Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

DIPLANDENIA


Dipladenia pochází z Brazílie, kde roste jako pnoucí liána. Proto se jí také říká brazilský jasmín. Vyskytuje se v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí a stálou teplotou. Na náš trh přišla nedávno a zákazníky na první pohled zaujala svými obrovskými, obvykle purpurovými, ale i bílými nebo růžovými trubkovitými kalichy se žlutým středem.

Zdroj: článek Dipladenia známá také jako brazilský jasmín

Rostliny se chystají k zimnímu odpočinku. Aby se na jaře probudily silné, potřebují vaši pomoc. V pěkných podzimních dnech jde práce od ruky a nemusíte se bát, že zabere příliš času. Níže máte pár inspirací, jak vše správně a lehce provést.

Zdroj: článek Jak zazimovat zahradu

Hortenzie (Hydrangea) jsou vznešené okrasné květiny, které se v současné době stále častěji objevují nejen na zahrádkách, ale i na balkonech a v interiérech. Hortenzie jsou charakteristické svými nádhernými květy větších rozměrů a nejrůznějších barev, závislých na kyselosti půdy. V alkalických půdách se zbarvují do růžova, v kyselých půdách zase do modra.

Zdroj: článek Jak na pěstování hortenzie, aby krásně kvetla a přežila zimu správným

Pokojové ibišky mají atraktivní květy různých barev a tvarů, a tak zcela jistě rozzáří každý kout vaší domácnosti.

Zdroj: článek Ibišek pokojový

Kroucení listů u rostlin způsobuje celá řada onemocnění nebo nevhodná péče o rostliny.

Zdroj: článek Kroucení listů

Věncovec květnatý (Stephanotis floribunda) je oblíbená pokojová rostlina liánovitého druhu, která pochází z Madagaskaru a nádherně voní.

Zdroj: článek Stephanotis

Okurky, které se pnou po opoře, prospívají velmi dobře. Porost je vzdušný, a tudíž odolnější vůči nemocem, rostliny dávají velmi kvalitní plody po dlouhou dobu. Na síti je můžete úspěšně pěstovat ve skleníku i na záhonu. Okurka je popínavá liána, a proto jí vertikální systém pěstování na záhonu i ve fóliovníku svědčí.

Zdroj: článek Nemoci okurek

Jasmín nahokvětý je opadavý keř s ochablými zelenými výhony, do červena zbarvenými květními pupeny a světle žlutými nevonnými květy, které se objevují v době mezi koncem podzimu a začátkem jara. Stejně jako zimnokvět kvete jasmín (Jasminum nudiflorum) jasně žlutými květy, ne nepodobnými zlatici (Forsythia), s níž bývá také nejčastěji zaměňován.

Zdroj: článek Jasmín nahokvětý

Kala je symbolem čistoty a krásy. Je typickou představitelkou svatební kytice. Kaly jsou vyhledávané pro své nádherné květy se zajímavě tvarovanými, velkými toulci. Některé druhy kvetou v zimě, jiné v létě. Obě skupiny mohou ozdobit byt, pestrobarevné letní kaly pak v sezóně i zahradu.

Zdroj: článek Kala

Vánoční hvězda, latinsky Euphorbia (Poinsettia) pulcherrima, je zajímavá a slavnostně vyhlížející rostlina, která již neodmyslitelně patří k symbolům našich Vánoc. Nejčastěji své interiéry zdobíme jasně červenými druhy, ale vyšlechtěny jsou i odlišně vybarvené odrůdy. Něžněji například působí varieta s růžovými, broskvovými či krémovými listy, krásné jsou i sněhově bílé listeny. Vyšlechtěny jsou dokonce i odrůdy pestrobarevné a listeny mohou být i různorodě tvarované. Vánoční hvězdy jsou k dostání v různých velikostech. Můžete si vybrat jak půvabnou miniaturní, tak i půl metru vysokou rostlinu. Raritou je poinsettie zapěstovaná na kmínku. Jestli chcete být úspěšnými pěstiteli vánoční hvězdy, přečtěte si následující řádky.

