Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

METATION E 50 KAPKY DÁVKOVÁNÍ


Zajímáte se o téma METATION E 50 KAPKY DÁVKOVÁNÍ? Tak právě pro vás je určen tento článek. Metation E 50 byl přípravek pro přípravu postřiku s účinnou látkou na bázi organické sloučeniny fosforu. Byl to velice účinný jed, který při koncentraci pouhých 0,1— 0,2% v postřiku dokázal zahubit obaleče jablečného a ostatní žravé škůdce. Poměrně dobře působil také proti některým savým škůdcům. Éra Metationu však skončila a nám nezbývá nic jiného, než se poohlédnout, čím nejlépe Metation nahradit.


Spintor

Nešetrnější náhrada za Metation je Spintor. Jde o přírodní postřikový kontaktní insekticid s účinnou látkou spinosad ve formě suspenzního koncentrátu pro ředění vodou určený k ochraně brambor, révy vinné, jabloní, květáku, hlávkového zelí, růžičkové kapusty, brokolice, póru, cibule, papriky a rajčat proti škůdcům. Jako přírodní produkt se spinosad vyznačuje mimořádně nízkou toxicitou vůči člověku a teplokrevným živočichům, a je tedy šetrný k životnímu prostředí.

Nežádoucí účinky

Spinosad má vysokou účinnost na široké spektrum hmyzích škůdců s nízkou toxicitou pro savce a dobrý environmentální profil, což je jedinečná vlastnost tohoto insekticidu ve srovnání s jinými insekticidy. Je považován za produkt na přírodní bázi a je schválen pro použití v ekologickém zemědělství řadou národních i mezinárodních certifikací. Pro včely medonosné je vysoce toxický při přímém kontaktu.

Studie chronické expozice neprokázaly u potkanů ​​a myší tvorbu nádorů; myším, kterým byla podávána dávka až 51 mg/kg/den po dobu 18 měsíců, se netvořily žádné nádory. Podobně podávání dávky 25 mg/kg/den potkanům po dobu 24 měsíců nevedlo k tvorbě nádorů.

Zdroj: článek Náhrada za Metation E 50

Poradna

V naší poradně s názvem ELEKTRICKÁ PŘÍPOJKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel František Stejskal.

Prosím o zaslání tiskopisů na připojení elektřiny ke garáži děkuji.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Milda.

Podle dotazu odjaduji, že jste od někud od Brna. Brno spadá do distribuční soustavy jihomoravského kraje, kterou spravuje společnost E. ON Distribuce. To znamená, že i když si vyberete tarif od ČEZ nebo Pražské energetiky, distribuční poplatky budete stejně odvádět pod E. ON. Takže přikládám odkazy ke stažení formuláře od dodavatele elektřiny E. ON. E. ON má na svých internetových stránkách průvodce připojením, kde uvedete nezbytné údaje a bude vám poskytnut formulář přímo pro vaši situaci. Průvodce k připojení nového odběrového místa naleznete zde: https://www.eon.cz/domacnos…
Pokud chcete rovnou formulář, tak ten je k dispozici ke stažení zde: https://saeceweb01runblobco…
Nezapomeňte na 2 nezbytné přílohy:
1. Revizní zpráva.
2. Situační plánek.
Vyplněný formulář včetně příloh zašlete na email info@eon.cz

Zdroj: příběh Elektrická přípojka

Karate Zeon 5CS

Karate se Zeon technologií 5CS je insekticid s podobným účinkem jako Metation s účinnou látkou syntetický pyrethroid ve formě stabilní suspenze kapsulí v kapalině. Používá se k hubení savého a žravého hmyzu na rostlinách jako je hrách, řepa, réva vinná, jahodník, brukvovitá zelenina, rajče, papriky, česnek a okrasné rostliny. Karate je kontaktní insekticid, takže k dosažení požadovaného účinku musí dojít ke kontaktu se škůdcem.

Nežádoucí účinky

Karate je toxické pro hmyz, jako jsou včely, vážky, jepice, ovádi a některé další bezobratlé, včetně těch, kteří tvoří základ vodních a suchozemských potravních řetězců. Karate je také toxický pro vodní organismy včetně ryb.

Karate se obvykle rozloží slunečním zářením a atmosférou během jednoho nebo dvou dnů, nicméně v sedimentech může přetrvávat po delší dobu.

Zbytky Karate nejsou ovlivněny konvenčními systémy sekundárního čištění v čistírnách odpadních vod. Objeví-li se v odpadních vodách, obvykle jsou v koncentracích smrtelných pro bezobratlé. Proto zbytky Karate nevylévejte do kanalizace.

U lidí může Karate projít přes kůži, vdechnutím nebo požitím. Účinná látka z Karate se naštěstí často neváže účinně na sodíkové kanály savců. Také se špatně vstřebává kůží a lidská játra ji často dokážou relativně efektivně metabolizovat. Karate je proto pro člověka mnohem méně toxické než pro hmyz.

Není dobře známo, zda je chronická expozice malým množstvím pyrethroidů z Karate nebezpečná, či nikoli. Velké dávky však mohou způsobit akutní otravu, která je zřídka život ohrožující. Mezi typické příznaky patří parestézie obličeje, svědění, pálení, závratě, nevolnost, zvracení a závažnější případy svalových záškubů. Těžká otrava je často způsobena požitím pyrethroidů a může vést k řadě příznaků, jako jsou záchvaty, kóma, krvácení nebo plicní edém. Existuje souvislost mezi pyrethroidy a horším raným sociálně-emočním a jazykovým vývojem u dětí.

Karate je jedovaté pro kočky, pro které je velmi toxické, ale ne pro psy. Otrava u koček může vést k záchvatům, horečce, ataxii a dokonce i k úmrtí. K otravě může dojít, pokud se na kočky použijí přípravky proti blechám obsahující pyrethroid, které jsou určeny jen pro psy. Játra koček detoxikují pyrethroidy glukuronidací hůře než játra psů, což je příčinou tohoto rozdílu. Kromě koček není Karate obvykle toxické pro savce ani ptáky. Často je toxický pro ryby, plazy a obojživelníky.

Zdroj: článek Náhrada za Metation E 50

Poradna

V naší poradně s názvem ČERNÁNÍ OŘECHŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeněk.

Dobrý den.Mám velký problém s ořešákem,listy v pořádku plody na stromě černé.Děkuji za radu.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.

Černání vlašských ořechů může být zaviněno tak zvanou plísní ořechovou. Zde jsou fotografie, na kterých je vidět plíseň ořešáku https://www.google.cz/image…
Plíseň na ořechu je nejvíce destruktivní onemocnění vlašských ořechů a je způsobena bakterií, která infikuje pouze vlašské ořechy. Je-li zelené oplodí infikováno, tak infikované oblasti zčernají a bakterie pokračují v napadání okolních tkání. Z lézí v infikované oblasti vytékají kapky černého slizkého exsudátu (exsudát je zánětlivý extravaskulární výpotek). Tyto kapky obsahují nepřeberné množství bakterií nesoucích se na rozkládajícím se buněčném materiálu. Dosavadní výzkum této nemoci prokázal zatím jedinou účinnou obranu a to popraškem nebo postřikem materiálem obsahujícím měď, například Kuprikol 50.

Zdroj: příběh Černání ořechů

Bojlery 50 l

Mezi tyto bojlery patří níže uvedené produkty.

DRAŽICE OKCE 50

Jedná se o elektrický akumulační ohřívač určený pro zavěšení na zeď. OKCE se prodávají o objemech 50–200 litrů. Vodorovné rozteče kotevních šroubů (450 mm) výrobce zachovává po celou dobu historie výroby kvůli snadné výměně vysloužilých ohřívačů. Lze také dokoupit závěs na rozteč kotevních šroubů 350 mm. Ohřev zajišťuje keramické topné těleso ovládané provozním termostatem a jištěné bezpečnostním termostatem (tepelnou pojistkou). Teplotní rozsah: 5–74 °C. Připojovací napětí: 1-PE–N/AC 230 V/50 Hz. Elektrické krytí IP 45 umožňuje umístění ohřívače do zóny 1 dle ČSN 33 2000–7–701.

Hlavní využití: příprava TUV v objektech s možností využití nízkého tarifu elektrické energie (noční proud)

Příslušenství: pojistný ventil

Technické parametry ohřívačů:

  • objem (l): 51
  • maximální provozní tlak nádoby (MPa): 0,6
  • napětí (V): 230
  • příkon (W): 2 000
  • elektrické krytí: IP 45
  • výška ohřívače (mm): 561
  • průměr ohřívače (mm): 524
  • maximální hmotnost ohřívače bez vody (kg): 30
  • doba ohřevu elektrickou energií z 10 °C na 60 °C (h): 1,5
  • tepelné ztráty/třída energetické účinnosti (kWh/24 h): 0,45/C
Rozměry výrobku:
  • hmotnost (kg): 30,000
  • výška (cm): 51,00
  • šířka (cm): 66,80
  • hloubka (cm): 66,80
Rozměry balení:
  • hmotnost (kg): 33,000
  • výška (cm): 63,00
  • šířka (cm): 58,50
  • hloubka (cm): 58,50

Záruční doba: 60 měsíců

ARISTON VELIS EVO 50

VELIS EVO je plochý elektrický zásobníkový ohřívač vody s povrchem v elegantní bílé barvě a s detaily v barvě stříbrného kovu. Díky hloubce pouhých 27 cm a možnosti zvolit svislou nebo vodorovnou instalaci šetří ohřívač VELIS EVO místo a dobře zapadne do každé koupelny.

  • Výhody:
  • funkce ECO EVO – úspora energie až 259 kWh ročně
  • ekologická polyuretanová izolace
  • snadné ovládání – chytrý displej pro snadné ovládání teploty, se signalizací připravené sprchy
  • nový vylepšený elektronický termostat CoreTECH – mimořádně tichý ohřev vody
  • úspora času – díky funkci velmi rychlého ohřevu pro první sprchu (za 50 minut) a inovativní konstrukci s dvojitou nádrží, která zaručuje, že se při odběru vody ze zásobníku smíchává přitékající studená voda s již ohřátou mnohem pomaleji a jen ve spodní části ohřívače
  • dlouhá životnost – dvojitá ocelová nádrž s titanovým smaltováním, chytré samočisticí topné těleso s titanovým smaltováním, vysoká kvalita provedení
  • prodloužená sedmiletá záruka na prorezivění nádrže
  • bezpečný provoz – ohřívač ARISTON VELIS EVO PLUS je vybaven bezpečnostním systémem ABS 2.0 pro případy přerušení dodávek elektřiny neb

(...více se dočtete ve zdroji)

Zdroj: článek Bojlery

Poradna

V naší poradně s názvem BOBKOVIŠNĚ, SKVRNITOST se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ondra.

Děkuji za výborný článek, články. Na zahradě bojujeme se skvrnitostí. Minulou sezonu jsem používal Ortivu a po přečtení Vašeho článku bych zkusil CHAMPION 50 WP nicméně v popisu jsem nenašel okrasné keře. Doporučíte mi, prosím, dávkování? Zatím se kloním k dávkám dle vinné révy 20 g / 10 l vody / 100 m2

Připojuji fotku. Vysazeny byly 2023-05.

Předem velice děkuji.

S pozdravem,
Ondřej F.

bobkovišně, skvrnitost
🔍 ZVĚTŠIT

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.

Ředění přípravku CHAMPION 50 WP v poměru 2 až 4 g na 1 litr vody je optimální roztok proti suché skvrnitosti bobkovišně. Postřik proveďte dvakrát s odstupem 14 dní před rašením.

Zdroj: příběh Bobkovišně, skvrnitost

MOSPILAN 20 SP

Mospilan je jednou z nejúčinnějších alternativ, kterou je možné použít na místo Metationu. Mospilan je systémový insekticid a je určen k hubení savého hmyzu, zejména mšice na plodinách, jako je listová zelenina, jádrové ovoce, vinná réva, zelné plodiny a okrasné rostliny. Díky svému systémovému účinku proniká do všech částí rostliny, které jsou po určitou dobu pro škůdce jedovaté. Jakmile si škůdce ošetřené rostliny kousne, zahyne. Tento účinek přetrvává až 1 měsíc.

Nežádoucí účinky

Mospilan má vysoký potenciál bioakumulace a je vysoce toxický pro ptáky a středně toxický pro vodní organismy. Nadměrné používání tohoto pesticidu by mohlo představovat hrozbu pro populace ptáků a další části potravního řetězce. Na druhou stranu metabolity, které vznikají po absorpci Mospilanu u včely medonosné, jsou méně toxické než metabolity jiných neonikotinoidů.

V současné době byly popsány pouze dvě kazuistiky u lidí s akutní otravou po požití insekticidní směsi obsahující koncentrovaný Mospilan při pokusu o sebevraždu. Oba pacienti byli do dvou hodin převezeni na pohotovost a okamžitě pocítili nevolnost, svalovou slabost, křeče a nízkou tělesnou teplotu (jeden 33,7 °C a druhý 34,3 °C). Příznaky, jako je svalová slabost, se zdají být podobné expozici organofosfátovým insekticidům. Hypotermii a křeče lze přímo vysvětlit aktivní sloučeninou acetamipridu, která reaguje s acetylcholinovými a nikotinovými receptory. Ačkoli je toxicita Mospilanu u savců zaznamenána jako nízká, vysoké dávky jsou pro člověka toxické.

Zdroj: článek Náhrada za Metation E 50

Poradna

V naší poradně s názvem SUCHÁ SKVRNITOST LISTŮ BOBKOVIŠNĚ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdenek.

Zdravim,jake je davkování připravku champion?Děkuji

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.

CHAMPION 50 je kontaktní postřik na bázi mědi proti plísni a některým bakteriím. Použití najde nejen proti houbovým a bakteriálním chorobám, ale i k ochraně květů meruněk proti mrazu.
Dávkování se liší podle použití:
- ovocné výsadby, réva vinná, bobkovišěň se použije roztok o síle 0,1 % - 0,5 % (1 až 5 gramů přípravku / 1 litr vody);
- meruňky ochrana květů proti mrazu se použije roztok o síle 0,2 % (2 gramy / 1 litr vody);
- zelenina, brambory, cibule, cukrovka se použije roztok o síle 3,5 % - 4,0 % (3,5 až 4 gramy / l vody);
- chmel se použije roztok 0,5 % (5 gramů / litr vody);
- lesní kultury, okrasné jehličnany se použije roztok o síle 0,6 % - 1,0 % (6 až 10 gramů na litr vody).
Pro přípravu postřiku na suchou skvrnitost bobkovišně použijte roztok o síle 2,5 gramu na jeden litr vody.

Zdroj: příběh Suchá skvrnitost listů bobkovišně

Protect Garden Sanium Ultra

Sanium Ultra, původně prodáváno jako Decis, je insekticidní přípravek podobný Metationu k hubení živočišných škůdců jako jsou mandelinky, mšice, vrtule, květopas, obaleč, dřepčík a další savý a žravý hmyz. Ochrání brambory, ovocné dřeviny, révu vinnou, luskoviny, brukvovitou zeleninu či jahodník. Jde o kontaktní insekticid, takže je třeba, aby škůdce byl přípravkem dobře postříkán. Účinnou látkou je deltamethrin.

Nežádoucí účinky

Deltamethrin patří do skupiny pesticidů zvaných syntetické pyrethroidy. Tento pesticid je toxický pro vodní organismy, zejména pro ryby, a proto musí být používán s maximální opatrností v blízkosti vody.

