Ingredience: 2 kg blum, 800 g cukru krupice, 10 g kyseliny citronové, 2 l vody, 2 kusy hvězdiček badyánu, 2 kousky celé skořice.
Postup: Zralé pevné blumy dobře omyjeme, rozpůlíme a zbavíme pecek. Nálev: do hrnce vsypeme krupicový cukr, zalijeme ho vodou, přivedeme k varu a necháme krátce svařit, poté přidáme kyselinu citronovou, kousek skořice a badyán. Blumy naskládáme do čistých vyvařených sklenic, zalijeme je horkým nálevem až po okraj, uzavřeme víčky a sterilujeme 25 minut při teplotě 85 °C.
Recept 2
Ingredience: 1 kg blum.
Postup: Blumy vypeckujeme. Sklenice vypaříme a propláchneme slivovicí nebo jiným alkoholem. Na dno sklenice dáme asi 5 pecek a pak už skládáme půlky blum, dokud není sklenice plná (napěchovaná, ale blumy se nesmí nedotýkat víčka). Poté už jen „zavíčkujeme‟ a dáme zavařit. Sterilujeme 25 minut při teplotě 85 °C. Blumy pustí dost vlastní šťávy. Poněvadž nejsou doslazované, mají pořád „svoji‟ chuť, což znamená, že mohou být kyselejší. Dají se proto použít i k přípravě slaných jídel (třeba s masem).
Marmeláda z blum
Ingredience: 1 150 g cukru písek, 1 GELFIX KLASIK, 1 kg blum.
Postup: Blumy vypeckujeme, poté buď pokrájíme na malé kousky, nebo rozmixujeme. V troše cukru rozmícháme GELFIX KLASIK a roztok přidáme k ovoci. Povaříme asi 1 minutu. Pak přidáme zbytek cukru, promícháme a vaříme ještě asi 5 minut. Přibližně 2 malé lžičky marmelády nalijeme na talířek a necháme vychladnout. Pokud marmeláda ztuhne, nemusíme již nic přidávat (jinak přidáme ještě 2 lžičky kyseliny citronové). Horkou marmeládu nalijeme do skleniček, ty uzavřeme a dáme dnem vzhůru. Nezavařujeme.
Ve svém příspěvku ČMELÁČÍ NÁSADA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Václav Kratochvíl.
21.01.2020
Vážení dovolil bych požádat o radu či informaci, KDE je možno zakoupit "čmeláčí násadu", popřípadě i s čmelínem. Mám na přehradě u Chebu chatu i se zahrádkou a v okolí je minimum včel. Rád bych, aby ovocnéstromy a keře byly opylovány, včetně parcel mých sousedů.
Vřelé díky za radu či informaci, V.Kratochvíl
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Ingredience: 3 kg blum, 1,2 kg cukru krystal nebo krupice.
Postup: Blumy zasypeme cukrem, důkladně promícháme a necháme odstát (ideálně 24 hodin, ale nejméně přes noc). Zakryjeme alobalem (udělejte z něj pokličku, která trochu vzduchu propustí). Jestliže si vzpomeneme, v polovině doby stání zamícháme. Nádobu s blumami dáme na plotnu a zprudka vaříme asi 1 hodinu. Celou dobu by směs měla probublávat. Blumy se rozvaří na kaši (musíte pravidelně míchat, aby se směs nepřipalovala). Po 1 hodině snížíme teplotu a směs takto vaříme přibližně další 2 hodiny. Když má směs správnou povidlovou konzistenci (to znamená, že neteče, ale není ani ztuhlá jako kámen), ještě horkou ji nalijeme do skleniček, které jsme vypláchli rumem. Skleničky naplníme po okraj, „zavíčkujeme‟ a hned otočíme víčkem dolů. Tím se povidla sama konzervují.
Recept 2
Ingredience: 6 kg blum, 1 kg krupicového cukru, 250 ml octa, 1 vrchovatá lžička mleté skořice, 100−150 ml tuzemského rumu.
Postup: Blumy vypeckujeme a vložíme do největšího a nejširšího hrnce, který doma máme. Zasypeme je cukrem a zalijeme octem. Od této chvíle je nemícháme. Přiklopíme a necháme 24 hodin stát (lépe v chladu, aby nezkvasily). Hrnec bez poklice postavíme na sporák (v ideálním případě na kamna) a přivedeme k varu. Hodinu vaříme co nejprudčeji, poté teplotu snížíme, přiklopíme a vaříme pět hodin na nejmenším plamenu. Nemícháme! Povidla rozmícháme tyčovým mixérem, přidáme skořici a rum, promícháme a plníme sklenice (sklenice musí být čisté a úplně suché). Povidla by měla sahat centimetr pod okraj. Na povrch každé skleničky kápneme trochu tuzemského rumu, čímž zajistíme lepší trvanlivost. „Zavíčkujeme‟, naplněné skleničky otočíme dnem vzhůru a necháme je do druhého dne vychladnout.
Recept 3
Ingredience: 1 kg blum, 2 dl vody.
Postup: Blumy dobře omyjeme, rozpůlíme, odstraníme z nich pecky a nakrájíme je na malé kousky. Z domácí pekárny vyndáme pečicí formu. Do formy s nasazenými míchadly dáme 1 kg nakrájených blum a přilijeme 2 dl vody. Formu vložíme zpět do pekárny, nastavíme program DŽEM a pekárnu zapneme. Program zopakujeme ještě alespoň dvakrát. Povidla jsou hotová, když jsou dostatečně hustá. V průběhu programu dobře vymyjeme zavařovací sklenice, dáme je na plech a ve středně vyhřáté troubě sterilizujeme. Hotová povidla dáme do sklenic a necháme je pomalu vychladnout (při přípravě povidel nepřidáváme žádný cukr). Povidla je vhodné skladovat v menších sklenicích. Doba přípravy a název programu se mohou lišit podle typu domácí pekárny.
Ve svém příspěvku OCHRANNÉ PÁSMO U SOUSEDSKÉ HRANICE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Luboš Pařízek.
Dobrý den ,
chtěl bych se touto cestou zeptat , jaké je ochranné pásmo od sousedské hranice pro různou výsadbu jako jsou třeba ovocnéstromy , vrby nebo túje a různé
listnaté dřeviny které se používají jako živý plot . Na fotce vidíte rozrostlou
okrasnou vrbu , živí plot z listnáčů a za ním těsně u hranice zasadila sousedka ještě třešeň a ta až bude v kondici , tak nám jednak bude clonit na pozemek , jednak se o tyto dřeviny absolutně nestará v období střihání a jednak mám na pozemku na podzim hromady listí . O dřeviny se ze střiháním musím starat já ze svého pozemku jinak bych se snad už asi nedostal s autem do garáže . Budu rád když mi pomůžete a napíšete jaká je ta vzdálenost od hranice ( pokud tedy nějaká existuje) a jaké jsou povinnosti když mě voda ze střechy jejího kotce na psa teče
přímo na můj pozemek a podmáčí nám základy garáže .
Předem děkuji za Vaší odpověď
S pozdravem Pařízek
Odrůdy slivoní švestek jsou bohužel citlivé na šarku. Šarka způsobuje opadávání ještě nezralých švestek, což znamená, že jsou kyselé. Toto onemocnění poznáme podle žlutých až zelených skvrnek na plodech a listech. Plody jsou hrbolaté, mají dolíčky, pod kterými je červená až hnědá dužina. Onemocnění přenáší hmyz a není možné ho nijak léčit, stromy je nejlepší vykácet a kompletně spálit. Nejdůležitější je prevence, respektive výběr vhodné odrůdy. Pro výsadbu se používají generativní neboli semenné podnože (tedy stromky vypěstované ze semen, protože se šarka nepřenáší semeny). Podnož je kmen s kořenovým systémem, na který je naroubována jiná odrůda slivoně. Vhodné je nahradit citlivé švestky pološvestkami nebo slívami. Pokud chcete pěstovat slivoně, doporučuje se vždy vyhledat odrůdy odolné vůči šarce.
Stromky vysazované ve školkách jsou tvořeny podnoží myrobalánu. Nevýhodou je však velký vzrůst. Dalším problémem je, že stromy na tomto základu vynáší plody později než klasické švestky. Proto se hodí do teplých a suchých oblastí republiky. Do nejteplejších oblastí Česka jsou vhodné například tyto odrůdy: Stanley, Čačanská lepotica, Čačanská najbolja.
Wangenheimova švestka, zelené renklody a durancie jsou jako semenáče vhodné pro těžší a vlhčí půdy. Stromy na těchto podnožích rostou mnohem méně než na podnožích myrobalánu.
Mezi podnože, které jsou vhodné i za způsobu vegetativního množení, tedy způsobu, kdy se strom dělí řízkováním a má stejný genetický materiál jako matečná rostlina, patří odrůdy jako St. Julien nebo MY–KL–A, které dobře rostou i ve vlhčích a těžších zeminách, mají vzrůst asi 60–70 % myrobalánu. Stromy mají dřívější plodnost než právě myrobalánové podnože.
Máte-li jen malou zahradu, kde je důležitý každý centimetr místa, vhodnou podnoží je WAxWA, jejíž růst je 50–60 % myrobalánu a vřetena plodí už druhým nebo nejpozději třetím rokem od vysazení.
Máte-li zahradu v mrazové kotlině, pak slivoně raději vůbec nevysazujte. Ideální je pěstovat stromy do nadmořské výšky 350 m n. m., odolné odrůdy do 450 m n. m., při dobré péči a vhodném lokálním klimatu mohou zvládnout i vyšší polohy. Dobré je mít samosprašnou odrůdu. Pokud není, musíme jim zajistit opylovače (jiná odrůda nedaleko stromu).
Švestky se sází na jaře nebo na podzim. Pokud máte dost času na přípravu půdy, ideálním řešením je na podzim půdu zrýt a prohnojit hnojem. Poté je vhodné půdu obohatit pomocí zeleného hnojení, což je ekologická a levná varianta přihnojování půdy. Zasadí se drobné rostliny jako měsíček lékařský nebo svazenka vratičolistá, vikvovité (lupina, bob, hrách, vikve a hrachor) a brukvovité (řepka, hořčice) rostliny, které se poté do půdy zaryjí. Jejich drobné kořínky půdu obohatí například o&
Jaký je přesný rozdíl mezi rynglí a blumou? V tom nemají úplně jasno snad ani biologové. Jejich společný rod slivoň je totiž velice variabilní a názory na zatřiďování jednotlivých druhů a poddruhů se teprve postupně vyvíjejí. Všeobecně ale bývají odrůdy a variety s kulatými plody nazývány ryngle (var. Claudiana), ovoidní (vejcovité) a protáhlé pak blumy (var. Ovoidea, případně var. Subrotunda).
Třeba taková slíva, dříve považovaná za samostatný druh, je dnes řazena jako poddruh švestky, podobně jako mirabelka. Jejím poddruhem je zase typický staročeský špendlík. Jisté je, že stejně jako švestky patří i slívy, ryngle, mirabelky, špendlíky a blumy do početné rodiny slivoní (Prunus). Jejich příbuzné jsou i další peckovice: višeň, třešeň, broskev, meruňka. Celý rod tak má na 430 druhů. Podle odrůdy jsou pak plody různě velké a zabarvené.
Slivoň bluma (Prunus domestica subsp. italica) je pravděpodobně křížencem slivoně trnky a slivoně myrobalán. Planá forma blumy není totiž známa. Jde o strom se silnějšími větvemi, vysoký asi 5 až 8 metrů, pro zajištění plodnosti se musí roubovat. Listy mají stejný tvar jako u švestky, ale jsou větší. Květy jsou bílé, po oplodnění na místě květu vyroste dužnatý plod žluté barvy, kulatého tvaru, přibližně 5 cm v průměru. Plod po dozrání v červenci až srpnu obsahuje velkou pecku.
V naší poradně s názvem KALENDÁŘ PRO VINAŘE - DUBEN POMRZLÁ RÉVA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeněk Vanduch.
Dobrý den.
Asi nejsem sám, komu pomrzlá sazenička révy. Vloni na jaře jsem si zakoupil a nasadil vín. révu, jen tak, na chuť. Pěkně se ujala a podle zahradnice ukončil její růst v 1.5 m. Smůla byla letos, kdy byl mrazíček a bylo po radosti. K mému překvapení došlo u rostlinky k vytvoření nových výhonků a tak nevím jako laik, jestli z výhonků (je jich pět)jeden ponechat a ostatní odstranit, nebo jsou to nějaké plané výhony z kterých nic nebude. Valašské Meziříčí cca 260 m.n.m.
Kdysi jsem dostal asi 30 cm dlouhé rouby, které jsem zasadil na chalupě (690 m.n.m.) a pak se o ně staral. Protože to byla asi réva do nízkých poloh byla vždycky kyselá a tak jsem ji dal pryč. Promiňte mi neodbornou terminologii, budu rád za Vaši radu a i když roubují ovocnéstromy, ve vinné révě se opravdu nevyznám. Děkuji za odpověď. Zdeněk z Valašska.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
V příspěvku neuvádíte, z které části rostliny ony výhonky vyrůstají. Mnoho sazenic révy vinné se dnes prodává naroubovaných, takže jestli to jsou výhony ze země, tak z nich nic nebude. Pokud vyrůstají z kmene zakoupené sazenice (nad roubem), tak pak se o ně starejte.
Blumy obsahují mnoho důležitých živin, které naše tělo potřebuje. Blumy představují bohatý zdroj draslíku, vitamínů skupiny B, vitamínů C a A a celé řady dalších minerálů (fosfor, železo, vápník). Dalším důležitým vitamínem je vitamín E, což je silný antioxidant, jenž chrání buňky lidského těla před poškozením.
V naší poradně s názvem GINKO BILOBA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lubica Zemková.
Prosím o radu , koupila jsem si Ginko jako 70 ti cm proutek, nevím zda ho mám zastřihnout, aby se rozvětvil, nebo ho nechat ještě růst do výšky jaký chci mít kmínek. Ten samý problém mám s dřínem, jeden 2 metrový šlahoun. Prosím o radu. Děkuji mockrát
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Ginkgo stromy potřebují prořezávat pouze jednou ročně během vegetačního klidu na konci zimy. Konkurenční větve odstraňte ostrými zahradními nůžkami. Vzhledem k tomu, že tyto stromy dozrávají, aby měly velké koruny, můžete se rozhodnout zúžit jejich tvar. Zastřižením hlavní větve dosáhnete založení koruny a můžete tak nastavit její výšku, takže se vplatí počkat, až tam proutek doroste.
Dřín má tendenci tvořit více vůdčích stonků a pro kontrolu velikosti budete muset odříznout výhonky, které se objeví. Chcete-li rostlinu vycvičit jako malý strom, vyberte hlavní výhon jako kmen a poté systematicky odřezávejte konkurenční výhonky. Tento druh lze také snadno prořezávat, aby se udržoval jako rostlina živého plotu. Nejlepší načasování pro výchovný řez je bezprostředně poté, co květy na jaře odkvetou, ale uvědomte si, že při prořezávání přijdete o plody pro danou sezónu.
Švestky, slívy, ryngle, mirabelky, špendlíky a blumy patří do početné rodiny slivoní (Prunus). Mezi jejich příbuzné patří i další peckovice: višeň, třešeň, broskev, meruňka. Celý rod má přibližně 430 druhů. Složením těla do něj patří i mango, ale jako tropická plodina se tam nepočítá.
Blumy mají žluté, zelené i fialovočervené kulovité plody se žlutou dužninou. Na trh se běžně dostává cca osm druhů blum.
Špendlíky vypadají jako menší žluté švestky, jsou tedy oválné. Dužnina, kterou lze dobře oddělit od pecky, má velice lahodnou chuť.
Ve svém příspěvku DNA BLUMY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jiřina matyskova.
Je vhodná konzumace blum na dnu?
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Filip.
Přestan jíst maso vejce ryby jez jen ovoce a zeleninu a třeba se uzdravíš že?
hare KršnA hARE kRŠNA KRŠNA KRŠNA HARE HARE HARE RAMA HARE RAMA RAMA RAMA HARE HARE
Ovocnéstromy v zahradě mají užitek po celý rok, na jaře mají krásné květy se včelami, které sbírají pyl a nektar, aby z něj vyrobily nejčistší med. Po odkvětu můžeme sledovat růst listů, jak se nádherně, světle zelenou barvou rozvíjejí do své velikosti, poté přijde zvětšování plodů. Následně nastává pohled na dozrávající plody a na stromy obsypané ovocem. A nakonec přijde ten nejslastnější okamžik každého pěstitele, kdy jsou jeho stromy plné zralých plodů, které tak pečlivě opatroval. Tím to však ještě nekončí, na podzim je krásné pozorovat i různá zbarvení listů při konzumaci již sklizených plodů nebo jejich produktů, jako jsou mošty, marmelády, čaj nebo pálenka.
V zahradnictvích neseženete ovocné stromky celoročně. Koupit je můžete pouze tehdy, kdy se doporučuje je sázet, tedy na jaře mezi březnem a květnem, nebo na podzim v říjnu a listopadu. Podzimní výsadba má oproti té jarní své výhody. Strom v zimě využije vláhu ze sněhu a ihned na jaře se začíná regenerovat. Stromy zasazené na podzim se často lépe ujmou. Výjimku tvoří pouze broskvoně, ty raději sázejte na jaře, aby je zima nepoškodila.
Ovocnéstromy se prodávají zasazené v zemi nebo prostokořenné (to znamená volně založené v půdě). Zkontrolujte kořeny, ty poškozené nebo nezdravě vypadající nekupujte. Stejně tak si prohlédněte celkový stav stromku. Neměl by být poškozený, nebo dokonce napadený plísní.
Stromek ideální k zasazení má rovný kmen, z něhož vyrůstá jedna hlavní větev a minimálně tři vedlejší mířící do všech stran.
Hlavním aspektem pro výsadbu je místo, kam stromky nasadíte. Je třeba zvážit velikost plochy, kterou se chystáte osazovat a taktéž nesmíte zapomenout na to, představit si vzrostlý strom v dospělosti i s korunou. Stejně důležitý je i počet a druh jednotlivých stromů. Vybírejte pouze ty odrůdy, které jsou vhodné pro dané podmínky. Dalším velice podstatným prvkem pro nasazení ovocných stromů je půda, i tu je potřeba mít náležitě připravenou. Měla by obsahovat důležité živiny, díky nimž bude strom podporován ve správném růstu a produkci dobrého ovoce.
Ve svém příspěvku RYNGLE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ladislav Šraga.
Dobrý den,
která odrůda (dostupná na trhu) ryngle nebo blumy, případně i švestky je nejvíce odolná vůči monilóze.
Mám Althanovu renklódu, která tím velmi trpí (což je známá věc).
Děkuji.
L.Š.
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Staré sady bývaly dříve vysazovány obvykle ovocnými stromy s korunou založenou velmi vysoko na kmeni. Často byly kosterní koruny rozvětveny 2 nebo 2,5 metru nad zemí, tak aby se osoby mohly volně pohybovat pod větvemi. Tyto sady byly přizpůsobeny extenzivním metodám pěstování a jejich údržba spočívala v jarním zmlazovacím řezu jednou za deset let a v probírce první dva roky po zmlazení. Tomuto způsobu pěstování odpovídal i výběr odrůd, které dobře snášely tento způsob údržby. Plodnost těchto sadů, kvalita plodů a zdravotní stav dřevin byly adekvátní uvedené péči. Ale v současné době jsou spíše pěstovány ovocné dřeviny s kosterními větvemi rozvětvenými blízko k zemi. Důvodem rozdílu v poloze koruny ovocných stromů ve vztahu k výšce koruny je, že charakter koruny ovocného stromu má přímý vztah k jeho přizpůsobení danému prostředí a péči, která může být věnována ovocnému sadu. Zásadně se pak může lišit vhodnost použití vysokokmenů pro malé nebo větší soukromé zahrady a pro ovocné plantáže.
Jakkoliv je ve školce často zapěstována řezem koruna stromu rozvětvením v určité výšce, lze výšku změnit řezem a výběrem rozvětvení ve vyšším místě na kmeni.
V Evropě je poměrně vlhčí klima, než mají Spojené státy. A navíc má Evropa méně proměnlivé klima, a to zejména s ohledem na ničivé větry. Také je na většině území Spojených států intenzivnější sluneční záření, a to zejména v těch částech, kde převažují suché větry. Zde jsou tedy pěstovány nízké tvary ovocných dřevin. Výběr výšky a charakteru koruny je tak jedním z důležitých způsobů přizpůsobení ovocných dřevin pro klima dané lokality, ve které jsou pěstovány. Tam, kde je potřeba maximální sluneční světlo a teplá a suchá země pod stromy, jsou vysoké tvary asi nejlepší, ale tam, kde je žádoucí ochrana kmene a hlavních větví stromů před sluncem a odolnost proti silným větrům, jsou nejvíce vhodné zákrsky.
Prakticky ve všech částech Spojených států byly v poslední době vysazovány sady s nízkými tvary koruny. Typické vysokokmeny se nacházejí pouze ve starých ovocných sadech. Stromy s nízkou korunou mohou pomocí zásahů ovocnáře plodit dříve než vysokokmeny, protože velmi vysoké koruny jsou udržovány pouze tím, že jsou jim každoročně odřezány boční výhony kosterních větví, které se tvoří během prvních 2 až 4 let růstu stromů. Toto prořezávání oddaluje dobu, kdy větve mají dostatek plodonosného obrostu. Hlavním důvodem oddálení plodnosti je však intenzita růstu dřeviny pěstované jako vysokokmen v prvních letech ve srovnání se zákrsky, nebo dokonce vyšlechtěnými sloupovitými odrůdami, které jsou udržovány řezem jinak.
Vysokokmeny ve vlhkém klimatu umožňují, aby slunce rychleji ohřál
Ve svém příspěvku KROUCENÍ LISTŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Bohumil Klíma.
Dobrý den, na podzim jsme zasadili planou meruňku, na jaře ji ale krátce po rašení listů se listy začaly kroutit a přestaly růst. Nevíme proč a zda se to dá ještě napravit. Děkuji za radu, Klíma, Kolín.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marta Tesařová.
PROČ SE KROUTÍ LISTY U BLUMY ČÍM JE POSTŘÍKAT DĚKUJI
Výsadba živého plotu je častou příčinou sousedských sporů. Rozhodnete se vysázet si na svém pozemku hned u hranice s pozemkem sousedů túje (nebo jakékoliv jiné stromy), jenže sousedé z toho nemají radost... Až dosud se proti vysázení mohli bránit jen těžko. Od vydání nového občanského zákoníku však mohou sousedé po vlastníkovi chtít, aby stromy nesázel, protože pro to mají rozumný důvod, případně aby stromy sázel až od určité vzdálenosti. Nový občanský zákoník přináší některé novinky, které mohou pomoci těm, kdo se nechtějí dívat, jak sousedův strom prorůstá plotem a kořeny boří dům.
Nový občanský zákoník začal platit od ledna 2014 a do řady oblastí lidského počínání přinesl nové věci, termíny a pravidla. Týká se to i sousedského soužití. Zatímco starý občanský zákoník nijak neošetřoval to, jak blízko společné hranici lze sázet stromy, nový se této záležitosti věnuje.
Viz § 1017: Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
Jako příklad rozumného důvodu pro pokácení stromu nebo jeho nevysazování je v důvodové zprávě uvedena tato situace: Z pohledu vlastníka zemědělského pozemku se jako rozumný důvod dá chápat obava, že vysazené stromy ohrozí v budoucnu podstatnou měrou podzemní vláhu i pod zemědělským pozemkem nebo že ho v budoucnu zastíní. Stejně tak bude mít například vlastník pozemku s domem nedaleko hraniční čáry rozumný důvod bránit se, zasadí-li soused při hraniční čáře například mladý exemplář jírovce maďalu, protože kořeny vzrostlého jedince tohoto druhu mohou dům vážně poškodit.
§ 1017 zmiňuje i místní zvyklosti. Ani ty však nejsou přesně vymezené. Jako místní zvyklost jistě nebude posuzován místní výskyt určité skutečnosti. To, že jeden obyvatel vesnice má strom umístěn v určité vzdálenosti od hranice pozemku, v žádném případě nic nevypovídá o tom, že by ve vesnici byla zavedena určitá zvyklost. O zvyklosti je možné hovořit až v okamžiku, kdy takto bude postupovat větší počet vlastníků – ať už v současné době, nebo v minulosti, neboť i historická praxe, která se osvědčila, může vypovídat o existující zvyklosti v současnosti. Jestli je v konkrétní obci zavedena nějaká praxe, bude ji muset prokázat ten, kdo má zájem na zachování stromu (v případě návrhu souseda k jeho pokácení), respektive ten, kdo chce strom zasadit v určité vzdálenosti, která je kratší než požadavek paragrafu.
Ve svém příspěvku JAK SPRÁVNĚ HNOJIT TRÁVNÍK se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petr.
"Nikdy nepoužívejte hnojiva pro zemědělství, protože podporují rychlý růst rostlin."
Trávník používám jako zdroj biomasy do kompostu, takže rychlý růst je více než žádoucí. Jsou pro hnojení trávníku průmyslovými hnojivy jiné kontraindikace mimo již zmíněného rychlého růstu? Jaké hnojivo používat? Cererit nebo stačí NPK? S kompostem na hnojení trávníků samozřejmně nepočítám. Ten je určený pro zeleninu, ovocné stromky a keře.
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Blumy se nejčastěji konzumují přímo, tedy za syrova. Konzumují se samozřejmě plody čerstvé a zralé. Ve studené kuchyni se přidávají do ovocných salátů, v teplé kuchyni se blumy příliš nepoužívají, ale jsou velmi chutné například v bublaninách a nákypech. V potravinářském a konzervárenském průmyslu se z měkčích plodů některých odrůd vyrábí povidla a džemy, pevnější a menší plody se kompotují.
V naší poradně s názvem PĚSTOVÁNÍ VINNÉ RÉVY PRO ZAČÁTEČNÍKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vladimír Neumann.
Vážení, přeji Vám pěkný den.
Prosím o radu, o jakou se jedná chorobu vína ve skleníku. Je- li to způsobeno
letošími extrémně vysokými teplotami, v loňském roce to bylo v naprosté pohodě.
přikládám foto 1 a foto 2 z druhého dne.
Co doporučujete s tím udělat (spálit) ? A jak postupovat pro příští rok.
Děkuji Vám za odpověď.
Zdravím: Vladimír Neumann Olešnice na Moravě Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
V polovině léta si pěstitelé vinné révy často všimnou, že s jejich hrozny není něco v pořádku a že některé bobule hnijí. Existuje několik různých chorob, které mohou infikovat ovoce, ale podle vaší fotografie za to může buď sluneční úžeh a nebo černá hniloba.
Černá hniloba se nejprve projevuje jako hnědé skvrny na listech a to nejen na listech vinné révy, příklady výskytu na listech různých rostlin můžete vidět zde: https://www.google.com/imag… Skvrny na listech jsou obecně o průměru několika milimetrů, s tmavými okraji kolem lézí. Tyto léze pak produkují spory, které infikují hrozny.
Infekce hroznů se projevuje asi v době, kdy jsou bobule napůl vyrostlé a nejprve se objevují jako malé světle hnědé skvrny. Příklady můžete vidět tady: https://www.google.com/imag… Jak nemoc postupuje, napadené bobule hnijí a pak se scvrknou do tmavých mumií, které obvykle zůstávají na hroznu.
Černá hniloba přezimuje v lézích dřeva a úponků a také v ovocných mumiích. Obzvláště problematické jsou právě ovocné mumie, protože tvoří druh spor, který může urazit značné vzdálenosti. Proto je nesmírně důležité během zimy, ne-li dříve, z vinice odstranit veškeré napadené ovoce a spálit. Během prořezávání v období vegetačního klidu odstraňte výhony s lézemi a pokud je to praktické, odstraňte i infikované úponky z opory. Černé hnilobě vyhovuje teplé vlhké počasí, zejména během květu. Pokud se na révě objeví pouze několik poškozených listů, odstraňte a spalte jen tyto listy, jakmile je objevíte.
Většina evropských odrůd hroznů nejsou odolných vůči černé hnilobě. Existuje však několik dovozových, které určitou odolnost mají. Například Marquette je plně rezistentní. Valiant má jen mírnou náchylnost, zatímco Frontenac a Brianna jsou středně citlivé a LaCrescent je hodně citlivá odrůda.
Ochranné postřiky proti černé hnilobě by měly začít začátkem června. Není příliš mnoho fungicidů určených k použití na hrozny, které by byly snadno dostupné drobným pěstitelům. Jedním takovým s účinnou látkou myclobutanil je víceúčelový fungicid TALENT. TALENT pomůže omezit černou hnilobu, ale musí být aplikován brzy, když na jaře začínají růst nové výhonky, a poté každé dva týdny, pokud jsou na listech nebo plodech pozorovány příznaky onemocnění. TALENT nemůže být použit do 14 dnů před sklizní a aplikace by měla být do té doby ukončena.
Warning: Undefined array key 4222 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4223 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4224 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4225 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4226 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4227 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4228 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4229 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4230 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4231 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4232 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4233 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4234 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4235 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4236 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4237 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4238 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4239 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4240 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4241 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4242 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4243 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4244 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4245 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4246 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4247 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4248 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4249 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4250 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4251 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4252 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4253 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4254 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4255 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4256 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4257 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4258 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4259 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4260 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4261 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4262 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4263 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4264 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4265 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4266 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4267 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4268 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4269 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4270 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4271 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4272 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4273 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4274 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4275 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4276 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4277 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4278 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4279 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4280 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4281 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4282 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4283 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4284 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4285 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4286 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4287 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4288 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4289 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4290 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4291 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4292 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4293 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4294 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4295 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4296 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4297 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4298 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4299 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4300 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4301 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4302 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4303 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4304 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4305 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4306 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4307 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4308 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4309 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4310 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4311 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4312 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4313 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4314 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4315 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4316 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4317 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4318 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4319 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4320 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4321 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4322 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4323 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4324 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4325 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4326 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4327 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4328 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4329 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4330 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4331 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4332 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4333 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4334 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4335 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4336 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4337 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4338 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4339 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4340 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4341 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4342 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4343 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4344 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4345 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4346 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4347 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4348 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4349 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4350 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4351 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4352 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4353 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4354 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4355 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4356 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4357 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4358 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4359 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4360 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4361 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4362 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4363 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4364 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4365 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4366 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4367 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4368 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4369 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4370 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4371 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4372 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4373 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4374 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4375 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4376 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4377 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4378 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4379 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4380 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4381 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4382 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4383 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4384 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4385 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4386 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4387 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4388 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4389 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4390 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4391 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4392 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4393 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4394 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4395 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4396 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4397 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4398 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4399 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4400 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4401 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4402 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4403 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4404 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4405 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4406 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4407 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4408 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4409 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4410 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4411 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4412 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4413 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4414 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4415 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4416 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4417 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4418 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4419 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4420 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4421 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4422 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4423 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4424 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4425 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4426 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4427 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4428 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4429 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4430 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4431 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4432 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4433 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4434 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4435 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4436 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4437 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4438 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4439 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4440 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4441 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4442 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4443 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4444 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4445 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4446 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4447 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4448 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4449 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4450 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4451 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4452 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4453 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4454 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4455 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4456 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4457 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4458 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4459 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4460 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4461 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4462 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4463 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4464 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4465 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4466 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4467 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4468 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4469 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4470 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4471 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4472 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4473 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4474 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4475 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4476 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4477 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4478 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Warning: Undefined array key 4479 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4493
Odrůdy blum
Gauota má atraktivní jasně červené plody, které mají přes 5 cm v průměru. Tužší dužnina krémové barvy je šťavnatá, příjemně sladká, velmi chutná. Tato velmi raná odrůda zraje v první polovině srpna. Zde můžete vidět, jak vypadá Gauota.
Kuban Delight patří mezi odolné a spolehlivě plodící odrůdy blumy. Středně velké tmavě červené až fialové plody mají šťavnatou a pevnou žlutooranžovou dužninu s vynikající sladkou chutí. Sklízejí se od poloviny srpna a dají se skladovat až 1 měsíc. Zde můžete vidět, jak vypadá Kuban Delight.
Black Diamond je raná odrůda blumy s velkými tmavě modrofialovými kulatými plody, které zrají od poloviny do konce srpna. Dužnina je načervenale žlutá, pevná, šťavnatá, poměrně sladká a velmi chutná. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Diamond.
Angeleno s velkými oválnými plody sytě modré až černé barvy má vynikající sladkou chuť. Žlutorůžová dužnina je poměrně šťavnatá. Plody dozrávají od poloviny září a lze je bez problémů skladovat až do konce listopadu. Zde můžete vidět, jak vypadá Angeleno.
Black Gigant má velmi atraktivní a trvanlivé velké plody tmavě modré až černé barvy a kulovitého tvaru s tuhou, slabě narůžovělou a velmi chutnou dužninou, které se sklízejí od poloviny září. Odrůda je velmi odolná a má značné výnosy. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Gigant.
Black Amber dozrává od poloviny září. Plody jsou větší, kulovité, tmavě fialové až černé. Žlutě narůžovělá šťavnatá dužnina má vyváženou sladkou chuť. Odrůda se hodí k přímé konzumaci, uskladněné plody vydrží 1 měsíc. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Amber.
Friar patří mezi odolnější odrůdy. Velké kulatější plody sytě modré barvy s tenkou slupkou mají oranžovou, velmi chutnou, středně sladkou dužninu, která se nesnadno odděluje od pecky. Sklízí se od konce října. Zde můžete vidět, jak vypadá Friar.
Superior je bluma, která byla vyšlechtěna pro pěstování v chladnějších podmínkách (snáší až −25 °C). Má středně velké kulaté plody červenozelené barvy s pevnou, zlatavě žlutou a sladkokyselou dužninou. Zde můžete vidět, jak vypadá Superior.
V naší poradně s názvem ZLUTY KER se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Martina Musilova.
Dobry den.
Chtela bych Vas poprosit o pomoc.Pred peti lety jsem si ze seminka vypestovala tento ker.Mela to byt Planouci pochoden.Je mi jasne,ze ta to neni.Ted kerik poprve vykvetl.Mam z neho radost,ale nevim jak se jmenuje a jak o nej pecovat a do jake vysky vyroste.
Pokud vite o jaky ker se jedna,budu moc rada za odpoved.
Moc dekuji.Musilova Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
To se vám podařilo vypěstovat štědřenec. Štědřence jsou nevelké stromy a keře dorůstající výšky až 7 metrů a jsou celkem tři známí zástupci: alpský, odvislý a Watererův. Navzájem si jsou velmi podobní, ale vyžadují odlišné pěstební podmínky. Štědřence mají zelenou kůru a vzpřímené nebo převislé větve, na kterých vyrůstají trojčetné listy, dlouze řapíkaté, bez palistů, s téměř přisedlými oválnými lístky, a na zimu opadávají. Květy jsou zlatožluté, motýlovité, uspořádané v bohatých převislých hroznech a proto se jim často říká zlatý déšť (stejně jako naší známé zlatici). Kalich květu je zvonkovitý, slabě dvoupyský, s horním pyskem zakončeným dvěma zuby a dolním trojzubím. Pavéza (největší okvětní list) je okrouhlá až široce vejčitá, na vrcholu vykrojená. Plody štědřence - lusky jsou podlouhlé, zploštělé, dlouze stopkaté, na švech ztlustlé až úzce křídlaté a mezi semeny jsou slabě zaškrcované. Obsahují několik ledvinovitých semen, která jsou velmi jedovatá pro všechny živočichy! K otravě dítěte stačí spolknout dvě semena nebo sníst pět květů z této rostliny, takže pozornost je na místě.
Pěstování štědřence musí naplňovat podmínky jeho domoviny, kterou je oblast jižní Evropy. Nejlépe se jim daří na plném slunci, ale přežijí i v polostínu. U zeminy je to trochu potíž, protože je nutné přesně vědět, o kterého zástupce štědřence jde. Štědřenec odvislý potřebuje zásaditou zeminu, je vápnomilný a štědřenec alpský naopak vyžaduje kyselou půdu (rašelina). Štědřence při tvarování nesnášejí hlubší řez, ze starého dřeva neobrazí a zemřou. Množí se výsevem semen, která je třeba před výsevem krátce spařit. Dále je možné štědřence množit letním očkováním na štědřenec odvislý nebo roubováním. Štědřenec Watererův lze množit dřevitými řízky, které se řežou již v první polovině října. Množení je možné i letními řízky. Na podnože štědřence odvislého nebo i alpského lze roubovat i jiné dřeviny, například hlodáš, jehlici nebo čilimník - dosáhne se pak úchvatných chimér s nekonečnou variací barevnosti květů.
Pro inspiraci k tomu, co lze se štědřenci dokázat v zahradní architektuře, můžete shlédnout následující fotografie: https://www.google.com/sear…
Blumy se množí vegetativně, a to očkováním a roubováním. Pěstují se do výšek okolo 350 metrů nad mořem, protože špatně vzdorují mrazu. Pro vyšší nadmořské výšky jsou pak určeny odolné druhy. Blumy se sází na jaře či na podzim, přičemž místo štěpování musí zůstat nad zemí. Některé odrůdy jsou samosprašné, proto není třeba shánět opylovače. Existují však také cizosprašné a částečně samosprašné odrůdy, u nichž je třeba do jejich blízkosti vysadit ještě jinou odrůdu, která se o opylení postará. Nejlepší plody blum bývají na 2−3letém dřevě, což se zohledňuje také při řezu.
V naší poradně s názvem SEKVOJ NEMOCI se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lea Kafková.
Dobrý den,
potřebovala bych poradit. Asi před 10 lety jsme si koupili sekvoj, kterou jsme zasadili do zahrady na slunné místo. Celou dobu dobře prospíval, až letos v létě začal začalo jehličí od kmene mohutně rezavět a to až do výšky asi 5m od země. Máme strom moc rádi, je to velká okrasa zahrady a neradi bychom o něho přišli.
Děkuji za radu
Lea kafková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Sekvoje jsou náchylné k onemocnění zvané rakovina sekvojí nebo rakovina seiridium. Příčinou jsou houbové patogeny druhu Seiridium. Zde je vidět, jak vypadá rakovina sekvojí: https://www.google.cz/searc…
Tato nemoc způsobuje zachvácéní větví, na kterých všechny listy hnědnou, zatímco okolní větve udržují svůj zelený vzhled. V místech odumírající tkáně se může na kůře objevit výron slizu. Menší stromy mohou v důsledku této nemoci zemřít. Nákaza se šíří větrem a vodou, vývoj onemocnění je povzbuzen v deštivém počasí. Chcete-li překonat rakovinu sekvojí, tak odřízněte a zničte nemocné větve. Vždy sterilizujte své zahradnické nůžky mezi každým řezem, aby se zabránilo šíření nemoci. Neexistuje žádný lék na tuto nemoc, takže rostliny, které trpí extrémní infekcí by měly být odstraněny a zničeny.
Péče o stromy znamená nejen mnoho potřebných znalostí o dřevinách, jejich vývoji, chorobách a řezech, ale i o zákonech a bezpečnosti práce. Arboristika je obor, který se u nás začal dynamicky vyvíjet teprve v posledních letech. Nyní jsme však ve fázi, kdy si můžeme mezi arboristy vybírat.
Arboristika je věda na pomezí lesnictví a okrasného zahradnictví. Zabývá se komplexní péčí o stromy a keře a jejich porosty zejména v urbanizovaném prostředí. Vzhledem ke svému rozsahu od péče o jednotlivé stromy až po úroveň komplexního pohledu na celkovou péči o městskou zeleň (se zvláštním důrazem na dřevinné vegetační prvky) je tento obor také někdy nazýván jako městské lesnictví.
Univerzální návod, jak poznat dobrého arboristu, pravděpodobně nikde nenajdeme, ale můžeme se zaměřit na ukazatele, které svědčí o aktivitě a informovanosti odborníka. Kromě klasického vzdělání u nás máme certifikační systém založený na celoživotním vzdělávání lidí pohybujících se v praxi. Certifikační systém má několik úrovní a každá splňuje požadavky určité úrovně v péči o stromy. Při výběru arboristy se můžete orientovat podle 2 certifikací: Český certifikovaný arborista a European Tree Worker. Obě certifikace znamenají, že arborista musí pro získání certifikátu prokázat své znalosti při teoretické i praktické zkoušce před odbornou komisí. Oba certifikáty se vydávají s platností na tři roky a pro prodloužení platnosti musí arborista dokládat, že se průběžně vzdělává absolvováním různých školení a seminářů.
Český certifikovaný arborista
Certifikační program odborně garantuje Mendelova univerzita v Brně. Má dvě úrovně a dvě nadstavbové specializace.
Český certifikovaný arborista – základní úroveň: pokrývá oblasti v péči o stromy ze země. Soustředí se především na provádění kvalitních výsadeb, výchovných řezů, ošetřování keřů a základní znalosti biologických souvislostí:
Český certifikovaný arborista – specialista pro práci s plošinou: je nadstavbová specializace zaměřená na pohyb v koruně stromu a ošetření vzrostlých stromů s využitím plošiny.
Český certifikovaný arborista – specialista pro práci stromolezeckou technikou: je nadstavbová specializace zaměřená na pohyb v koruně stromu a ošetření vzrostlých stromů s využitím stromolezeckých technik. V rámci této certifikace se uznává certifikace European Tree Worker.
Český certifikovaný arborista – konzultant: je nejvyšší úroveň certifikace a zahrnuje znalosti nezbytné k hodnocení stavu stromů a správnému návrhu ošetření. Zájemce o tento typ certifikace musí mít celkový přehled o metodikách používaných v oboru, musí znát důležité
Ve svém příspěvku KAKI TOMEL se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Olda.
Nejdříve je třeba zjistit, který z tomelů máte. Pokud by to byl nejoblíbenější tomel japonský, tak ten se v našich podmínkách dá pěstovat venku, jen když je naroubován na podnož tomelu viržinského nebo tomelu obecného. Jinak tomel japonský není schopen přežít teplotu klesající pod nulu. Takže, jestli nemáte tomel viržinský, někdy nazýván jako tomel americký, tak budete muset zůstat stále ve skleníku. Strom můžete upravit střihem, aby se vám tam vešel. Střih se provádí jako u jabloní během vegetačního klidu. V příloze je obrázek, na kterém je vidět, jak vypadají stromy po sestřihu. Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zdenek Rosa.
Nejprve dekuji za odpoved.Moc tomuto ovoci s moji pani fandime.Tak chci jeste jednu radu.Kde mohu koupit stromek,abych ho mohl pestovat venku na podnozi Tomelu Obecneho nebo podnozi Virzinia.Dekuji.
Ryngle by se měly prořezávat každý rok, aby byly v dobrém stavu, zdravé a produktivní:
Mladé stromy by měly být prořezány po otevření pupenů brzy na jaře;
Starší stromy by měly být prořezány v létě.
Vyhněte se prořezávání rynglí během období vegetačního klidu nebo v době pozdního podzimu. Minimalizujete tak riziko zavlečení dvou smrtelných onemocnění:
Stříbrná skvrnitost – houbová choroba mnoha rostlin, zejména listnatých stromů, způsobená zavíječem nachovým (Chondrostereum purpureum) patřícím do třídy Basidiomycetes. Tato choroba se také nazývá stříbrné listy, podle vzhledu plísně, která je pokrývá.
Bakteriální rakovina – onemocnění větví a listů rynglí. Způsobuje propadlé skvrny odumřelé kůry a malé dírky v listech, které vypadají jako průstřely. Vědecký název tohoto onemocnění je Pseudomonas syringae pv. morsprunorum a P. syringae pv. syringae. Rakovina se tvoří uprostřed jara, na listech od začátku léta rýhy v kůře.
Letní zkracování
Intenzivní růst rynglí má často za následek nadměrný stín. Jakmile stromy dosáhnou výšky 3 až 4 metry, měly by být každý rok v létě do stejného bodu zarovnány nebo seříznuty ručními nůžkami nebo strojem. Někteří pěstitelé své stromy mechanicky zkracují v pozdním létě nebo na podzim, to však nenahrazuje selektivní ruční prořezávání. Následný podrobný řez je pak nutné provést brzy na jaře, aby se zabránilo rozvoji bujných výhonů vznikajících z pahýlů výhonů v důsledku mechanického zkracování. Zkrácení přebytečné vegetace na vrcholcích stromů umožňuje prosvítání slunečního světla, čímž se zachovává celistvost spodního ovocného dřeva. Během léta pěstitelé své stromy prořezávají, aby odstranili nadměrný vegetativní růst a bujné výhony, aby poskytli více slunečního světla vyvíjejícím se plodům a nižšímu plodícímu dřevu.
V naší poradně s názvem KATALPA? se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Sylva.
Dobrý den nejsem si jista jestli mám na zahradě katalpu. Stromeček malí cca 30cm jsem si přinesla z jedné zanedbané zahrady, kde se volně samy rozmnožily pod velikou "maminou". Loni vyrostl cca do výšky 50 cm, 4 lístky opadly. Letos vyrost do možná už více jak 2m výšky. Nekvetl, a listy jsou skoro 50 cm široké. Prosím jedná se o Katalpu? Děkuji Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Na vaší fotografii je rostlina s názvem pavlovnie protáhlá (Paulownia elongata). Tento druh pavlovnie je velmi bujně rostoucí strom pěstovaný pro ozdobu v zahradách a parcích. Tato pavlovnie je oblíbená pro své překrásné fialové květy a řadí se mezi nejrychleji rostoucí stromy na světě. Roste dobře v písčitých půdách, nesnáší přemokření. Zcela mrazuvzdorná se stane až po 4 letech. V osmi až deseti letech doroste do výšky 15 metrů a vytvoří obrovský strom.
Katalpa a pavlovnie jsou často zaměňovány pro svůj podobný vzhled. Ale jde o dva různé zástupce. Katalpa pochází z USA, kdežto pavlonvnie z Číny. Katalpy jsou vzácné, ale pavlovnie jsou běžné. Listy Katalpy jsou velké, ale listy Pavlovnie jsou větší, často mnohem větší. Listy katalpy vyrůstají po třech třech, ale pavlovnie má listy jen v párech. Květy katalpy jsou bílé, ale květy pavlovnie jsou levandulové až fialové. Plody katalpy jsou dlouhé úzké lusky, ale plodem pavlovnie je zaoblená dřevěná kapsle.
Pavlovnie je u nás dostatečně odolná a pokud vysadíte jednoletou sazenici zjara, tak do podzimu zesílí natolik, že zpravidla přežije zimu bez poškození. Někdy během zimy omrzne nevyzrálý vegetační vrcholek rostliny, ale další roky se už zvýší její šance na další přežití. Vyžaduje plně osluněné stanoviště, ale snese i lehký polostín. Obvykle se vyrovná s běžnou výsadbu kdekoli na zahradě, bez úpravy zeminy, ale v humózních výživných půdách poroste asi o třetinu rychleji. První roky je dobré rostlině přilepšit občasnou závlahou a přihnojením.
Paulownie prvním rokem po vysetí vyroste zpravidla do metrové výšky a následující rok se běžně stává, že nadzemní část, nikoli kvůli mrazu, zcela odumře do výšky 5 - 30 cm nad zem. Není to vůbec na závadu, naopak, rostlina nad zemí vyraší a pokud je ve volné půdě s dostatkem vláhy a živin, je schopná v této druhé vegetační sezoně vyrůst do výšky i přes 3 metry. Následující rok může Paulownie přirůst další 3-4 metry, pakliže si zachová zřetelný terminál, a je přihnojována dusíkatými hnojivy. Pokud rostlina při suchém počasí není vůbec zalévána ani hnojena, pak jsou její přírůstky jen poloviční.
Kultivary vrby, a sice samčí exempláře, jsou na jaře nejdůležitějším zdrojem pylu. Vrba je rostlinou dvoudomou, tedy samčí a samičí, květy se nacházejí odděleně na různých rostlinách. Samičí vrbové keře nebo stromy navštěvují včely rovněž, protože jim poskytují nektar. Nektar nabízejí i květy samčí, ale méně než květy samičí. K vrbám náleží kolem 20 druhů. Nejznámější je vrba košařská, která kvete velmi brzy, a jíva. Včely ji navštěvují velmi intenzivně, takže by v žádné zahrádce takový keř nebo strom neměl chybět. Vrba je nenáročná, ke svému růstu ale potřebuje hodně vláhy. Rozmnožuje se velmi snadno pomocí řízků: po odkvětu uřízneme z větví asi 25 cm dlouhé řízky se 4–5 očky. Zapíchneme je do zeminy a intenzivní zálivkou zajišťujeme dostatek vláhy. Na vhodně položených pozemcích je živý plot z vrb pro včely velmi dobrým zdrojem pylu.
Smetanka lékařská (pampeliška) začíná kvést dříve než ovocnéstromy a kvete potom současně s nimi. Kromě pylu poskytuje v některých letech za slunečného, teplého a vlhkého období tolik nektaru, že můžeme počítat s dobrou sklizní medu. Včelaři proto rádi vyhledávají rozlehlé luční plochy jako zdroj vyloženě časné snůšky, kterou využívají k rozvoji včelstev.
Naše ovocné dřeviny jsou velmi dobrými zdroji pylu a nektaru. Zvláště u cizosprašných třešní, jabloní, hrušní a švestek je opylovací činnost včel velmi potřebná a poskytuje včelám velmi dobrou snůšku.
Další kulturní a divoké dřeviny. Jako velmi časný zdroj pylu se osvědčují různé druhy olší, které rostou převážně na březích řek nebo potoků. Hodně pylu a nektaru mají trnky a hloh bílý, ale nejbohatší sortiment – pokud to tak můžeme říct – mají javory: javor klen, javor mléč a javor babyka. Poskytují kromě nektaru a pylu i medovici. Většinou jsou to pěkné stromy do parků a alejí; javor mléč a javor klen jsou důležitými dřevinami ve smíšených lesích. Krušina olšová je ve všech směrech skromná; její květy jsou nenápadné a včelám poskytují pouze nektar, zato ale ve velkém množství.
Bluma je 5 až 8 metrů vysoký strom se silnějšími větvemi, který se musí roubovat, aby plodil. Listy se podobají listům švestky, ale jsou větší. Květy jsou bílé a po jejich oplodnění vyroste na jejich místě kulatý dužnatý plod žluté barvy, který má přibližně 5 cm v průměru. Uvnitř dužniny je velká pecka. Blumy dozrávají obvykle během července a srpna.