Zdroj: článek Vánoční hvězda

Dipladenie je keřovitá rostlina, která se čím dál častěji stává ozdobou našich zahrad, balkonů a teras. Pochází z dalekých tropů, snese však i chladnější teploty. Její domovinou je daleká Brazílie, kde jako liána dorůstá do výšky několika metrů. Na internetu nebo v literatuře se můžete setkat také s jejím druhým názvem, a to mandevilla. Na pěstování je vcelku nenáročná.

Zdroj: článek Přezimování dipladenie

Oleandr obecný, latinsky Nerium oleander, je dekorativní keř až strom a jediný zástupce rodu oleandr (Nerium). Je charakteristický poměrně úzkými zelenými listy a různobarevnými květy, nejčastěji se jedná o růžovou, žlutou a bílou variantu. U oleandru platí jedno pravidlo: má mít „hlavu“ na slunci a „nohy“ ve vodě, to znamená, že potřebuje hodně slunce, hodně vody, a nadto pravidelně hnojit.

Zdroj: článek Choroby oleandru

Vavřín ušlechtilý je od starověku symbolem slávy a vítězství. Stromečky vavřínu se často pěstují v dřevěných nádobách, střihem se tvarují a používají k výzdobě společenských prostor. Bobkový list neboli vavřín je voňavé koření, které můžete od jara pěstovat i na balkoně nebo lodžii. Snese přímé slunce a střední, večerní zálivku. Bobkový list musí být na zimu v bezmrazém prostředí.

Zdroj: článek Bobkový list v květináči

Jahody bezesporu patří k nejoblíbenějším druhům ovoce. V současné době již neexistuje žádný unifikovaný druh jahod, jak tomu bylo do značné míry v dobách minulých. K hitům posledních let patří například hybridní převislé jahody, které můžete pěstovat i na balkoně, na pergolách nebo okenních parapetech. Necháte-li se inspirovat našimi radami, můžete se těšit na bohatou úrodu.

Zdroj: článek Převislé jahody

Fíkusy patří k oblíbeným pokojovým rostlinám hlavně proto, že mají minimální nároky na péči. Fíkus pochází z Indie. V pokojových podmínkách dorůstá od třiceti centimetrů do dvou metrů. Jeho hlavní předností je schopnost odstraňovat nečistoty ze vzduchu. Špatně však snáší změny prostředí, průvan a přemísťování.

Zdroj: článek Fíkus

Oleandr krásně kvete, příjemně voní, je ideální pro pěstování na balkónu, terase i na zahradě. Oleandru se ale říká i jedovatá kráska. A proč? Jen dva lístky oleandru stačí k usmrcení dospělého člověka. Ale nebojte, kdo by chtěl konzumovat oleandr. Aby oleandry bohatě kvetly a zdobily naši zahradu, je nezbytné se rostlinám věnovat. Co a jak se dozvíte níže.

Zdroj: článek Stříhání oleandru

Hortenzie jsou opadavé keře či stromky, ale i popínavky. Dorůstají dle druhu 1–3 m. Pěstují se především kvůli krásnému barevnému květenství, které u některých kultivarů dosahuje velikosti až 30 cm. Hortenziím se dobře daří v polostínu i na slunci v úrodné, vlhké, ale propustné půdě. Kvetou většinou v srpnu a září. Lze je využít pro výsadbu do keřových skupin, mezi rododendrony, do trvalkových záhonů i jako solitéry. Některé druhy se pěstují v přenosných nádobách. Jsou to dlouhověké rostliny, které vám vydrží na stanovišti 20 i více let.

Zdroj: článek Jak zazimovat hortenzie

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. I když jde o exotickou rostlinu, jeho pěstování není náročné.

Zdroj: článek Zamiokulkas - žloutnutí listů

Lopatkovec, latinsky Spathiphyllum, je půvabná a elegantní kvetoucí pokojová rostlina. Tmavě zelené listy vytvářejí pozadí pro toulce bílých květů se smetanovými palicemi.

Zdroj: článek Lopatkovec

Voskovka patří mezi popínavé rostliny. Roste velice rychle, proto je k jejímu růstu nutná opora. Na svých dlouhých stoncích nese lesklé, zelené, dužnaté listy. Kvete od jara do podzimu hvězdicovitými květy, které se lesknou jako vosk.

Zdroj: článek Voskovka

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Michal Vinš

 Mgr. Jana Válková

 Nina Vinšová


sundevilla pěstování
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
jak přezimovat dipladenii
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetsedm.