Ingredience: půl balíčku těstovin (mašliček), 150 g kuřecího masa (prsní nebo stehenní řízky), 1 balíček sýru mozzarella (100-150 g), asi 8 kousků sušených rajčat naložených v oleji, olivy (jak kdo má rád), 150 g tvrdého sýra na strouhání, koření k ochucení masa (na pizzu, grilovací, dle chuti), trochu olivového oleje
Postup: Dáme vařit těstoviny, mezitím na pánvičce osmahneme maso nakrájené na nudličky a předem promíchané s olivovým olejem a kořením (vhodné je koření od Antonína směs Italské těstoviny a Formaggio). Nakrájíme si mozzarellu na menší kostičky, olivy na kolečka, rajčata na malé kousky. Těstoviny scedíme, přimícháme maso, mozzarellu, olivy, rajčata promícháme a hned nasypeme do zapékací misky. Posypeme nahrubo rozstrouhaným sýrem a zapečeme, délka zapékání podle toho, jak kdo má rád. Recept je "rychlovka" určená pro dvě osoby.
Nejprve dejte vařit těstoviny dle návodu na obale. Poté na troše oleje velmi krátce osmahněte česnek nakrájený na plátky, přidejte tuňáka, nakrájené olivy, zelenou petrželku a koření. Krátce poduste a vmíchejte uvařené těstoviny. Servírujte posypané nastrouhaným tvrdým sýrem.
Rohlíky nakrájíme na kolečka, slabě potřeme taveným sýrem. Na něj dáme kousky stočené šunky, půlku plněné olivy a nakonec propíchneme párátkem. Podáváme s dobrým bílým vínem.
Ingredience na těsto: 1 kostka čerstvého droždí, 1 lžička cukru, 125 g hrubé mouky, 25 g sójové nebo celozrnné mouky, 2 lžíce oleje, 1 kávová lžička soli
Ingredience na nádivku: 4 lžíce oleje, 1 cibule, 1 mrkev, trochu celeru, 1–2 stroužky česneku, 300 g rajčat, 1 bobkový list, pepř, sůl, bazalka, oregano, petrželka, 250 g uzeného tofu, zelené olivy, tvrdý sýr na strouhání
Postup: Čerstvé droždí necháme nakynout v 1 dl oslazené vlažné vody a smícháme s moukou. Vymícháme hladké těsto, vyválíme a dáme do vymazané kulaté formy nebo na plech. Potřeme rajčatovou pastou nebo kečupem. Rajčatovou pastu připravíme následovně: cibuli a česnek jemně nakrájíme a osmahneme na oleji. Přidáme nastrouhanou mrkev a celer a po chvilce dušení i rajčata nakrájená na kostičky. Dochutíme a necháme 20–30 minut vařit na mírném plameni. Podlijeme trochou vody nebo bujónem. Pasta nemůže být velmi řídká, na její zahuštění můžeme přidat rajský protlak. Vychladlé rozmixujeme a natřeme na těsto. Na to poklademe nastrouhaná uzené tofu s posekanou cibulí a olivy. Posypeme strouhaným sýrem. Pizzu dáme do trouby a pečeme asi 20 minut. Podáváme ještě teplé.
Ingredience: 500 g hladké mouky, 25 g droždí, 300 ml vlažné vody, 1,5 lžičky soli, ½ lžičky cukru krupice, 60 ml olivového oleje, vyloupané olivy, bazalka
Technologický postup: V míse smíchejte vlažnou vodu a droždí. Postupně přisypávejte mouku a míchejte, až vznikne hladké těsto. Takto připravené těsto potřete olivovým olejem. Mísu přikryjte utěrkou a nechte odstát v teple, aby těsto řádně nakynulo a zhruba zdvojnásobilo svůj objem. Pak těstem několikrát bouchněte o pracovní plochu, abyste z něj vypudili přebytečný vzduch, a znovu prohněťte. Z vykynutého těsta vypracujte dva bochánky, ze kterých pak rukou vytvořte dvě silnější placky. Vzniklé placky pokapejte olivovým olejem, rukama do nich vmačkejte olivy a posypte je bazalkou. Chleby focaccia dejte na plech vyložený pečicím papírem, vymačkejte jej až do krajů. Nechte stát v teple, aby těsto ještě trochu nakynulo. Troubu předehřejte na 230 °C a pečte cca 10–12 minut v troubě předehřáté na 220 °C. Upečené chleby nechejte vychladnout na mřížce, poté je rozkrájejte a podávejte.
Ingredience: 400 g hladké mouky, 14 ks oliv, 20 g droždí, 2 lžičky soli, 1 lžíce olivového oleje, 200 ml teplé vody
Technologický postup: Olivy nakrájejte na malé kousky. Do mísy prosejte mouku, přidejte rozdrolené droždí, olivový olej, sůl a teplou vodu. Promíchejte a na pomoučněném vále důkladně asi 10 minut hněťte. Těsto nechte na teplém místě přikryté kynout až do zdvojnásobení objemu (asi 1 hodinu). Pokud nemáte zaručeně čerstvé droždí, připravte si nejprve z droždí, špetky cukru a vlažné vody kvásek. Na vále těsto rozdělte na dva díly, roztáhněte na placky (asi 30 x 15 cm), poklaďte olivami (pokud nechcete, olivy vynechte) a placky přeložte, čímž vytvarujete ciabatty. Připravené ciabatty potřete olivovým olejem a nechte asi 20 minut na pečicím papíru na plechu kynout. Ciabatty pečte v předehřáté troubě asi 20 minut při teplotě 220 °C. Dobře upečená ciabatta musí znít dutě, když na ni zaťukáte prstem. Upečené ciabatty nechte vychladnout na mřížce, aby nenavlhly. Italskou ciabattu s olivami podávejte podle chuti samotnou nebo jako přílohu k různým pokrmům.
Technologický postup: Těsto rozválíme na pomoučeném vále na tenkou placku a nakrájíme na čtverečky asi 5 x 5 cm a přendáme na plech vyložený pečicím papírem. Suroviny na náplně nakrájíme na malé kousky (sýry na silnější plátečky, olivy na poloviny nebo na kolečka, rajčata na menší proužky, slaninu a šunku na proužky stočené do kornoutků, klobásu na kolečka a okurky na čtvrtiny plátků). Podle výše uvedené inspirace nebo vlastní fantazie klademe na těsto a trochu přitlačíme. Pečlivě potřeme rozšlehaným vejcem (můžeme do něj zašlehat na špičku nože utřeného česneku pro vůni) a pečeme při 250 °C dozlatova. Doba pečení se pohybuje mezi 7–9 minutami (raději hlídáme). Chutnají teplé, vlažné i vychladlé.