jsou s tím problémy. Zbavte se jich!
Rajčenka je rychle rostoucí stálezelený strom se srdčitými listy a bohatými květenstvími krémově bílých květů, které voní jako karamel. Plody mají charakteristickou chuť a barva je od zelené přes červenou až purpurovou. Slupka je hořká a před konzumací je nutno rajčenku spařit horkou vodou a oloupat. Takto připravené plody lze použít na saláty, pyré, džem a k masu. Rajčenka představuje bohatý zdroj vitamínu C, E a β-karotenu.
Pochází ze subtropů, z nevysokohorských partií, odkud se rozšířila po Jižní Americe a dále na Floridu, Kalifornii, Afriku, Austrálii a Asii.
Rajčenka řepovitá (Solanum betaceum) je nízký strom nebo keř, který plodí exotické ovoce nazývané rajčenka nebo tamarillo. Název tamarillo (počeštěno tamarilo) vznikl až okolo roku 1970 na Novém Zélandu a stal se mezinárodním obchodním označením pro tyto plody.
Rajčenka řepovitá je subtropický druh rodu lilkovitých a dorůstá obvykle do výšky 3,5 až 5 metrů. Kořeny má mělké, větve řídké, hustě žláznatě pýřité a porostlé střídavými listy, dlouhými 10 až 30 cm a širokými 5 až 10 cm; řapíky mají délku 2 cm. Listové čepele jsou lesklé, slabě dužnaté, vejčité, u báze srdčité, po obvodě celokrajné, na vrcholu krátce špičaté a výrazně žilkované.
Pětičetné oboupohlavné květy na dlouhých stopkách vyrůstají ve volných shlucích. Vonící květy bývají až 2 cm široké, mají pět nafialovělých kališních plátků asi 3 mm velkých a pět světle růžových, volných, voskovitých, podlouhlých, nazpět ohnutých, cípatých korunních plátků asi 1 cm dlouhých. Ve středu květu vyrůstá pět tyčinek se žlutými nitkami a prašníky, semeník s jednou čnělkou s bliznou. Kvetou po celý rok, často i v době, kdy již zrají první plody. Květy připomínají květy brambor.
Z opylených květů vyrostou visící, až 8 cm dlouhé, vejčitě elipsovité, zelené bobule, které ve zralosti mohou mít barvu purpurovou, krvavě červenou, oranžovou, červenou nebo žlutou. Jejich dužina je zbarvená žlutě až oranžovočerveně. Plody mají v přihrádkách černá, kruhovitá, plochá semena, která jsou výrazně hořká a tvoří asi třetinu plodu. Slupka plodu je tenká, hladká, lesklá a je také silně hořká.
Rajčenka řepovitá se pěstuje pro své plody, které ve zralosti voní po ananasu či jahodě a obsahují vitamín C a hodně dalších, pro tělo nezbytných minerálů. Plody se sklízejí postupně, jak dozrávají, a protože mají tvrdou slupku a pevnou dužinu, mohou být v papírových krabicích zasílány i na velké vzdálenosti. Dužina je poněkud kyselejší a přidává se do míchaných limonád a ovocných salátů, může se také dusit a přidávat do polévek a omáček obdobně jako rajčata. Plody lze konzumovat syrové, například sypané cukrem, solí nebo pepřem, a případně po rozpůlení grilovat jako zeleninu. Před konzumací je potřeba stáhnout hořkou slupku, nejlépe ponořením do horké vody. Rajčenky obsahují hodně pektinu, takže z nich lze snadno připravit džemy či čatní.
V naší poradně s názvem BEZTRNÝ OSTRUŽINÍK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jan Parýzek, ing..
Prosím o radu. Kdy je nejvhodnější doba ke hřížení šlahounů. Hřížím matiční šlahouny, nové rostliny mi vzejdou, ale nechám si poradit. Jestli matiční šlahouny už letos nebo až druhý rok, kdy už budou mít plody.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník .
Nejvhodnější doba pro hřížení ostružin je na jaře a na podzim. Výsledky jarního hřížení můžeme oddělit ten samý rok na podzim. Ty podzimní až následující rok na jaře. K hřížení se používají jednoleté výhony.
K vegetativnímu množení ostružin můžete také použít i další postupy, které jsou vhodnější. Je to například množení kořenovými řízky. Vhodné části kořenů získáváme na podzim. U matečné rostliny odkryjeme z jedné strany kořeny, aby je bylo dobře vidět a ostrým nožem je od rostliny oddělíme. Řízky mají být dlouhé 8-10 cm a v průměru 8-10 mm. Horní konec seřízneme kolmo na osu řízku, spodní část mírně šikmo. Pracovat musíme pozorně. Řízek vysazený obráceně neroste. Řízky zakládáme přes zimu v mrazuprosté místnosti do písku s rašelinou. V dubnu je vysazujeme na záhony s lehčí kompostní zeminou. Na záhoně vyhloubíme rýžku asi 10 cm hlubokou, která má jednu stěnu kolmou. Na tuto stěnu stavíme řízky asi 10 cm od sebe, zasypeme zeminou a navršíme 3 cm vysoký hrůbek. Po výsadbě zalijeme, kypříme, odstraňujeme plevele a přihnojujeme. Řízky je nezbytné ošetřit stimulátorem růstu.
Plody aronie mají blahodárný vliv na krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak. Doporučují se proto při arteroskleróze.
Prospěšné jsou dokonce i při cukrovce, obsahují totiž přírodní sorbit, což je sladidlo vhodné i pro diabetiky.
Komplex účinných látek rovněž podporuje náš imunitní systém a celkově posiluje organismus.
Cenný je nejen obsah vitamínů, ale také bioflavonoidů a rutinu, který se z plodů i extrahuje k výrobě léčiv, a dále železa, jódu, fluoru, manganu a dalších mikroelementů, jež jsou nezbytné pro pevné zdraví a vitalitu.
Výhodou při sklizni a zpracování plodů je jejich velká trvanlivost. Na stromě je můžete ponechat téměř do prvních mrazíků, i když sklízet je lze i mnohem dříve (v průběhu září). Měly by však být dokonale vyzrálé a sladké. Po sklizni vydrží plody v dobrém stavu i dva měsíce, pokud je uschováte na chladném místě.
Plody mají až 60 % šťávy. Tato šťáva se dá poměrně úspěšně použít na přibarvování světlých vín, různých nápojů, šťáv a na výrobu biologicky aktivního potravinářského barviva. Z plodů jsou výborné kompoty, zavařenina, džem, vína, šťávy. Plody lze také sušit, nepodléhají snadno plísni, kvasinkám ani bakteriální hnilobě.
Přírodní šťáva a plody aronie se doporučují jako léčebný prostředek při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a anacidních gastritidách. Je ověřeno, že šťáva aronie snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. A zároveň zvyšuje rychlost proudění krve, což je vhodné při léčení hypertenze. Veškeré výrobky z aronie projevují aktivitu i při zpevňování kapilár. Zjistilo se, že se působením plodů a šťávy jeřábu černoplodého vyrovnávají procesy vzruchu a útlumu v mozku a snižuje se emocionální nerovnováha. Šťáva z jeřabin má podle výzkumu izraelských vědců z ovocných šťáv nejvyšší vliv na imunitní systém a stejný účinek můžeme očekávat také u aronie. Kdo tedy považuje tyto stromy jen za okrasné, dělá velkou chybu.
V dnešní době syntetických sirupů a nápojů je šťáva z aronie vítanou změnou pro přípravu nápojů. Prodávané džusy se zvýšeným podílem aronie nebo černého rybízu po zředění se stolní nebo pramenitou vodou (1 : 1) představují nápoj, který lze doporučit dětem i dospělým, kteří se bez přislazovaných nápojů dosud nedokážou obejít. Naštěstí dnes již mnozí výrobci sirupů přistupují k tomu, že své výrobky přibarvují biologicky aktivním barvivem s výtažkem z černého bezu nebo právě aronie.
Plody aronie mají až 16 % cukrů, nejvíce fruktózy a glukózy, asi 3,5 % přírodního sorbitu, málo sacharózy a obsahují až 70 % natrpklé a nakyslé, velmi silně barvicí šťávy rubíno
V naší poradně s názvem NEMOCI OSTRUŽIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Viki Vikina.
Na ostružinách se mi již několik let drží nějaký roztočík nebo něco obdobného, který způsobuje, že každý plod dozraje jen zčásti a zčásti zůstane červený, tvrdý a kyselý. Jinak je keř krásný, vzrůstný, olistěný a plodí bohatě. Co s tím?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Některé odrůdy dozrávají pomalu a vytváří tyto nedozrálé plody taky, proto je důležité správné rozpoznání příčiny. Pro správnou identifikaci přikládám obrázek. Zřetelná hranice mezi zralými černými bobulemi a nezralými červenými kuličkami, které nikdy nedozrají, je známkou roztočů jménem hálčivec ostružiníkový (lat.: Acalitus essigi) nebo vlnovník ostružiníkový (lat.: Eriophyes gibbosus Nal.). Tito roztoči se živí plody ostružin a vstřikují do nich toxin, který má za následek tento ostrý kontrast. Výskyt roztočů bývá častější u pozdních odrůd ostružin. Ochrana rostlin probíhá postřikem vápna se sírou během období klidu a nebo pomocí zahradnických olejů aplikovaných v sezóně. V obchodě si můžete koupit účinný chemický postřik proti přezimujícím škůdcům:
Frutapon 7 E;
Oleoekol;
Talstar 10 EC.
Během vegetace můžete aplikovat postřik přípravkem:
Cascade 5 EC;
Decis EW 50;
Magus 200 SC;
Nissorun 10 WP;
Omite 570 EW;
Omite 30 W;
Ortus 5 SC;
Sanmite 20 WP;
Talstar 10 EC.
Z nechemické ochrany je k dispozici biologická ochrana pomocí dravého roztoče Typhlodromus pyri, který se aplikuje na rostlinu na začátku sezóny. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Mochyni ojíněnou (Physalis pruinosa) můžete znát také pod názvy Ananaskirsche Goldmurmel nebo Ground Cherry. Je to velmi raná odrůda a velice výnosná. Odolává nepřízni počasí i nižším teplotám, pěstovat ji můžete ve skleníku, fóliovníku i na prosluněném záhonu. Během růstu vytváří (na záhonu) jen asi 40 až 60 centimetrů vysoké pevné rostliny, ze kterých lze sklidit i více než 100 kusů velice chutných, v průměru asi 1 až 1,5 centimetru velkých šťavnatých zlatožlutých plodů, chutí připomínající ananas s nádechem rajčete. Ve skleníku a fóliovníku mohou rostliny dorůst až do výšky 120 centimetrů. Hodí se i na záhon, do velkých květináčů, truhlíků a okrasných koryt na balkony a terasy. Mochyně se vysévá v březnu či dubnu do truhlíku, teprve poté se sází na vybrané stanoviště.
Mochyně dužnoplodá
Mochyně dužnoplodá je rostlina pocházející z Mexika. Plodí mnoho kulatých zelených nebo někdy i fialkových plodů o velikosti cca 5 cm. Nejzralejší plody pak vytvářejí drobné lampiony. Plody se hodí do pokrmů jako ratatouille nebo do omáček. Používají se často také coby náhrada lilku. Semínka se vysévají na konci března na teplé a slunečné stanoviště. Malé rostlinky se sadí ve velikosti 5 cm a od 20. května se dají přesadit ven. Doporučený spon je 80 x 80 cm. Od srpna se můžete těšit na úrodu.
Mochyně drobnoplodá
Mochyně drobnoplodá (Physalis angulata) roste v tropické Americe. Dorůstá výšky 30–50 cm. Lodyha je přímá. Listy jsou střídavé, tmavě zelené, vejčité až vejčitě kopinaté se zubatým okrajem a báze je asymetrická. Kvete nažloutlými květy s 5 cípy, koruna je ve spodní polovině bez výrazných skvrn, kalich je zelený a stopka má zpravidla delší korunu. Plodem je žlutooranžová až žlutá či zelená bobule o průměru 1–1,2 cm, která se smí jíst, kalich je zelený, dlouhý 2–3,5 cm. Pěstuje se podobně jako rajčata. Je tedy nutné předpěstování, vysazování do fóliovníků, pařenišť a podobně. Množí se bez problémů sama. Pokud ale chcete, tak dělením trsů nebo semeny. Kvete v červnu, červenci nebo v srpnu.
Mochyně peruánská
Mochyně peruánská je jedlá, ale až po dozrání. Nezralé plody vám naštěstí dojdou i doma. Plody obsahují vitamin C, karotenoidy (například kryptoxantin), sacharidy, kyselinu citronovou a alkaloidy. Z alkaloidů například solanin nebo physalin. Zralé plody poznáte podle toho, že květ zaschne a uvnitř zůstane oranžová třešnička. Z jedné bobule budete mít dostatečný počet semen na pěstování.
Mochyně židovská
Máte-li na zahradě oranžové lampionky, půjde s největší pravděpodobností o&
V naší poradně s názvem NEMOCI OKUREK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milada vránová.
Dobrý den, u okurek hadovek ve skleníku se nasazené okurky přestávají vyvíjet a sežloutnou a opadnou. Okurky jsou vedeny vertikálně, mají dostatek místa a novou kompostovou zeminu.Na listech nejsou žádní viditelní škůdci. Poraďte mi ,prosím.Děkuji. M.Vránová
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Žloutnutí mladých plodů okurek může mít několik příčin. Mnoho vody nebo naopak málo. Nevhodné pH půdy. Pro okurky je nejlepší pH 6 až 6.5, tedy mírně kyselé (změřte pH vašehosubstrátu). Také prudké slunce dopadající přímo na plody může vést ke žloutnutí okurek. Normálně jsou plody okurek schované pod listy. Pokud je to váš případ, posilněte zastínění skleníku. A poslední důvod žloutnutí je nedostatek živin, zejména dusíku a síry, ale to je nepravděpodobné, když máte čerstvý kompost.
Beztrnné ostružiny představují nový ovocný druh, který se začal pěstovat v posledních desetiletích. Jeho výhony dorůstají běžně délky 3 m a vypadají velmi dekorativně. Listy vytrvávají na rostlině přes zimu až do jara. Dobře vypadají i velké, téměř černé plody, které jsou navíc velmi chutné. Chutnají nejen syrové, ale je možné je i konzervovat. Beztrnný ostružiník je vlastně polokeř. Jeho výhony, které jeden rok vyrostou, v následujícím roce vykvetou, přinesou plody a odumřou. Zatímco loňské výhony kvetou a plodí, vyrůstají nové letorosty, které budou plodit zase v následujícím roce. Letorosty rostou velmi rychle. Už v druhém roce, kdy je rostlina dobře zakořeněná, mohou běžně dorůst délky 3 m. Stanoviště vyžadují beztrnné ostružiníky dostatečně vlhké s dobrou vyhnojenou humózní půdou. Mají-li plody dobře dozrát, potřebují také maximum slunce. Dají se dobře pěstovat ve velmi teplé a teplé klimatické oblasti, v chladnějších oblastech plody dozrávají jen na mimořádně chráněných a osluněných místech. Velmi dobře se hodí především na pergoly a různé sloupy. Od fasád zachováváme raději větší odstup, nesklizené přezrálé plody mohou fasádu potřísnit a způsobit na ní barevné skvrny. Při pěstování dbáme na dostatek vláhy a pravidelné přihnojování kompostem. Nové výhony vyvazujeme k opoře hned od počátku, při pozdějším násilném ohýbání bychom je mohli vylomit. Pravidelný řez provádíme dvakrát ročně. Ihned po sklizni při něm odstraníme všechny odplozené větve. Na jaře odstraníme všechny slabé, namrzlé nebo jinak poškozené výhony a ponecháme jen 3, nanejvýš 5 nejsilnějších výhonů. Ponechané výhony zkrátíme o 1/4 až 1/3.
V naší poradně s názvem NEMOC OSTRUŽIN se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Růžena.
Prosím o radu,
pěstuji ostružiny vedle malin a v posledních letech plody ostružin
nedozrají. Plod je napůl červený a kyselý. Ptala jsem se v zahradnictví a říkali, že to dělá roztočík malinový. Stříkala jsem na jaře calypsem, ale nic nepomohlo. Mám ostružinu vyhodit nebo přesadit dále od malin ?
Děkuji za odpověď.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník .
Když na plodech ostružin vznikají červená místa, která nedozrávají a plody mají více či méně kyselou chuť, tak škůdcem je skutečně roztočík malinový. Roztočík malinový ve velkém množství saje šťávu z dužiny plodů a tím brání jejich dozrávání. Roztočík cestuje po ostružinových výhonech a až do doby květu jej můžeme likvidovat insekticidy. V zahraničí je povolen přípravek Decis EW 50 v koncentraci 0,01 %. U nás je povolený přípravek Sumithion super, který je určen na podobného roztočíka jahodníkového, ale na malinového působí taky. První postřik se provádí již při délce výhonů 20 cm a v případě potřeby se opakuje ve 14-ti denních intervalech. Je velmi důležité důkladné postříkání výhonů ze všech stran, aby byly úplně celé pokryty roztokem. Plody napadené roztočíkem nekonzumujte, ale oplodí odstřihněte a spalte. Jako preventivní opatření doporučuji vytvořit dostatečnou vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami, aby roztočík nemohl přelézat z jedné na druhou. Také je vhodné zjara provést postřik rostlin i okolí sirnatými prostředky například Sulka.
K vysazování ostružiníku je třeba se odhodlat optimálně na podzim. Malinoostružiník a ostružiník bez trnů je určitě vhodnější vysazovat na jaře v době, kdy už nehrozí mrazy. Je třeba jej vysazovat s oporou. Optimálně bychom jej měli drátem připevnit v různých výškách. Opěrná konstrukce za pomocí drátěnky je naprosto ideální. Sazenice by od sebe měly mít odstup zhruba okolo 1 metru. U bujně rostoucích kultivarů se doporučuje až trojnásobná vzdálenost.
Ostružiník se může množit i pomocí semen. Semena ostružiníku se nejdříve namočí na dva dny do vody, aby změkla. Poté jsou semena ostružiníku připravena na výsev. Semena ostružiníku se zasadí do substrátu pro ovocné stromy, klíčení se urychlí igelitem.
Na zahradě vysazujeme jednoleté výhony ostružiníku se dvěma až třemi adventivními pupeny, umístěnými na podzemní části oddenku. Ostružiník vysazujeme zhruba na vzdálenost 50 cm od sebe, v řádcích alespoň 2 metry od sebe. Velmi důležitý je u ostružin i jejich řez. Řešit bychom jej měli v předjaří a redukovat je zapotřebí počet výhonů na 3 až 5. Zkrátit bychom je měli podle jejich síly klidně i celou jednu třetinu délky. Zkracovat musíme v době, kdy je keř své spodní části dřevnatý. Hlavní letorosty během vegetačního období v žádném případě nezkracujte. Při jarním řezu by měla být výsledná délka rostliny mezi 2 až 4 metry.
V naší poradně s názvem RAJČATA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lipská.
prosím,jdou z loňských usušených jadérek rajčat vypěstovat ta samá kvalitní odrůda rajčat
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Pokud byla rajčata, z kterých jsou semínka, vypěstována přirozeným způsobem na denním světle a plody dozrály na rostlině, tak po jejich zasetí vzejdou velmi podobné rostliny a některé z nich budou mít stejné plody. Při pěstování rajčat z vlastních semen je potřeba vypěstovat více rostlin, protože jen některé budou mít možnost plodit pěkná rajčata.
Plody muchovníku jsou malvičky tmavě fialové až modré barvy o průměru deset milimetrů. Dle druhu dozrávají od poloviny června do konce srpna. Kvůli vyšší šťavnatosti a cukernatosti je můžete nechat klidně týden přezrát. Z plně vzrostlého keře lze sklidit osm až patnáct kilogramů plodů v závislosti na volbě odrůdy. Nevadí-li vám sklízet plody postupně, můžete zvolit i původní formy: muchovník kanadský či Lamarckův.
Plody muchovníku mají své místo i v lidovém léčitelství, protože obsahují velké množství vitamínu C a B12, barviva (antokyany, jimž se přisuzuje účinnost proti rakovinnému bujení) a zdraví prospěšné minerály. Plody celkově podporují odolnost organismu, působí preventivně proti žaludečním chorobám a při onkologických onemocněních je možné plody muchovníku podávat jako podpůrný doplněk stravy. Při žaludečních a střevních potížích může být podáván čaj ze sušených listů.
V Kanadě se plod zvaný saskatoon berry sklízí komerčně. Známé jídlo původních amerických obyvatel (indiánů) pemikan (pemmican) obvykle obsahovalo kromě sušeného masa s tukem právě sušené plody muchovníku. Stonky muchovníku byly pak často používány k výrobě šípů. Některé druhy muchovníků jsou velmi oblíbené okrasné keře pěstované pro květy, kůru a pro krásu podzimního barevného listí.
Doporučení: Využití plodů je podobné jako u ostatního drobného ovoce. Můžete je zpracovat do zavařenin či kompotů, nebo vyrobit šťávu. Karmínové zbarvení dužiny se využívá v potravinářském průmyslu. Odvar z listů pomáhá při žaludečních a střevních potížích.
Ve svém příspěvku JAK A KDY STŘÍHAT OSTRUŽINY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kvetoslav.
ostruziny-vyborny clanek..Zverejnujte další..MOHU HNOJIT ROZDRCENOU TRAVOU V PRUBEHU ROKU PO NASEKANI?NENALEZOU MI NA OSTRUZ.KERE KLISTATA Z NASEKANE TRAVY,NEBO SLIMACI?DEKUJI ZA ODPOVED NA MUJ MEIL.Mam ostruz.jiz 5-6let bez prihnojovani a BEZ KLISTAT,ALE V TRAVE KLISTATA JSOU-nIzky JESENIK-JAKARTOVICE
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zdenek.
Mam jiz nekolik,asi 5let 20ks ostruzin. Bohuzel,moc se o ne nestaram. Nehnojim,nekdy striham,ale hodne zalevam,ale presto nektere zasychaji a jsou male plody.
Nektere plody, tak 8 litru otrham a jsou velmi velke. Nektere pruty mam az 4 m dlouhe k sousedovi a ten si je vzdy zbasti coz mi nikdy nevadilo.
Prosim nekdo reagujte. Dekuji.
Zdenek Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Kadeřavost broskvoně (Taphrina deformans) je asi hospodářsky nejvýznamnější chorobou zejména u broskvoní, opět se jedná o houbovou chorobu. Ochrana proti ní je založena na důsledném preventivním ošetření fungicidy, nejpozději při počátku rašení terminálních pupenů. Délku infekčního období rozhodujícím způsobem ovlivňuje teplota. Za chladného počasí je vývoj zpomalen a infekční období může trvat pět i více týdnů. Některý rok nastane optimální termín ošetření již v únoru, jindy až v dubnu. Na základě posledních zkušeností se doporučuje ošetřovat v případě výskytu teplých period v předjarním období, pokud teplota vzduchu dosáhne po několik dnů nad 5 °C. Na podzimní a předjarní postřik se doporučují kontaktní fungicidy na bázi mědi, můžete využít například Flowbrix, Funguran Progress, Champion 50 WG, Delan, Syllit. Vedlejší účinnost spočívá ve zvýšení odolnosti ošetřených stromů proti jarním mrazíkům. Používané účinné látky působí převážně kontaktně, takže fungicidem musí být dokonale ošetřeny celé koruny stromů. Pro lepší pokryvnost je vhodné přidat smáčedlo. V případech, kdy po vyrašení trvá chladnější a deštivé počasí, je třeba ošetření v intervalu 10–14 dnů opakovat. Pro opakovaná ošetření jsou vhodné především organické fungicidy. Ošetření v období po odkvětu již není účinné.
Padlí broskvoně (Sphaerotheca pannosa) se projevuje v teplých létech na listech, ale hlavně světlými skvrnami na osluněné straně plodů. Ty postupně překryjí většinu povrchu plodu. Při časném napadení plody špatně rostou a mohou i praskat a zasychat. Takto napadené stromy co nejdříve opakovaně ošetřete přípravky Kumulus WG či Talent.
Puchrovitost švestek (Taphrina pruni) vzniká při vlhčím a chladnějším průběhu jara v rizikových lokalitách (zvláště ve vyšších polohách) a nelze vyloučit poškození plodů. Houba přezimuje ve větvích nebo na šupinách pupenů. K infekci dochází na jaře v období kvetení stromů. Z infikovaných květů se tvoří deformované plody, které rostou rychleji než ty zdravé. Napadené plody jsou světlejší, abnormálně se prodlužují (dorůstají až 5–7 cm), nakonec jsou protáhlé, mírně zakřivené, mají houbovou vůni, jejich povrch je pokrytý bílým povlakem vřecek. Plody bývají uvnitř duté a jsou bez pecky. Základem ochrany je důsledná likvidace napadených plodů. Plody musí být odstraněny včas. Důležitá je rovněž správná výživa, především dostatek vápníku. Chemická ochrana proti puchrovitosti slivoně je ověřená a účinná. Napadení lze zabránit v období počátku rašení. Za chladného a deštivého počasí je vhodné až do stadia bílého poupěte ošetření opakovat přípravky Flowbrix, Funguran Progress, Champion 50 WG.
Ve svém příspěvku SKLIZEŇ RAKYTNÍKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarča.
Dobrý den, může mi prosím někdo poradit, zda existuje nějaká ranná odrůda rakytníku? Na mnoha místech jsem se dočetla, že sklizeň by měla být nejdříve koncem srpna, ale v tuto dobu bych už měla bobulky seschlé, měkké, přezrálé a částečně i opadané. Je možné, že bych měla uzrálé bobule už v polovině až ke konci července? Máte někdo zralý rakytník už v červenci? Rakytník mám nasazen na jižní straně na slunném místě, v Uh. Hradišti.
Děkuji za radu.
Jarča
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel JItka.
Asi máte jako já rannou odrůdu Sluníčko, který v teplém létě dozraje do poloviny srpna a pak už praská a nedá se sklidit :-) Stalo se mi to předloni, když jsem ho nestačila otrhat před dovolenou. Tato odrůda má hodně plodů nahuštěných přímo u větve, tedy žádné trhání vidličkou nebo stříhání větviček do mrazáku...
Trhám je ručně, vlastně prstem zajedu mezi plody a podeberu stopku, aby mi plody nepraskly. Je to zdlouhavé, ale úroda za to stojí! Výborný je likér, marmeláda i čaj ze zmrzlých plodů...
Rakytník řešetlákový je jednou z nejstarších bylin, kterou člověk používá k léčení. Záznamy o jejích léčebných účincích vedou až do starého Řecka. Odtud také pochází její název – Hippophae, který v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové totiž zaznamenali, že koně pasoucí se v oblasti, kde rostl rakytník, dobře prospívali a jejich srst dostávala lesklý nádech. Rakytník řešetlákový je trnitý keř se zeleno-stříbrnými listy, který obvykle dorůstá velikosti 1,5 až 2 metry. Pochází z oblastí severovýchodní Asie, jeho původním domovem je Čína, Kavkaz, Mongolsko, Nepál, Indie, ale také Sibiř. V současnosti je rozšířený po celé Evropě. U nás se rakytník používá většinou jako okrasný keř nebo jako rostlina zpevňující náspy u silnic. Mimořádné léčivé účinky rakytníku byly donedávna přehlíženy.
Výsledky výzkumů, kterým byl rakytník podrobován, jasně ukazují, že se jedná o mimořádně cenný přírodní zdroj širokého spektra vitamínů a minerálů a dalších látek s příznivým efektem na lidský organismus.
Plody rakytníku dozrávají podle odrůdy od srpna do října. Problémem je, že se v tuto dobu velice nesnadno sklízí. Na trnitých větvičkách drží plody velmi pevně, navíc jsou měkké, takže se snadno rozmáčknou. Proto je praktické sbírat plody až v zimním období, kdy klesne teplota k deseti stupňům mrazu. Bobule se pak snadno setřesou nebo otrhají bez poškození. Rakytník lze sklízet i způsobem, že se ostříhají větvičky s plody, které se umístí do plátěného sáčku v mrazničce, kde se nechají zmrznout, poté se vyjmou z mrazničky a v sáčku se otlučou, nakonec se sáček rozváže a plody vytřídí.
Ideálním skladováním zralých plodů je mrazení, které zachovává maximum účinných látek a vitamínů. Plody můžeme také dále zpracovávat a vyrábět z nich vlastní produkty. Tepelná úprava ovšem některé zdraví prospěšné látky znehodnotí.
Ve svém příspěvku PĚSTOVÁNÍ CHURMA KAKI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Mária Schneiderová.
Zdravím z Frýdlantu ( okr. Liberec) měla by jsem zájem pěstovat kaki, ale bydlíme v mrazové kotlině.
Chci se poradit jakou odrůdu my můžete doporučit.
Díky za odpověď. Schneiderová
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Anna babikova.
Pestuji kaki mam stromek 4 rokem letos mne zacal kvest a na diskuzi psali ze jak mely plody asi 2cm ze opadaly ja jsem zacala stromek zalevat asi 2 tydne celou konvu kazdy den chodim se divat na plody uz jsou docela pekne snad to dozraje stromek mam vysadeny na zahrade v zemi ne v kvetinaci je asi 2.5 m vysoky
Bobkovišeň je hustý keř dorůstající až do 4 m. Na svých dřevitých větvích nese velké vejčité listy, které jsou lesklé a mají tmavě zelenou barvu. Rostlina listy na podzim neshazuje a nese je po celý rok. Na dobrém stanovišti roste tak hustě, že dokáže zakrýt nevzhledný kout zahrady či nabídnout přes plot soukromí. Na přelomu jara a léta vykvétá svícovitými hroznovitými květy bílé barvy.
Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus), někdy nazývaná i střemcha vavřínolistá, pochází ze Středozemí, kde tvoří mohutné, až šestimetrové keře. U nás se aklimatizovala dobře, ale dorůstá nanejvýš do výšky dvou metrů. Tento keř každého okouzlí svými až 15 cm dlouhými tmavozelenými oválnými kožovitými listy.
Složená květenství jsou vzpřímená, drobné květy jsou bílé, voní po šeříku a mohou se objevit i na podzim. Po opylení nastupují lákavé plody – bobule, které jsou pochoutkou pro ptactvo, zpočátku mají červenou barvu, později černají. Pro člověka jsou nejedlé a konzumace semen z nezralých plodů může způsobit zažívací obtíže. Starší informace o jedovatosti zralých plodů nebyly správné.
Druhy
Etna je mezi bobkovišněmi tou nejelegantnější královnou. Její tuhé, kožovité listy jsou nápadně bronzové, když raší, a jejich barva přechází do teplého odstínu sytě smaragdově zelené. Mají zvláštní tvar – list je od řapíku vejčitý, ale k vrcholu se rozšiřuje a končí téměř naplocho. Tento konec je navíc zvlněný, takže celý keř působí velmi plasticky. Daleko lépe snáší zimní oslunění než jiné druhy, a tak zůstává sytě zelený. Pokud se objeví složená květenství, jsou vzpřímená, drobné květy jsou bílé, voní po šeříku a mohou se objevit i na podzim. Po opylení se tvoří lesklé černé plody (nejedlé), avšak tato odrůda kvete málo.
Caucasica má podlouhlé, sytě až tmavě zelené lesklé kožovité listy. Větve rostou vzpřímeně, zatímco listy se horizontálně sklánějí. Složená květenství jsou vzpřímená, drobné květy bílé, vonící po šeříku, často se objevují i na podzim. Černé plody vypadají lákavě, jsou však nejedlé a pochoutkou jsou jedině pro ptactvo. V našich podmínkách se pokládá za jednu z nejvzrůstnějších a nejvhodnějších rostlin pro živé ploty, neboť dorůstá až 4 m.
Otto Luyken je jeden z nejotužilejších a nejoblíbenějších keřů. Jako snad jediný zatím přežil -29 °C bez jediného spáleného listu. Lesklé listy jsou podlouhlé, špičaté a kožovité, mají tmavě zelenou barvu. Větve i listy rostou vzpřímeně, přestože se keř rozrůstá hlavně do šířky. Je tak ideální k použití jako půdopokryvný do stinných míst nebo jako podrost pod stromy. Složená květenství jsou vzpřímená, plná drobných bílých květů, které voní po šeříku a často se na keři obje
Odrůdy slivoní švestek jsou bohužel citlivé na šarku. Šarka způsobuje opadávání ještě nezralých švestek, což znamená, že jsou kyselé. Toto onemocnění poznáme podle žlutých až zelených skvrnek na plodech a listech. Plody jsou hrbolaté, mají dolíčky, pod kterými je červená až hnědá dužina. Onemocnění přenáší hmyz a není možné ho nijak léčit, stromy je nejlepší vykácet a kompletně spálit. Nejdůležitější je prevence, respektive výběr vhodné odrůdy. Pro výsadbu se používají generativní neboli semenné podnože (tedy stromky vypěstované ze semen, protože se šarka nepřenáší semeny). Podnož je kmen s kořenovým systémem, na který je naroubována jiná odrůda slivoně. Vhodné je nahradit citlivé švestky pološvestkami nebo slívami. Pokud chcete pěstovat slivoně, doporučuje se vždy vyhledat odrůdy odolné vůči šarce.
Stromky vysazované ve školkách jsou tvořeny podnoží myrobalánu. Nevýhodou je však velký vzrůst. Dalším problémem je, že stromy na tomto základu vynáší plody později než klasické švestky. Proto se hodí do teplých a suchých oblastí republiky. Do nejteplejších oblastí Česka jsou vhodné například tyto odrůdy: Stanley, Čačanská lepotica, Čačanská najbolja.
Wangenheimova švestka, zelené renklody a durancie jsou jako semenáče vhodné pro těžší a vlhčí půdy. Stromy na těchto podnožích rostou mnohem méně než na podnožích myrobalánu.
Mezi podnože, které jsou vhodné i za způsobu vegetativního množení, tedy způsobu, kdy se strom dělí řízkováním a má stejný genetický materiál jako matečná rostlina, patří odrůdy jako St. Julien nebo MY–KL–A, které dobře rostou i ve vlhčích a těžších zeminách, mají vzrůst asi 60–70 % myrobalánu. Stromy mají dřívější plodnost než právě myrobalánové podnože.
Máte-li jen malou zahradu, kde je důležitý každý centimetr místa, vhodnou podnoží je WAxWA, jejíž růst je 50–60 % myrobalánu a vřetena plodí už druhým nebo nejpozději třetím rokem od vysazení.
Máte-li zahradu v mrazové kotlině, pak slivoně raději vůbec nevysazujte. Ideální je pěstovat stromy do nadmořské výšky 350 m n. m., odolné odrůdy do 450 m n. m., při dobré péči a vhodném lokálním klimatu mohou zvládnout i vyšší polohy. Dobré je mít samosprašnou odrůdu. Pokud není, musíme jim zajistit opylovače (jiná odrůda nedaleko stromu).
Švestky se sází na jaře nebo na podzim. Pokud máte dost času na přípravu půdy, ideálním řešením je na podzim půdu zrýt a prohnojit hnojem. Poté je vhodné půdu obohatit pomocí zeleného hnojení, což je ekologická a levná varianta přihnojování půdy. Zasadí se drobné rostliny jako měsíček lékařský nebo svazenka vratičolistá, vikvovité (lupina, bob, hrách, vikve a hrachor) a brukvovité (řepka, hořčice) rostliny, které se poté do půdy zaryjí. Jejich drobné kořínky půdu obohatí například o&