U lidí je obecně považován za bezpečný k použití, ale ve vysokých dávkách je pro člověka neurotoxický. Pyrethroidy, jako je deltamethrin, mohou být také alergenem, který u některých lidí vyvolává astma.

Deltamethrin dočasně napadá nervový systém jakéhokoli zvířete, se kterým přijde do kontaktu. Kontakt s kůží může vést k brnění nebo zarudnutí kůže v místě aplikace. Pokud se dostane do očí nebo úst, nejčastějším příznakem je parestezie obličeje, která se může projevovat mnoha různými abnormálními pocity, včetně pálení, částečné necitlivosti, mravenčení, mravenčení kůže atd. Existuje jedna kazuistika popisující chronickou intoxikaci pyrethroidními insekticidy vedoucí k syndromu klinicky podobnému onemocnění motorických neuronů. Neexistují žádná antidota a léčba musí být symptomatická, schválená lékařem. Postupem času se deltamethrin metabolizuje s rychlou ztrátou toxicity a vylučuje se z těla. V případě náhodné otravy je třeba kontaktovat toxikologické centrum.

Deltamethrin může přecházet z kůže ženy krví do mateřského mléka, ačkoli kojení je za daných podmínek bezpečné. V Jižní Africe byly v mateřském mléce nalezeny zbytky deltamethrinu spolu s DDT v oblasti, která používala léčbu DDT k tlumení malárie, a také pyrethroidy v drobném zemědělství.

Studie provedená v Bretani ve Francii v roce 2015 zjistila negativní korelaci mezi expozicí deltamethrinu (měřenou přítomností metabolitu v moči) a kognitivními skóre u kojenců.

U skotu byly pozorovány případy toxicity po použití zemědělského deltamethrinu k zevní aplikaci k hubení klíšťat.

Zdroj: článek Náhrada za Metation E 50

Příběh

Ve svém příspěvku CLEMATIS se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bartková ludmila.

dobrý den,
potřebuji poradit,na clematisu se objevují rezavé listy málo kvete,ošetřuji talentem,stanoviště je snad v pořádku na sluníčku kořeny zastíněné,málo výhonů ,jak stříhat ,děkuji bartková

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Libor.

Clematis neboli plamének není náročný na půdu, prakticky v každé zahrádce roste dobře. Pokud je substrát kyselý, tak se doporučuje párkrát do roka půdu povápnit (zalít vápennou vodou). Důležité u klemátisu je zachování kořenů ve stínu a hlavně v chladu a naopak zelenou část vystavit na plné slunce. Z tohoto důvodu není vhodné jeho pěstování v nádobách. Nesnáší totiž přemokření a přehřívání kořenů. Úplně stačí, když ho zasadíte volné půdy a kolem něj vysadíte asi 50 cm vysoké letničky, které vytvoří potřebný stín a chládek. Stříhání se provádí jednoduše. Před tím, než začne clematis rašit se část zdravých výhonů seřízne na délku zhruba jednoho metru od země a zbylá část se seřízne na délku 40 cm od země. Takto vám znovu pěkně a hustě obrazí do velkých délek.

K hnědnutí listů a malému počtu květů: buď máte nevhodný kultivar a nebo máte v blízkosti rostlinu, která roznáší plísňové choroby. Často to bývají například jalovce, túje, nebo hrušně a to v okruhu až stovek metrů. Máte na výběr několik možností jak to řešit. Buď clematis vykopejte a nahraďte ho jinou odrůdou, například od souseda, kterému roste dobře. A nebo zkuste změnit fungicid a na místo Talentu použijte například Dithane DG NeoTec, Delan 750 SC a nebo Topas C 50 WP.

Zdroj: příběh Clematis

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Jiří Dvořák

 Mgr. Světluše Vinšová


zkroucene listy u oleandru
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
jak usadit roj
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetsedm.