Téma

RÁNA


Nejlepší odrůdy pro malé pěstitele

Jaké odrůdy vybrat? A jaké odrůdy jsou nejlepší pro malé pěstitele?

Dostáváme se k tématu, které tvoří náplň části vinohradnictví, zvané Ampelografie, což je obor zabývající se vlastnostmi jednotlivých odrůd. O ampelografii byla napsána řada odborných knih, které kromě popisu toho, jak keře vypadají, také uvádějí jejich požadavky na prostředí a na způsoby pěstování, a také charakteristiky jejich vín.

Kdybychom si chtěli udělat v odrůdách pořádek, mohli bychom je rozdělit např. podle barvy slupky na odrůdy bílé, červené a modré, nebo podle využití na odrůdy moštové a stolní. Ale mnohem zajímavější je podívat se na to, jak dlouho se pěstují na našem území a jak se k nám dostaly. Některé jsou u nás domovem již několik staletí. Patří k nim odrůdy z rodiny Burgundských (dnes podle legislativních dohod správně zvané odrůdy Rulandské), jež k nám opravdu dovezl Karel IV., kterému můžeme děkovat za rozšiřování vinohradnictví v Čechách. Jiné odrůdy se k nám v minulosti spontánně dostaly z dalších území Evropy; připomeňme si např. oblíbené odrůdy Sauvignon či Ryzlink rýnský. Všechno jsou to odrůdy velmi náročné na podmínky pěstování a zároveň jejich vína patří k nejkvalitnějším.

U řady odrůd není přesně znám původ, např. u odrůdy Neuburské. Navíc se v minulých dobách nevedla přehledná evidence popisů odrůd, takže ve starých literárních zdrojích se mohou najít tytéž odrůdy pod několika názvy. U nás byla první přehledná evidence zavedena v roce 1941, což se u odrůd, které zde byly mnohem déle, označuje jakožto rok „povolení odrůd“, přestože nikým jejich pěstování povolováno nebylo – na rozdíl od současných nových odrůd. Nežli se nové odrůdy zapíšou do seznamu povolených odrůd (a smí se z nich vyrábět a prodávat vína nebo hrozny), musí projít tzv. „uznávacím řízením“. To kupodivu není byrokratický akt, ale skutečné vysazení nových odrůd ve zkušebních vinicích a zhruba desetileté pozorování jejich vlastností na stanovišti. A také pochopitelně opakované zkoušení vín vyrobených z jednotlivých ročníků.

Čeští šlechtitelé révy vinné už několik desítek let nejenže udržují nejcennější keře z jednotlivých odrůd, (přemnožených do klonů), ale zabývají se také tzv. „novošlechtěním“, což je kreativní i náročná činnost, při které se vytvářejí nové odrůdy. Asi tak dvacet let trvá, než je nová odrůda povolena. Výsledkem jsou odrůdy, jako např. André, Olšava, Malverina, Veritas, Florianka, Erilon a řada dalších.

V minulém století k nám přicházely odrůdy z jiných zemí cíleně vyšlechtěné a tam registrované, které se vyznačovaly takovými pěstitelskými vlastnostmi a takovou kvalitou vín, že se postupně rozšířil

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Kalendář pro vinaře - září

Příběh

Ve svém příspěvku VÁNOČNÍ KAKTUS STŘÍHÁNÍ A KDY DÁT NA BALKON se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jarmila Šromová.

V truhlíku s muškáty se snaží nějaký opeřenec udělat hnízdo, dala jsem tam alobal, špejle, sáčky a už podruhé je tam do rána malé hnízdečko s peříčky a trávou, vyhodím ho, je pěkné kulaté, ale štve mě to, muškáty jsou krásné růžové, druhý den je to tam zase, ptáky mám ráda, ale ne v truhlíku s muškáty, co mám dělat??

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Vánoční kaktus stříhání a kdy dát na balkon

Hrách setý semena

Semena hrachu (lidově hrášky) jsou významným zdrojem bílkovin pro lidskou výživu i pro krmné směsi. Obsahují mnoho bílkovin a cukrů, jejichž obsah stoupá na úkor obsahu vody se stoupající zralostí. Z vitaminů jsou nejvýznamnější vitaminy A, C, B1, B2 a E, nezanedbatelné je také množství minerálů, pro příklad můžeme uvést fosfor, draslík, vápník nebo hořčík.

Semena sklizená za zelena se dají konzumovat bez jakékoli úpravy. U cukrových odrůd lze přímo konzumovat celé lusky. Pokud se zrna nechají dozrát, mohou se nakládat do slaného nálevu a takto upravená se dají později kulinářsky zpracovávat. Plně vyzrálá semena se suší nebo mrazí, takže jsou dobře skladovatelná a používají se dále jako základ mnoha polévek, omáček, salátů a jiných pokrmů.

Na našem trhu jsou pro pěstování na zahrádkách nejčastěji nabízena semena těchto odrůd:

  • Ambrosiana – středně raná odrůda cukrového hrachu, který postrádá pergamenovou vrstvičku uvnitř. Odrůda je vhodná ke konzumaci celých lusků za syrova nebo k jejich nakládání.
  • Alderman – pozdní, velmi vzrůstná (až 1,5 m vysoká) odrůda hrachu. Může se vysazovat k opoře, ale nevyžaduje to. Lusky jsou 12 cm dlouhé a mají světle zelenou barvu.
  • Gloriosa – velmi raná odrůda, která tak dobou sklizně může uniknout padlí. Lusk je asi 7 cm dlouhý, tmavě zelený. Je vhodná spíše pro průmyslové zpracování.
  • Oskar – charakterově se podobá předešlé, ale je vhodnější pro zahrádkáře. Rovněž se jedná o ranou odrůdu, její lusky jsou dlouhé.
  • Vladan – raná odrůda s lusky dlouhými 7 cm a s velkými zrny. Rostlina má tmavě zelenou barvu.

Zdroj: článek Hrách setý

Příběh

Ve svém příspěvku CHOROBY A ŠKŮDCI VINNÉ RÉVY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeněk Buráň.

Mladé listy na hroznech jsou proděravělé .spíše bych řekl,že se rozpadají jakoby vnitřní pletivo listů.Barva listů je normální.Je pravdou,že v současné době byly rána poněkud chladná,ale nerzlo.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.

Reagovat

Zdroj: příběh Choroby a škůdci vinné révy


Warning: Undefined array key 4222 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4223 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4224 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4225 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4226 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4227 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4228 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4229 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4230 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4231 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4232 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4233 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4234 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4235 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4236 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4237 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4238 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4239 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4240 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4241 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4242 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4243 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4244 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4245 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4246 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4247 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4248 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4249 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4250 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4251 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4252 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4253 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4254 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4255 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4256 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4257 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4258 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4259 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4260 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4261 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4262 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4263 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4264 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4265 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4266 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4267 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4268 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4269 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4270 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4271 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4272 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4273 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4274 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4275 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4276 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4277 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4278 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4279 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4280 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4281 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4282 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4283 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4284 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4285 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4286 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4287 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4288 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4289 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4290 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4291 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4292 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4293 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4294 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4295 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4296 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4297 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4298 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4299 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4300 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4301 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4302 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4303 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4304 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4305 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4306 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4307 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4308 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4309 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4310 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4311 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4312 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4313 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4314 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4315 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4316 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4317 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4318 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4319 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4320 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4321 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4322 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4323 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4324 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4325 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4326 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4327 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4328 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4329 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4330 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4331 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4332 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4333 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4334 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4335 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4336 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4337 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4338 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4339 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4340 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4341 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4342 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4343 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4344 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4345 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4346 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4347 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4348 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4349 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4350 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4351 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4352 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4353 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4354 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4355 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4356 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4357 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4358 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4359 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4360 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4361 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4362 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4363 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4364 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4365 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4366 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4367 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4368 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4369 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4370 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4371 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4372 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4373 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4374 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4375 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4376 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4377 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4378 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4379 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4380 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4381 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4382 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4383 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4384 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4385 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4386 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4387 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4388 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4389 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4390 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4391 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4392 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4393 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4394 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4395 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4396 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4397 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4398 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4399 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4400 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4401 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4402 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4403 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4404 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4405 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4406 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4407 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4408 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4409 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4410 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4411 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4412 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4413 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4414 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4415 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4416 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4417 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4418 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4419 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4420 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4421 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4422 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4423 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4424 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4425 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4426 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4427 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4428 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4429 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4430 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4431 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4432 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4433 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4434 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4435 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4436 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4437 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4438 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4439 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4440 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4441 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4442 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4443 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4444 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4445 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4446 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4447 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4448 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4449 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4450 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4451 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4452 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4453 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4454 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4455 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4456 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4457 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4458 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4459 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4460 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4461 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4462 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4463 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4464 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4465 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4466 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4467 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4468 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4469 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4470 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4471 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4472 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4473 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4474 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4475 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4476 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4477 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4478 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Warning: Undefined array key 4479 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4445

Odrůdy blum

Gauota má atraktivní jasně červené plody, které mají přes 5 cm v průměru. Tužší dužnina krémové barvy je šťavnatá, příjemně sladká, velmi chutná. Tato velmi raná odrůda zraje v první polovině srpna. Zde můžete vidět, jak vypadá Gauota.

Kuban Delight patří mezi odolné a spolehlivě plodící odrůdy blumy. Středně velké tmavě červené až fialové plody mají šťavnatou a pevnou žlutooranžovou dužninu s vynikající sladkou chutí. Sklízejí se od poloviny srpna a dají se skladovat až 1 měsíc. Zde můžete vidět, jak vypadá Kuban Delight.

Black Diamond je raná odrůda blumy s velkými tmavě modrofialovými kulatými plody, které zrají od poloviny do konce srpna. Dužnina je načervenale žlutá, pevná, šťavnatá, poměrně sladká a velmi chutná. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Diamond.

Angeleno s velkými oválnými plody sytě modré až černé barvy má vynikající sladkou chuť. Žlutorůžová dužnina je poměrně šťavnatá. Plody dozrávají od poloviny září a lze je bez problémů skladovat až do konce listopadu. Zde můžete vidět, jak vypadá Angeleno.

Black Gigant má velmi atraktivní a trvanlivé velké plody tmavě modré až černé barvy a kulovitého tvaru s tuhou, slabě narůžovělou a velmi chutnou dužninou, které se sklízejí od poloviny září. Odrůda je velmi odolná a má značné výnosy. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Gigant.

Black Amber dozrává od poloviny září. Plody jsou větší, kulovité, tmavě fialové až černé. Žlutě narůžovělá šťavnatá dužnina má vyváženou sladkou chuť. Odrůda se hodí k přímé konzumaci, uskladněné plody vydrží 1 měsíc. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Amber.

Friar patří mezi odolnější odrůdy. Velké kulatější plody sytě modré barvy s tenkou slupkou mají oranžovou, velmi chutnou, středně sladkou dužninu, která se nesnadno odděluje od pecky. Sklízí se od konce října. Zde můžete vidět, jak vypadá Friar.

Superior je bluma, která byla vyšlechtěna pro pěstování v chladnějších podmínkách (snáší až −25 °C). Má středně velké kulaté plody červenozelené barvy s pevnou, zlatavě žlutou a sladkokyselou dužninou. Zde můžete vidět, jak vypadá Superior.

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Blumy

Poradna

V naší poradně s názvem JAK VYPADÁ KOUSNUTÍ OD PAVOUKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Kamča.

Nejspíše to byl pavouk. Na téhle fotografii https://goo.gl/images/ReWZ4H je vidět kousnutí od pavouka a vypadá úplně stejně jako to vaše.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Miloslav Bičak.

Včera mě něco kouslo do stehna, když jsem sednul na židli při štípání dřeva. Do rána to zčervenalo a je to ztuhlé a svědí to. Velikost je jako dlaň. Vosa to nebyla. Počkám co se z toho udělá. Jestli to byl pavouk, mělo by to za 2 dny zmizet. Nejsem alergický na nic. Měl někdo podobné příznaky? Děkuji za odpověď.
Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.

Zdroj: příběh Jak vypadá kousnutí od pavouka

Třešně Karešova

Jedná se o původní českou odrůdu, která byla vyšlechtěna v Ostroměři na počátku minulého století. Stromy rostou v prvních letech velmi bujně, v plné plodnosti středně bujně. Vytváří velké, zahuštěné, kulovité až vysoce kulovité koruny. U stromů je doporučován pravidelný prosvětlovací řez. Kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Burlat, Kaštánka, Napoleonova a Rivan.

Plod je středně velký až větší, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 6 g. Tvar je srdčitý se zploštělou břišní stranou. Slupka je tmavě červené barvy, lesklá. Stopka je dlouhá, dobře se odděluje od plodu. Dužnina je tmavě červená, měkčí (srdcovka), velmi šťavnatá, chuť má navinule sladkou, aromatickou, velmi dobrou. Šťáva v plné zralosti plodů dobře barví. Plody jsou vhodné především pro přímý konzum.

Plodnost je raná, velmi vysoká a pravidelná. Patří k nejplodnějším raným odrůdám současného sortimentu. Stromy dobře odolávají zimním mrazům, květy jsou středně citlivé k pozdním jarním mrazíkům. Jako raná třešeň není napadána vrtulí třešňovou. Výskyt moniliózy bývá středně silný. V době dešťů – zvláště v přezrálém stavu – plody snadno pukají.

Pro pěstitelské tvary čtvrtkmen nebo polokmen jsou vhodné podnože ptáčnice nebo Colt. Třešně zrají v takzvaném 2. třešňovém týdnu, plody je možno sklízet již ve světle červeném stavu, kdy poměrně dobře snášejí transport. Přezrálé plody se snadno otlačují.

Jde o odrůdu vhodnou do lehčích a dostatečně vlhkých půd. Svou kvalitou plodů vyhovuje jak pro samozásobení, tak i pro tržní účely. Významnou vlastností pro pěstitele je, že má poměrně dlouhé konzumní období.

Zdroj: článek Třešně

Bodnutí od muchničky

Muchničky mají podobně jako komáři rády okolí řek, ale vyskytují se i na místech, kde se komáři neobjevují.

Jak je vlastně možné, že se rány od muchniček tak snadno zanítí? Důvodem je fakt, že ranky úporně svědí, a proto si je člověk má tendenci neustále škrábat, čímž hrozí, že si do nich zavleče infekci. Odtud už je k infekčnímu zánětu jen kousek.

Kousnutí přitom často nezačne bolet hned, ale klidně druhý až třetí den. Pokud vám rána otéká, je možné si vzít lék na alergii, protože i tak se dají otoky a svědění zmírnit.

Nejlepší ochranou proti muchničkám jsou účinné repelenty, které je dokážou odpudit. Krom toho samozřejmě pomáhají dlouhé rukávy či nohavice (tvrdí se, že pro muchničky jsou lákavější tmavě oblečení lidé). Pokud vás muchnička bodne a rána nateče, chlaďte ji, přikládejte cibuli nebo mažte mastí proti svědění, někteří lidé si pochvalují i šťávu z netřesku, který roste na skalkách. Přikládá se přímo čerstvá rostlina. Naopak se příliš nedoporučuje octový obklad, protože sliny muchniček rovněž obsahují kyseliny a ocet tak může otok ještě zhoršit.

Především se snažte zabránit tomu, abyste si vy nebo vaše děti ranku rozškrábali. Zanícené místo může mít v průměru i pět centimetrů. U dětí, alergiků či jinak oslabených jedinců je zapotřebí navštívit po kousnutí lékaře. Někdy je totiž nutné podávat i antibiotika, aby zánět ustoupil.

V některých lokalitách ve světě muchničky přenášejí závažné choroby, například parazita vlasovce, který může způsobit trvalé oslepnutí. V Česku ani v okolních zemích však nic takového nehrozí.

Štípnutí muchničky se nesmí škrábat, neboť tak hrozí druhotná infekce. Bolest může začít až za 2 až 3 dny. Otoky a svědění můžete mírnit ochlazením, mastí pro svědění, šťávou z netřesku, léky na alergii. Určitě byste se měli vyvarovat podávání octových obkladů.

Zdroj: článek Muchnička

Stříhání vinné révy návod

Řekněte prosím konkrétně, jak tedy řezat?

Při každém řezu vlastně keř stále maličko omlazujeme. Prostředkem k tomu jsou zásobní čípky, o kterých jsem se již dnes zmínila, a také pravidlo, na základě kterého se ono omlazení provádí – jmenuje se princip Guyotova řezu. Spočívá v tom, že se na keři z jednoletého dřeva nařezává dvouoký čípek a nad ním plodonosný čípek nebo tažeň. Nad ním (myšleno morfologicky, tedy blíže kmeni nebo starému dřevu) je vždy zásobní čípek. Při rašení z každého očka začne vyrůstat letorost (pokud ovšem očko v zimě nezmrzlo). Z dvouokého zásobního čípku tedy vyrostou dva letorosty, které se v následujícím roce využijí stejně: spodní na zásobní čípek a ten horní na plodonosný čípek nebo tažeň.

Zdravé očko

Očko poškozené mrazem

Pokud zásobní čípek takto využít nelze, třeba proto, že jeden z výhonů je krátký, musíme vyhledat jiný vhodný výhon pro nařezání plodonosného čípku nebo tažně a výhon morfologicky postavený pod ním využijeme na zásobní čípek. Vtip řezu spočívá v tom, že vše za jednoletým dřevem, ponechaným na keři, se odřízne, tedy všechno nevyužité jednoleté i dvouleté dřevo. Tímto způsobem se keř každoročně maličko omladí a nerozrůstá se do stran, odborně: „nevysoukává se“. Tento postup je důležitý proto, že při řezu omezuje počet řezných ran. A co pro révu řezná rána, to poškození cévních svazků, které se musí s tímto poškozením vypořádat tak, že „odbočí“. Důsledkem je „křivolaká“ cesta pro živiny proudící z kořenů. Při ponechání většího počtu řezných ran na keři jsou rostoucí letorosty špatně vyživovány. Tento „trošku zmlazovací“ princip se využívá při všech způsobech tvarování keře, ať jde o tvary vrcholové nebo kordonové. Viz následující obrázek:

řez vinné révy obrázky

A jaké jsou ty způsoby tvarování?

Rozlišují se dva typy: tvary vrcholové a kordonové. Vrcholové tvary tvoří kmen z víceletého dřeva, zakončený jednoletým výhonem, který se podle délky, jak již víme, často označuje tažeň. Tažeň se na kmeni obvykle ponechává jen jeden, někdy (při požadovaném větších zatížení) dva. U kordonových tvarů víceleté dřevo vytváří kromě kmene také ramena, na kterých se nařezávají čípky, vždy střídavě zásobní a plodonosné. Vrcholové tvary se obvykle používají v produkčních vinicích, kde záleží na jednoduchosti a rychlosti provádění řezu. Kordonové tvary naopak často využívají pěstitelé na zahrádkách, kde se pomocí kordonových ramen dají keře tvarovat do požadovaných tvarů, například na pergoly nebo révové stěny. Takováto tvůrčí činnost zahrádkáře často svede k přetěžování keřů vysokým počtem ponechaných oček. Proto je vždy dobré myslet na

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Kalendář pro vinaře - únor

Muškáty – množení

Množit muškáty lze dvěma způsoby, buď řízkováním, nebo výsevem semen. Vhodnější způsob je řízkování, které není tak časově náročné, jako výsev semen a následná péče o ně.

Množení muškátů semeny

Muškáty vyséváme v březnu až dubnu do plochých květináčů. Vhodným pěstebním substrátem je směs zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1/2. Semínka sejeme plošně, poté je mírně přihrneme zeminou a umístíme do teplého skleníku. Je vhodné výsev přikrýt tenkým sklem. Jakmile se objeví první klíčící rostlinky, odstraníme sklo. Když mají rostliny první pravé lístky, je potřeba je přepichovat (2–3 centimetry od sebe, přepichujeme do trojsponu). Po 2 až 3 týdnech je potřeba rostliny přesadit do květináčů o průměru 10 centimetrů. Pěstební teplota by se měla pohybovat okolo 21–25 °C.

Množení muškátů řízkováním

Řízkování muškátů je velmi hojně používaný způsob jejich rozmnožování. Postačí, když z matečné rostliny, která musí být zdravá a silná, uříznete (můžete i ulomit) řízek dlouhý okolo 10–12 centimetrů. Řezná rána nemusí být přesná, na spodní části nového řízku mohou zůstat také listy. Takto připravený řízek namočíme do stimulátoru a můžeme zapíchnout do květináče nebo speciálních množárenských záhonů. Vhodným pěstebním substrátem je směs zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1/2. Pěstební teplota by se měla pohybovat okolo 25 °C.

Zdroj: článek Pěstování muškátů

Hrách setý dřeňový

Nejžádanější jsou v současnosti různé druhy dřeňových hrachů. Hrách setý dřeňový je velmi raná odrůda, která je určená pro postupnou sklizeň zeleného hrášku na přímou konzumaci. Zrna jsou velká, středně zelená. Délka lusku je 8–9 cm. Vegetační doba od výsevu je 55 až 60 dní. Pro podzimní sklizeň se dá vysévat i uprostřed léta. Z lusků se vybírají nezralá zrna. „Mladý“ hrášek je pak žádaný v konzervách i zeleninových mražených směsích, vyloupaná semena jsou lahůdkovou zeleninou pro přímý konzum i do salátů, polévek a podobně.

Další odrůdou, kterou milují především děti, jsou hrachy cukrové. Jejich nezralé, slaďounké, křehké, ploché lusky bez vnitřní pergamenové blány se totiž dají sníst úplně celé.

Zdroj: článek Hrách setý

Temptation jahody

Temptation je raná odrůda vytvářející šťavnaté a sladké plody, a to v podstatě nepřetržitě od léta do podzimu. Jde o velkoplodý převislý jahodník vhodný do nádob i na záhony. Je náročný na vláhu a výživu, především v době kvetení a tvorby plodů. Při pěstování v nádobách nesnášejí zamokření substrátu. Tyto jahodníky jsou vhodné i do samozavlažovacích truhlíků.

Semínka jahodníku se vysévají na jaře nebo na podzim, výsadba se provádí od května do července. Rostliny preferují slunečné až polostinné stanoviště a půdu s dobrou drenáží. Potřebují dostatek místa, proto by měl být truhlík dostatečně velký.

Odrůda Temptation má bohaté květenství posazené vysoko nad úrovní trsu, proto se plody půdy nedotýkají a nehnijí. Mladé rostlinky jsou schopné plodit na dlouhých šlahounech, které visí ze závěsného květináče. Pěstovat ji lze běžně nejen na záhonech, ale i v závěsných květináčích nebo v květináčích položených na zemi, což je asi nejlepší. Jahodníky se množí dceřinými sazenicemi nebo semeny, přičemž plodit začínají už 4 měsíce po výsevu. Vyznačují se rychlým tempem růstu, odtud i název pro tuto odrůdu – Temptation.

Zdroj: článek Převislé jahody

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Jana Válková

 Mgr. Hanka Synková

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Michal Vinš


rámková míra
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
rané brambory
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>