Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

JAK SLEPIT ZUBNÍ ZUBNÍ PROTÉZU


JAK SLEPIT ZUBNÍ ZUBNÍ PROTÉZU a nejen to se dozvíte v tomto článku. Vteřinové lepidlo (nebo také sekundové lepidlo) slouží k dokonalému spojení různých materiálů. Schne v řádech několika vteřin, dle velikosti spáry. Povrchová vlhkost na podkladových plochách spouští vytvrzovací reakci, která probíhá od lepených ploch doprostřed vrstvy lepidla. Výsledný spoj je často pevnější než lepený materiál.


Princip vteřinového lepidla

Vteřinová lepidla jsou jednosložková lepidla určená ke spojování nejrůznějších materiálů, jako jsou kovy, plasty, pryže, elastomery, dřevo, keramika. Vteřinové lepidlo je vhodné používat zvláště v případech, kdy je kladen důraz na rychlost a vysokou pevnost v tahu a smyku. Lepidlo se snadno a rychle vytvrzuje při běžné pokojové teplotě a při kontaktu s vlhkým povrchem.

Vteřinová lepidla neboli kyanoakryláty jsou jednosložková akrylátová lepidla, která ihned po kontaktu s povrchem vytvrzují díky reakci s povrchovou vlhkostí materiálu. Představují okamžité řešení pro téměř všechna univerzální lepení. Vteřinová lepidla se obvykle snadno používají, jsou bezpečná a rychlá.

Kyanoakryláty jsou relativně nízkoviskózní kapaliny založené na akrylátových monomerech. Vytvrzují se velmi rychle po styku s malými stopami povrchové vlhkosti. Jsou-li umístěny mezi těsně doléhající povrchy, dokážou vytvořit pevné spoje ve dvou až třech sekundách. Úplná pevnost se získá po 5 až 20 hodinách. Vzhledem k velké rychlosti vytvrzování je vhodné kyanoakryláty používat pro lepení relativně malých povrchů.

Z chemického hlediska se jedná o třídu organických sloučenin využívaných jako rychle tvrdnoucí lepidla. Mezi takové látky patří například methyl-2-kyanoakrylát, ethyl-2-kyanoakrylát nebo n-butyl-kyanoakrylát. Vteřinové lepidlo je pevné lepidlo, zvláště pokud se použije na neporézní materiály nebo na materiály obsahující stopy vlhkosti. Je výborné i pro lepení živých tkání, a i když jde při běžném používání o nepříjemný (až nebezpečný) vedlejší efekt, lze ho využít pro lepení tkání v chirurgii (bez šití). Dále se vteřinová lepidla používají pro sestavování prototypů elektronických zařízení, leteckých modelů a mají velmi široké využití ve všech oblastech lidské činnosti.

Při jejich použití je ovšem potřeba dbát na bezpečnost, neboť okamžitě slepují kůži a sliznice. Jejich páry jsou toxické a dráždí citlivé membrány v očích, nosu a krku. Ihned polymerizují vlhkostí v membráně a stávají se inertní. Toto nebezpečí lze minimalizovat jejich používáním v dobře větraných prostorách. Okolo 5 % populace se může při opakované expozici senzibilizovat na páry kyanoakrylátů, pak se u nich objevují příznaky podobné chřipce. Vteřinová lepidla mohou také dráždit kůži a způsobovat alergickou kožní reakci. Ve vzácných případech může vdechování par kyanoakrylátů spustit astma.

Vteřinová lepidla dodávají různí výrobci v širokém sortimentu typů, které jsou optimalizovány podle požadavků konkrétních aplikací, například podle lepených dílů, zatížení, jemuž bude spoj vystaven, geometrie spoje, parametrů procesu. Jejich adheze k většině materiálů je vynikají

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Vteřinové lepidlo

Poradna

V naší poradně s názvem VTEŘINOVÉ LEPIDLO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Milan J..

Dobrý den, spadla mi zubní náhrada z ruky a po straně praskla, tak se chci optat, jestli ji mohu slepit vteřinovým lepidlem. Předem moc děkuji za odpověď. Milan

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Mnoho domácích kutilů se snažilo opravit prasklou zubní náhradu pomocí vteřinového lepidla. Výsledek byl vždy ten, že se musela udělat celá nová náhrada. Prasklá zubní náhrada se musí spojit přesně do polohy tak jak byla dříve a to je možné jen v ordinaci zubního lékaře. Pokud použijete vteřinové lepidlo, tak zaplníte hrany ve spoji a výsledek už nikdy nebude stejný jako dřív a náhrada nebude dobře sedět a ani již nepůjde opravit a bude potřeba nová. Vteřinová lepidla jsou jedovatá a nehodí se pro aplikaci do úst.
Nejlepší cesta jak opravit prasklou zubní protézu je odnést ji do ordinace zubního lékaře. Na slepení se použije speciální technologie, která dlouho vydrží a je zdravotně nezávadná.

Zdraví Cempírek!

Zdroj: příběh Sekundové lepidlo na zuby

Piškotový dort královny Viktorie

Viktoriina houba byla oblíbeným piškotovým dortem královny Viktorie a od té doby se stala osvědčeným receptem na piškotové dorty k čaji. Tento piškotový korpus je obvykle plněn džemem a je nahoře nezdobený, ale můžete každý kousek podávat s kopečkem šlehačky nebo navrch protřepat trochu moučkového cukru, pokud chcete.

Ingredience

  • 1 hrnek hladké mouky
  • 1 ½ lžičky prášku do pečiva
  • 1 hrnek másla, změklého
  • 1 hrnek moučkového cukru
  • 2 vejce, pokojové teploty
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • ½ hrnku mléka, pokojové teploty

Postup

Předehřejte troubu na 200 stupňů C. Vymažte dortovou pružinovou formu o průměru 20cm.

Do středně velké mísy prosejte mouku s práškem do pečiva a dejte stranou.

Máslo a cukr pomocí elektrického šlehače ušlehejte do světlé a nadýchané hmoty. Směs by měla mít znatelně světlejší barvu. Nyní přidávejte vejce jedno po druhém. Vejce musí mít pokojovou teplotu a před přidáním dalšího nechte každé vejce smíchat se směsí másla a cukru. Pak zašlehejte vanilku. Přidávejte mouku střídavě s mlékem a míchejte, dokud se nezapracuje. Nalijte těsto do připravené formy.

Ihned bez čekání pečte v předehřáté troubě, dokud párátko zapíchnuté do středu nevyjde čisté, asi 20 minut. Korpus po dopečení ještě ochlaďte ve formě na 10 minut, poté vám půjde korpus pěkně vyklopit na mřížku, aby zcela vychladl.

Tento korpus můžete podávat tak, jak je, jen poprášený moučkovým cukrem. Nebo ho můžete vylepšit marmeládou. K tomu je zapotřebí korpus vodorovně v půlce překrojit a vrstvy k sobě slepit marmeládou nebo teplým pudinkem.

Zdroj: článek Dortový korpus hrníčkový

Poradna

V naší poradně s názvem VTEŘINOVÉ LEPIDLO se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Heda.

Jo jo,jen u lekare,,ale to by clovek nesmel mit jen duchod, u zubaru se za slepeni nahrady nedoplati. Proto je to taaaak hrozne slozity si nahradu slepit sam. Ani lepidlo lidem neprodaji,aby panum zubarum neubyly prachy.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

Prasklá zubní náhrada se nelepí, ale svařuje. Jedna strana zlomu se nahřeje, nanese tenká vrstva nového materiálu a pak se nahřeje ta druhá a vše se zatepla spojí. Jedině tak vznikne spoj, který bude homogenní a odolá jako by to prasklé nebylo. Žádné lepidlo tohle nedokáže a dříve nebo později se lepená protéza zase zlomí ve stejném místě.

Zdroj: příběh Sekundové lepidlo na zuby

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Michal Vinš

 Mgr. Marie Svobodová


jak slepit zubní protézy
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
jak sloupnout špekáčky
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetsedm.