Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

PLATÝZ


Ryby jsou důležitou součástí stravy, měli bychom je konzumovat minimálně alespoň jednou týdně. V současnosti jsou na trhu nejrůznější čerstvé, chlazené, zmrazené či konzervované sladkovodní i mořské ryby. Jejich příprava a úprava není nijak složitá, a přesto jsou u nás spíše výjimečnou pochoutkou.

Zdroj: článek Recepty na platýse

Tenhle úžasný koláč dělám už roky, protože je tak snadný a chutný. Každý se diví, co v něm je. Tento koláč se může péct, když jíte večeři, po které si vychutnáte horký jablečný koláč jako dezert. Mňam! Tajemství úžasné chuti je v pudinku, který se přidává do náplně. Používám puding instantní bez vaření, ale můžete použít i klasický prášek na přípravu vařeného pudinku. Zde jsou 4 různé variace receptů na hrníčkový jablečný koláč s pudinkem a některé ani nemusíte péct v troubě. Pokud se koláč peče, tak používejte zelená jablka Granny Smith, protože při pečení skvěle drží tvar a netvoří příliš mnoho šťávy. Na nepečené varianty můžete použít jablka, jaká chcete. Poslední z receptů vyžaduje neloupaná jablka s červenou slupkou.

Zdroj: článek Hrníčkový jablečný koláč s pudinkem

Treska tmavá je tradičním produktem rybolovu. Loví se v moři pomocí vlečných sítí. Má tmavé maso velmi výrazné chuti, které tepelnou úpravou zesvětlá. Maso z tresky tmavé je poměrně dobré, nedosahuje však jakosti tresky obecné, přesto je jako ryba určená pro konzum velmi důležitá. Nejlépe chutná smažená v těstíčku.

Zdroj: článek Treska tmavá – recepty

Palačinky chutnají nejen dětem, ale i dospělým, a mají ještě jedno velké plus. Patří mezi poměrně rychle připravená jídla, takže jimi snadno vyřešíte problém, co narychlo k večeři. Potřebujete jen mouku, mléko, sůl a vejce a to vše míváte většinou doma v zásobě. Obvyklejší jsou palačinky se sladkou náplní, ale velmi chutné jsou i palačinky nesladké, plněné různými studenými i teplými náplněmi.

Zdroj: článek Recepty na výborné palačinky

Losos je báječná a přitom poměrně cenově dostupná pochoutka. K tepelné úpravě jej můžeme zakoupit buď zmrazeného, nebo čerstvého. U čerstvého masa dáváme bedlivý pozor na kvalitu. Pak ho můžeme podávat i v syrové úpravě, ale běžnější je jeho krátké vaření, dušení či zapékání. Oblíbený je uzený losos nebo tatarský biftek z lososa. Maso této ryby je jemné, ale pevné a neobsahuje malé kosti, dokonce v části u ocasu nejsou žádné kosti. Barva masa může být různá od růžové po tmavě červenou.

Zdroj: článek Recepty na lososa

Vepřové maso je v české kuchyni oblíbené. Obsahuje sice značné množství tuků, cholesterolu, ale také bílkoviny a minerální látky. Vepřová panenka je nejen nejlibovější a nejméně tučné maso z prasete, ale také nejlahodnější a nejjemnější. Při jejím nákupu dbejte na to, aby nelepila a nebyla cítit. Můžete ji nechat do dvou dnů v lednice, v mrazáku pak několik měsíců. Panenku lze restovat, plnit, péct, grilovat, smažit v těstíčku. Skvěle chutná samotná, ale i se zeleninou, ořechy, bramborami, ovocem, houbami, uzeninou, bylinkami, sýry, smetanou, vínem, pivem či citrusy. My vám dnes nabízíme několik možných variací na její úpravu. Dobrou chuť!

Zdroj: článek Vepřová panenka recept

Kdo vyrůstal na vesnici, nebo na venkov jezdil za svými prarodiči, určitě si pamatuje na časy, kdy byly najednou králíkárny prázdné a nastala takzvaná „doba králičí“ čili doba, kdy bylo králičí maso k jídlu na denním pořádku. V současnosti patří pokrmy z králičího masa spíše mezi sváteční jídla. Králíka si dnes nemusíte pořizovat živého, můžete jej koupit čerstvého v řeznictvích i mraženého v supermarketech.

Zdroj: článek Recepty na králíka

Jelení guláš je tradiční myslivecký pokrm připravovaný z různých částí jeleního masa. Jedná se o kousky dušeného masa s hnědočervenou omáčkou, typické vůně a chuti po mase a dalších použitých surovinách. Rovněž maso má svou charakteristickou vůni a chuť.

Zdroj: článek Jelení guláš

Hovězí kližka neboli nožina je maso z předních a zadních nohou jalovic a býků. Tato nejnamáhanější část těla je plná šlach, proto nečekejte úplně libové maso. Dlouhým vařením se však kližka stává vynikajícím masem. Oceníte bohatost její chuti a z hlediska výživy velké množství bílkovin a stopových prvků.

Zdroj: článek Recepty na hovězí kližku

Pečeně neboli kotleta je jedním z nejhodnotnějších mas z prasete. Je skvělá na minutky a smažení, dušení, pečení i uzení. Vynikající je i na grilu, na otevřeném ohni. U pečeně (pod páteří) najdeme panenskou svíčkovou. Maso se může připravovat s kostí nebo bez kosti. Vepřové maso má světle růžovou barvu a jeho svalovina je prorostlá tukem, proto má vyšší energetickou hodnotu. Není-li vyloženě libové, bývá i o něco hůř stravitelné.

Zdroj: článek Recepty na kotlety

Hovězí kýta se řadí mezi kvalitní maso, je vhodná pro mnoho tepelných úprav, jako je například dušení, pečení nebo minutková úprava. Kýta se dělí na několik částí. Hovězí maso obsahuje oproti vepřovému více stopových prvků a vitamínů.

Zdroj: článek Recepty na hovězí zadní kýtu

Telecí maso je pro české strávníky zbytečným tabu. Telecí však nepatří jen do dietní stravy, je to nedílná součást světových kuchyní, a my se jen můžeme modlit, aby se dostalo plnohodnotně i na český trh. U telecího masa, stejně jako u mas jiných, platí to, že každá část masa je jinak houževnatá. Pro průměrné restaurace je telecí velmi drahá surovina a pro domácí spotřebitele je to naopak surovina těžko sehnatelná.

Zdroj: článek Telecí maso

Langoše, oblíbená pochoutka známá ze stánkového prodeje, jsou původně maďarské smažené placky z kynutého těsta. Výraz langoš tedy pochází z maďarského slova láng, to znamená česky plamen, protože bylo zvykem, že se tyto placky opékaly nad plameny. Původně se vyráběly z těsta na chléb, dnes existuje nespočet receptů, jak si chutné langoše připravit doma jednoduše, rychle a levně. Tento sytý pokrm vám dodá dostatek energie během náročného dne a záleží jen na vás, jaké ingredience k jeho přípravě zvolíte. Níže vám nabízíme několik tipů na jejich přípravu.

Zdroj: článek Recepty na langoše

Plod jabloně patří mezi nejběžnější druhy ovoce nejen ve střední Evropě. Jablka jsou důležitou součástí našeho jídelníčku. Vyrábí se z nich mošty a džusy, džemy, kompoty, zákusky, čaje, aroma do jiných jídel. Mají nezastupitelné místo ve výživě, jelikož obsahují celou řadu látek prospěšných organismu, zvyšují imunitu, mají vliv na odolnost vůči stresu. Pro všechny tyto účinky se doporučuje konzumovat nejméně jedno jablko denně. Zajímavé je, že aromatické látky z jablek, pokud je v organismu nezničíme jinými látkami v potravě, prostupují tělem a uvolňují se například skrze vlasy ven, pravidelní konzumenti jablek tak doslova voní po jablíčkách.

Zdroj: článek Jablečný koláč na plech

Česnečka je vynikající polévka, která díky obsahu blahodárného česneku posiluje náš imunitní systém a podporuje tak naše zdraví. Česnečka nepatří mezi polévky, které se zařazují do slavnostních menu, a většinou se jí nevěnuje žádná mimořádná pozornost. Nabízíme vám tedy několik receptů, ve kterých zjistíte, že se dá tato tradiční polévka připravovat všemožnými způsoby a přitom využít celé řady dalších surovin. Dopřejte si chutnou a zdravou polévku, která vás postaví na nohy nebo zahřeje v chladnějších dnech.

Zdroj: článek Česnečka recepty

Jehněčí maso se vyznačuje řídkou, vodnatelnou, narůžovělou svalovinou s nažloutlým tukem.

Zdroj: článek Jehněčí maso - recepty

Guláš je původně maďarský pokrm tvořený nakrájenými masovými kostkami v omáčce z cibule, kořeněné paprikou. Existují různé varianty. V Česku je populární kromě hovězího guláše i takzvaný buřtguláš. Buřtguláš je druh guláše, který se vyrábí z uzeniny a brambor a má rovněž mnoho originálních podob.

Zdroj: článek Recept na buřtguláš

Pečené kuře je klasický pokrm, který můžeme servírovat ve všední den i ve svátek. Nespornou výhodou je hlavně jeho příprava. Často stačí kuře naložit do marinády, správně okořenit nebo zvolit správnou nádivku. Aby nám nezevšednělo, lze ho doplňovat nejrůznějším kořením, zeleninou, masem, sýry, smetanou a mnoha dalšími přísadami. Naše recepty pro vás snad budou tou správnou inspirací.

Zdroj: článek Recepty na pečené kuře

Osobuko je hovorový název jídla. Ossobuco či osso buco je italsky „kost s dírou“ (osso je kost, buco díra), což odkazuje na přeseknutou morkovou kost uprostřed plátku telecí kližky. V západolombardském milánském nářečí se tento pokrm nazývá oss bus. Ossobuco bylo poprvé doloženo koncem 19. století. Mohlo jít o rolnický pokrm, či vynález některé z milánských osterií neboli hospůdek.

Zdroj: článek Ossobuco a osobuko, jídlo s dírou v kosti

Ratatouille je tradiční francouzský zeleninový pokrm. Připravuje se zejména v okolí města Nice. Jméno pochází z okcitánského slova ratatolha, což znamená míchaný pokrm. V Katalánsku je podobný pokrm nazýván xamfaina a na Mallorce tumbet.

Zdroj: článek Recepty na ratatouille

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Mgr. Jana Válková

 Mgr. Michal Vinš

 Nina Vinšová

 Mgr. Jiří Dvořák


hrníčkový jablečný koláč s tvarohem
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
banánová bábovka hrnková
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetsedm.