Vyšlechtěna byla řada velkoplodých odrůd a kříženců se švestkou. Dle zabarvení plodů se dělí na dvě základní skupiny:
Zelené a žluté odrůdy
Zelená renklóda – odrůda známá také jako zelená ryngle či zelinka preferuje chráněné polohy a vlhké, živné půdy, má zelené plody, dužninu pevnou a šťavnatou; odlučitelnost od pecky je dobrá; plody dozrávají v září, vhodné do kompotů; pozor, jde o cizosprašnou odrůdu
Denniston´s superb – pochází z USA, má středně velké plody
Golden Transparent – velkoplodá odrůda, žluté plody
Jefferson – pozdní odrůda
Ontario – odrůda vyšlechtěná v 19. století v Severní Americe, dobrá odlučitelnost od pecky
Oullinská – odrůda vyšlechtěná v polovině 19. století ve Francii, střední odlučitelnost od pecky (více viz v další podkapitole)
Reine Claude de Bavay – kříženec renklódy a švestky
Transparent Gage – zlatožluté plody s červenými skvrnami
Wazonova – stará, samosprašná odrůda pocházející pravděpodobně z Německa, má středně velké plody, odlučitelnost od pecky je dobrá, dužnina pevná a šťavnatá; zelenožluté plody dozrávají v září, vhodné do kompotů; odrůda je odolná proti mrazu, středně proti šarce;
Červené a fialové odrůdy
Althanova renklóda – velkoplodá, barva plodů bývá obvykle načervenalá, dobrá odlučitelnost od pecky (více viz v další podkapitole)
Denbigh – velkoplodá odrůda, s nepravidelným zlatavým tečkováním
Elephants Heart – velkoplodá odrůda, červená až temně fialová, má tvar srdce a červenou dužinu
Victoria – velkoplodá odrůda, žluto-červeno-fialové plody
V naší poradně s názvem KAKI CHURMA - TOMEL JAPONSKÝ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Aronová Dana.
Dobrý den,
se zájmem jsem si přečetla Váš článek o pěstování kaki churmy.
Doma na zahradě mám zhruba 10 let tento stromek. Získala jsem ho na výstavě, jako malý stromeček. Docela se mu daří, dnes je asi 2 m vysoký. Plodí minimálně 5 let. Plodů jsou stovky, ale malé jako nehet palce ruky. Loňského roku jsem ho maximálně ořezala a hodně likvidovala obrovské množství květů. Nic se nedělo, plodů bylo méně, velikosti stejné. Letos má plodů výrazně méně, ale jsou pořád neskutečně malé. Co s tím? Uvažovala jsem o koupi kvalitní rostliny s tím, že bych strom naroubovala. Mohla byste poradit?
První tři roky po výsadbě do volné půdy jsem ho chránila před zmrznutím, ale teď s ním nic nedělám a zimu na Moravě bez problému zvládá.
Děkuji za odpověď
S přáním pěkného dne
zdraví Dana Aronová
Kroměříž
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Strom s ovocem kaki churma - tomel japonský je možné roubovat. Návod na roubování je vidět zde: https://youtu.be/au2de7AXCS…
Jistější je ale vysadit nový stromek s odrůdou vhodnou do našich klimatických podmínek. Vhodná je například odrůda Kostata, která neobsahuje pecky ani třísloviny. Plody jsou velké, kulovité, žlutooranžové barvy. Dužnina je oranžová, sladká, hodí se k přímému konzumu nebo do ovocných salátů. Plodí druhým až třetím rokem po výsadbě. Odrůda je samosprašná, takže nepotřebuje druhý strom.
Další vhodná odrůda, která vydrží mrazy až do -18°C, je Tomel ROJO BRILLANTE. Je to pozdní odrůda s vysokým a spolehlivým výnosem. Plody odrůdy Rojo Brillante dorůstají větší velikosti a sklízí se v listopadu. Plody je po sklizni dobré nechat 2 týdny dozrát aby dosáhly sladké a lahodné chuti.
A do třetice Kaki Chioccolatino je původem z Itálie. Plody má středně velké až velké, ploše kulovité, žlutooranžové barvy. Dužnina je bronzově oranžová, sladká, hodí se k přímému konzumu či do ovocných salátů. Plodí druhým až třetím rokem po výsadbě. Odrůda Chioccolatino je také samosprašná.
Ryngle by se měly prořezávat každý rok, aby byly v dobrém stavu, zdravé a produktivní:
Mladé stromy by měly být prořezány po otevření pupenů brzy na jaře;
Starší stromy by měly být prořezány v létě.
Vyhněte se prořezávání rynglí během období vegetačního klidu nebo v době pozdního podzimu. Minimalizujete tak riziko zavlečení dvou smrtelných onemocnění:
Stříbrná skvrnitost – houbová choroba mnoha rostlin, zejména listnatých stromů, způsobená zavíječem nachovým (Chondrostereum purpureum) patřícím do třídy Basidiomycetes. Tato choroba se také nazývá stříbrné listy, podle vzhledu plísně, která je pokrývá.
Bakteriální rakovina – onemocnění větví a listů rynglí. Způsobuje propadlé skvrny odumřelé kůry a malé dírky v listech, které vypadají jako průstřely. Vědecký název tohoto onemocnění je Pseudomonas syringae pv. morsprunorum a P. syringae pv. syringae. Rakovina se tvoří uprostřed jara, na listech od začátku léta rýhy v kůře.
Letní zkracování
Intenzivní růst rynglí má často za následek nadměrný stín. Jakmile stromy dosáhnou výšky 3 až 4 metry, měly by být každý rok v létě do stejného bodu zarovnány nebo seříznuty ručními nůžkami nebo strojem. Někteří pěstitelé své stromy mechanicky zkracují v pozdním létě nebo na podzim, to však nenahrazuje selektivní ruční prořezávání. Následný podrobný řez je pak nutné provést brzy na jaře, aby se zabránilo rozvoji bujných výhonů vznikajících z pahýlů výhonů v důsledku mechanického zkracování. Zkrácení přebytečné vegetace na vrcholcích stromů umožňuje prosvítání slunečního světla, čímž se zachovává celistvost spodního ovocného dřeva. Během léta pěstitelé své stromy prořezávají, aby odstranili nadměrný vegetativní růst a bujné výhony, aby poskytli více slunečního světla vyvíjejícím se plodům a nižšímu plodícímu dřevu.
Ve svém příspěvku SKLIZEŇ RAKYTNÍKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Olda.
Říjen je na sklizeň rakytníku dobrý čas. Sběr plodů vyžaduje trochu cviku a zručnosti, protože rakytník bodá svými ostny a jeho plody jsou velmi měkké. Plody rakytníku se nejlépe získají tak, že nastříháte větvičky rakytníku a i s plody je dáte na hodinu zmrznout do mrazáku. Pak s těmito zmrzlými větvičkami zatřepete a plody se snadno samy oddělí a spadnou na připravenou podložku.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Hana.
myslím, že sklizeň v říjnu je pozdě, už mění chuť a když přejde mrazem,
je úplně jiné, horší chuti. Já sklízím v srpnu, než začnou bobule měknout
a chuťově jsou výborné
Každý stromek potřebuje sestříhat podle jeho aktuálního stavu, nelze tedy určit univerzální návod pro všechny. Inspirací, jak ostříhat právě tu vaši ryngli můžete získat z obrázků s naznačenými řezy, které uvidíte zde: diagramy řezu ryngle. Pokud se chystáte ostříhat přerostlou zanedbanou ryngli, tak se podívejte na schémata řezu zde: řez staré ryngle.
Kdo dává přednost videu, můžete so podívat na seznam videí, která názorně ukazují jak ostříhat ryngle, můžete vidět tady: jak ostříhat ryngle vide návody.
Pokud chcete video návody jen v češtině, tak můžete zkusit štěstí tady: řez ryngle česky.
Ve svém příspěvku AVOKÁDO Z PECKY ZALOŽENÍ KORUNKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Čálková.
vypěstovala jsem úspěšně sazenici avokáda z pecky , stonek je asi 1 m vysoký. Ráda bych ji zapěstovala jako stromek s korunkou a darovala vnukovi na terasu jeho nového bytu. Zastřihla jsem tady vršek sazenice, ale další výhon je zase jen jeden vedle mého řezu a roste šikmo vzhůru. Mám obavy, že jsem zničila celou rostlinu. Kde jsem udělala chybu ? Děkuji předem za radu pro další pěstování. M.Čálková
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marie Čálková.
Vypěstovala jsem úspěšně sazenici avokáda z pecky . Ve výšce asi 1 m jsem chtěla zapěstovat na sazenici korunku a potom rostlinu věnovat na terasu nového bytu. Zastřihla jsem vršek , bohužel vyrostl jen jeden výhon, který vede šikmo od řezu. Mám obavy, že jsem celou rostlinu zničila. Prosím o radu, kde jsem udělala chybu a jestli mám ještě nějaké možnosti nápravy. Děkuji předem za radu.
Avokádo jste již snědli a teď využijte pecku – můžete si z ní vypěstovat svůj strom. Takže plod jste rozřízli, pecku vyjmuli a nyní je potřeba ji důkladně očistit od zbytku dužiny.
Chcete-li klíčení urychlit, udělejte do pecky pár dírek, například hřebíkem. Do těchto otvorů zasuňte párátko nebo špejli; děláte to proto, abyste mohli pecku zavěsit za okraj nádoby. Zvolte vhodnou nádobu, nemusí být velká, a nalijte do ní vodu, vody musí být tolik, aby se spodní plochý konec pecky neustále dotýkal hladiny. Vodu často kontrolujte a doplňujte, než se objeví první klíček.
Asi po měsíci, kdy již budou v nádobě kořeny, by se měl pomalu objevovat klíček, ze kterého postupně začnou vyrůstat listy. Připravte si dobře propustný substrát nebo perlit a pecku zasaďte do substrátu tak, aby minimálně polovina pecky zůstala nad zeminou a polovina byla zasazena v substrátu. Květináč nechte umístěný na teplém a světlém místě. Na počátku vám avokádo poroste pravděpodobně velmi rychle.
Ryngle rodí většinu svého ovoce na bočních větévkách, které jsou staré 2 roky nebo starší. Tyto výrůstky jsou obvykle 3 až 12 cm dlouhé. U rynglí se tyto výběžky dožívají 5 až 8 let, ale mnohé plodí plody dobré velikosti a kvality jen polovinu této doby. Každou sezónu je tak nutné pro obnovu některých ostruh strom prořezat a využít místo nich stejné množství nových výhonů a ty zbylé všechny odstranit. V závislosti na odrůdě se má 20 až 40 procent ovocného dřeva stromu ročně obnovit ponecháním mladých výhonků a odstraněním starého dřeva. To eliminuje nadměrnou plodnost a snižuje náklady na zpracování plodů.
Odrůdy rynglí se velmi liší v množství plodů. Některé odrůdy rodí tak silně, že vyžadují každý rok rozsáhlé prořezávání plodonosného dřeva, aby se omezila jejich plodivost. Odrůdy, které nasazují méně plodů, nevyžadují tolik odstraňování ovocného dřeva, ale důkladné prořezávání celého stromu je stále nutné. Pro obměnu ovocného dřeva (množství závisí na odrůdě) se ponechají mladé vlky 30 až 45 cm dlouhé, které během druhého a třetího roku růstu vyvinou plodonosné postranní větve. Později mohou být tyto výhonky odříznuty, jak bylo popsáno dříve. Obecně platí, že největší plody dávají výhony umístěné vedle nebo na velkých větvích.
U vzrostlých ovocných stromů je občas nutné odstranit velké větve. Pokud je nutné provést takové řezné rány, měly by být větve zcela odstraněny hladkými řezy v blízkosti jejich místa původu, aby se usnadnilo hojení. Když jsou řezy provedeny asi 4 cm od původní větve nebo kmene, rány se hojí rychleji. Aby nedošlo k rozštípnutí kůry pod odstraňovanou větví, nejprve ji odřízněte asi v jedné třetině a poté dokončete řez na požadovaném místě.
Ve svém příspěvku AVOKÁDO Z PECKY ZALOŽENÍ KORUNKY se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Marie Čálková.
Vypěstovala jsem úspěšně z pecky rostlinu avokáda a chtěla jsem zapěstovat korunku/ stromeček/ . Ve výši asi 1 m jsem zastřihla vršek rostliny, ale vyrostl jen další výhon, který roste šikmo od stonku. Co jsem udělala špatně ? Je vůbec můj nápad realizatelný ? Děkuji.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Helena.
Dobrý den, řeším podobný problém. Podařilo se Vám prosím zjistit, jak správně rostlinku zastřihávat, nebo co udělat, aby rostla do korunky? Předem děkuji za odpověď.
Warning: Undefined array key 4222 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4223 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4224 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4225 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4226 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4227 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4228 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4229 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4230 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4231 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4232 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4233 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4234 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4235 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4236 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4237 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4238 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4239 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4240 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4241 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4242 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4243 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4244 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4245 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4246 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4247 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4248 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4249 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4250 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4251 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4252 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4253 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4254 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4255 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4256 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4257 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4258 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4259 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4260 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4261 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4262 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4263 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4264 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4265 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4266 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4267 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4268 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4269 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4270 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4271 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4272 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4273 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4274 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4275 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4276 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4277 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4278 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4279 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4280 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4281 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4282 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4283 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4284 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4285 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4286 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4287 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4288 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4289 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4290 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4291 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4292 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4293 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4294 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4295 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4296 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4297 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4298 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4299 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4300 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4301 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4302 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4303 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4304 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4305 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4306 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4307 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4308 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4309 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4310 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4311 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4312 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4313 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4314 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4315 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4316 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4317 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4318 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4319 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4320 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4321 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4322 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4323 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4324 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4325 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4326 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4327 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4328 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4329 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4330 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4331 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4332 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4333 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4334 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4335 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4336 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4337 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4338 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4339 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4340 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4341 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4342 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4343 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4344 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4345 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4346 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4347 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4348 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4349 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4350 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4351 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4352 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4353 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4354 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4355 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4356 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4357 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4358 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4359 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4360 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4361 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4362 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4363 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4364 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4365 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4366 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4367 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4368 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4369 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4370 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4371 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4372 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4373 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4374 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4375 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4376 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4377 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4378 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4379 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4380 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4381 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4382 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4383 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4384 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4385 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4386 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4387 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4388 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4389 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4390 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4391 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4392 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4393 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4394 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4395 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4396 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4397 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4398 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4399 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4400 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4401 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4402 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4403 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4404 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4405 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4406 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4407 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4408 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4409 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4410 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4411 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4412 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4413 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4414 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4415 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4416 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4417 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4418 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4419 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4420 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4421 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4422 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4423 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4424 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4425 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4426 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4427 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4428 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4429 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4430 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4431 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4432 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4433 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4434 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4435 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4436 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4437 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4438 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4439 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4440 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4441 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4442 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4443 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4444 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4445 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4446 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4447 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4448 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4449 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4450 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4451 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4452 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4453 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4454 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4455 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4456 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4457 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4458 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4459 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4460 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4461 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4462 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4463 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4464 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4465 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4466 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4467 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4468 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4469 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4470 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4471 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4472 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4473 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4474 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4475 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4476 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4477 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4478 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Warning: Undefined array key 4479 in /www/hosting/publicatus.cz/master2/includes/function.php on line 4453
Odrůdy blum
Gauota má atraktivní jasně červené plody, které mají přes 5 cm v průměru. Tužší dužnina krémové barvy je šťavnatá, příjemně sladká, velmi chutná. Tato velmi raná odrůda zraje v první polovině srpna. Zde můžete vidět, jak vypadá Gauota.
Kuban Delight patří mezi odolné a spolehlivě plodící odrůdy blumy. Středně velké tmavě červené až fialové plodymají šťavnatou a pevnou žlutooranžovou dužninu s vynikající sladkou chutí. Sklízejí se od poloviny srpna a dají se skladovat až 1 měsíc. Zde můžete vidět, jak vypadá Kuban Delight.
Black Diamond je raná odrůda blumy s velkými tmavě modrofialovými kulatými plody, které zrají od poloviny do konce srpna. Dužnina je načervenale žlutá, pevná, šťavnatá, poměrně sladká a velmi chutná. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Diamond.
Angeleno s velkými oválnými plody sytě modré až černé barvy má vynikající sladkou chuť. Žlutorůžová dužnina je poměrně šťavnatá. Plody dozrávají od poloviny září a lze je bez problémů skladovat až do konce listopadu. Zde můžete vidět, jak vypadá Angeleno.
Black Gigant má velmi atraktivní a trvanlivé velké plody tmavě modré až černé barvy a kulovitého tvaru s tuhou, slabě narůžovělou a velmi chutnou dužninou, které se sklízejí od poloviny září. Odrůda je velmi odolná a má značné výnosy. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Gigant.
Black Amber dozrává od poloviny září. Plody jsou větší, kulovité, tmavě fialové až černé. Žlutě narůžovělá šťavnatá dužnina má vyváženou sladkou chuť. Odrůda se hodí k přímé konzumaci, uskladněné plody vydrží 1 měsíc. Zde můžete vidět, jak vypadá Black Amber.
Friar patří mezi odolnější odrůdy. Velké kulatější plody sytě modré barvy s tenkou slupkou mají oranžovou, velmi chutnou, středně sladkou dužninu, která se nesnadno odděluje od pecky. Sklízí se od konce října. Zde můžete vidět, jak vypadá Friar.
Superior je bluma, která byla vyšlechtěna pro pěstování v chladnějších podmínkách (snáší až −25 °C). Má středně velké kulaté plody červenozelené barvy s pevnou, zlatavě žlutou a sladkokyselou dužninou. Zde můžete vidět, jak vypadá Superior.
Ve svém příspěvku LÉČENÍ PRAŠIVINY U KRÁLÍKŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anežka.
Kokcidiosa je nakažlivé onemocnění, které působí králíkářům největší ztráty. Stejnou metlou, jako je pro lidstvo tuberkulosa, je pro králíky kokcidiosa. Nemoc je vyvolávána choroboplodnými zárodky tak zvanými kokcidiemi a sice druhem kokcidium oviforme, dnes zvaným Eimeria Stiedae. Zárodky tyto se nacházejí ve žlučovodech a ve sliznici střevní člověka a hlavně králíků. Nakažení děje se obyčejně potravou (zelenou pící, trávou atd.), v níž nalézají se tyto choroboplodné zárodky. Nemocní králíci jsou s počátku smutní, téměř ničeho nežerou, mají vysokou horečku, dech jejich stává se rychlým a krátkým, slábnou, hubnou, až konečně v poměrně krátké době hynou. Někdy se při tom nadýmají, silně slintají, aneb dostávají průjmy. Léčení bývá málokdy úspěšným, protože nemoc se úžasně rychle šíří a téměř celý chov vymírá. Zvláště zhoubně řádí choroba mezi králíky mladými; když některý z nich nemoc přečká, zdá se býti zdravým a bývá obyčejně v chovu používán dále. Uzdravení takového zvířete bývá však toliko zdánlivé, neboť stává se vlastně trvalým nositelem a rozšiřovatelem této nákazy. Při pitvě mrtvého králíka nalézáme dosti často na játrech bílé nebo nažloutlé uzlíky v různém množství a v různých velikostech. Jindy pouhým okem nenalezneme vůbec žádných změn a v těch případech doporučoval bych odbornou prohlídku zvěrolékařem, který mikroskopickým rozborem králičího trusu stanoví přesnou diagnosu. Nákaza šíří se velmi rychle po celém okolí, králíkárna bývá pak choroboplodnými zárodky tak zamořena, že v ní bez nebezpečí není možno dále králíky chovati. Jediným bezpečným prostředkem k zabránění nového vypuknutí nákazy je spálení mrtvých králíků, steliva a celé králíkárny. Pouze tam, kde choroba netrvala dlouho, kde králíkárna je kusem vyšší hodnoty, je možno ohroženou králíkárnu úzkostlivou desinfekcí zachrániti. Z léků, které jak jsem podotkl nemají valného úspěchu, užívá se nejčastěji slabého roztoku kreolinu (každý druhý den vnitřně podati jednu kávovou lžičku), glycerinu, chininu, směsi sirného květu a kalomelu (jednu lžičku denně).
Nadmutí vyskytuje se nejvíce u králíků mladých, ale i starších a bývá příčinou častého uhynutí. Onemocnění pozná se snadno dle toho, že břicho králíka je nápadně nafouklé a králík se sotva pohybuje. Tvrdívalo se, že příčinou nadmutí je krmení čerstvé zelené píce, hlavně jetele, dnes však víme, že není to pouze jetel, nebo zelená píce, ale že to bývá mnohem častěji zatuchlá nebo plesnivá sláma, namrzlé nebo nahnilé brambory, změněné obilniny, zvadlá a kvasící potrava atd. Následkem chybného kvašení vytváří se v žalludku a ve střevech veliké množství plynů, které silně stěny jejich napínají, takže může dojíti k prasknutí jich a náhlé smrti. Léčení: jakmile zpozorujeme nadmuté břicho u králíka, musíme ihned břicho králíka tříti, volně vypustiti na dvůr a přinutit k pohybu. Vnitřně podáváme mu vodu s několika kapkami čpavkového lihu, heřmánkový odvar, vápennou vodu (jednu lžičku), aloe na slabou špičku nože.
Slintavka objevuje
Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a budete moci vložit svůj komentář.
Samostatně stojící stromy se nejlépe prořezávají do těchto tvarů:
Keřové stromy – s kmenem vysokým asi 80 cm, poté pokračují třemi nebo čtyřmi větvemi paprskovitě vyčnívajícími z vrcholu, aby vytvořily tvar poháru s otevřeným středem.
Pyramidové stromy – podobné keřům, ale s neporušeným centrálním výhonem, takže nemají otevřený střed. Větve začínají níže, 40 až 50 cm od země, a dále se postupně zkracují, aby vytvořily tvar pyramidy.
Ryngle lze také vytvarovat do prostorově úspornějších tvarů, ideální pro malé zahrady nebo pokud chcete pěstovat několik ovocných stromů. Dva nejlepší úsporné tvary rynglí jsou:
Vějíře – krátký kmen zakončený plochým vějířem rozpínajících se větví, přichycený ke zdi nebo plotu. Prořezávejte dvakrát ročně, na začátku léta a po sběru plodů.
Cordons – kompaktní strom s jednou větví s velmi krátkými bočními výhony, ideální do malých prostor a květináčů. Nutná opora pevným kolíkem nebo vodorovnými dráty. Protože neexistují žádné skutečně zakrslé podnože rynglí, je tato metoda méně úspěšná než u jablek, ale může fungovat i s méně vitálními odrůdami na polozakrslé podnoži 'Pixy' nebo 'VVA-1'.
Ryngle lze koupit již částečně vytvarované v závislosti na tom, kolik práce jim chcete věnovat. Ryngle se nehodní na pěstování ve špalírech.
V naší poradně s názvem RAKYTNÍK - JEHO PĚSTOVÁNÍ A VYUŽITÍ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Hana Mach0ňová.
Můj rakytník je napaden endomykozou. Mohu plody konzumovat.Vím, že je na to postřik chlorid mědnatý. Má někdo více informací. Děkuji Hana
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Napadení endomykózou plodů se objevuje za letních měsíců, a to v červenci a srpnu. Endomykóza plodů se projevuje světlými skvrnami na plodech, které se nacházejí na osvětlené straně větví. Skvrny se mohou jevit jako sluneční úpal plodů, ale pod mikroskopem je pod oplodím znatelné podhoubí, jenž se šíří dokonce až do dužniny. V důsledku toho plody měknou a lehce hnijí. Jedná se o neinfekční chorobu, u níž je jednou z příčin zřetelný rozdíl teplot vzduchu ve dne a v noci.
Chemická ochrana se provádí pomocí přípravku CUPROCAFFARO MICRO, který obsahuje oxychlorid mědi Cu2Cl(OH)3, což je populární fungicid. Při aplikaci na plody určené ke konzumaci má ochrannou lhůtu 21 dní.
Neošetřené plody s probíhající živou plísní nejsou vhodné ke konzumaci, neboť plíseň je přítomna nejen na povrchu plodů, ale i uvnitř dužiny.
Aronie jsou svými plody podobné jeřábům, u nás se pěstují tři druhy: Aronia melanocarpa (temnoplodec černý), Aronia arbutifolia (temnoplodec planikolistý) a Aronia prunifolia (temnoplodec třešňolistý). Z hlediska využití plodů je asi nejlepší Aronia melanocarpa.
Chokeberry (černá jeřabina) je v různých jazycích romanticky nazývána jako „černá perla“, „černý jeřáb“. Černý jeřáb je ovocný strom nebo keř. Plody aronie jsou zaoblené (podobné borůvkám), černé s modravým nádechem, o průměru cca 12 mm, mají trpkou chuť (něco jako kříženec jablka, borůvky a černého rybízu).
Temnoplodec, takzvaný žen-šen střední Evropy, pochází ze Severní Ameriky. V našich zeměpisných šířkách roste i na keřích nebo roubovaných stromech, je velmi trvanlivý a po sklizni jeho plody vydrží až 2 měsíce. Velkým propagátorem černého jeřábu byl ruský biolog Ivan Mičurin. V lidovém léčitelství byl hojně zastoupen již v historii, Keltové považovali jeřáb za ochranný strom a všechny jeho části měli za posvátné. Černá jeřabina je považována za velmi cennou superpotravinu, která snižuje krevní tlak, tlumí bolest, zlepšuje metabolismus, je vhodná i pro diabetiky, zlepšuje pevnost a pružnost cév, harmonizuje činnost štítné žlázy.
Aronie se pěstuje většinou jako keř, v tom případě dorůstá do výšky asi 2 m a šířky 1,5 m, nebo se roubuje na jeřáb ptačí, na kterém vytváří menší koruny (do ekozahrad ji rozhodně sázíme keřovitou, pravokořennou). U nás se nejčastěji pěstuje odrůda Nero. Aronie začíná plodit brzy a hodně. Poměr velikosti stromku a hmotnosti úrody je někdy až zarážející. Škůdci ani chorobami netrpí, je to rostlina samosprašná. Díky nenáročnosti pěstování a ošetřování a pravidelné úrodě představuje také výrazný ekonomický efekt pro zahrádkáře s menším pozemkem. Dosahuje pěkných výnosů i ve špatné půdě a v nepříznivých klimatických podmínkách. Plody uzrávají v první polovině září. Po uzrání je potřeba úrodu brzy sklidit, protože plody záhy opadávají nebo je ozobávají ptáci. To, co potřebujete pro vlastní spotřebu, lze před ptactvem chránit sítěmi, zbytek jim nechte, tyto plody jsou pro ně cennou potravou.
Rostlina má ráda dostatek slunce, proto vybírejte slunné stanoviště. Zbytečně ji nezastřihujte, nejvíce totiž plodí na konci větví a sama udržuje pěkný tvar a optimální velikost. Používá se i do volně rostoucích živých plotů a mezí.
Aronie je velmi nenáročná na půdu, stačí jí pouze slunné místo. Jako okrasné se pěstují tři druhy, z hlediska užitkovosti a léčivé hodnoty plodů je nejvhodnější právě Aronia melanocarpa.
Dobře snáší teploty až do minus třiceti pěti stupňů Celsia a netrpí na choroby a škůdce. Kvete v měsíci květnu bílými květy. Má oválné li
V naší poradně s názvem POPÍNAVÁ ROSTLINA NA PLOT se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ilona.
Prosím o radu
Rostlina je jednoletá rychle rostoucí popínavá po plotě.Stonky jsou zelené dužnaté ne dřevnaté.Květy jsou žluté trochu ve tvaru jako kopr místamy stočené do spírál jako u vína.Plody jsou zelené šištíce s bodáky ve tvaru jako kiwi.Na podzim šištice uschne a spodní část se rozevře a vypadnou z ní 4 ploché hnědé pecky .Tvar jako dýňové semínko s rozdílem celé hladké.Mockrát děkuji za odpověď
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Posílám vám odkaz na stránku, kde jsou vidět nejznámější popínavé druhy a jejich obrázky: https://www.theguardian.com…
Podle obrázků najděte tu svojí rostlinu a hned vedle se dozvíte její latinský název. Podle něho již dohledáte český název.
Pod pojem slivoně/švestky zahrnujeme takzvané pravé švestky (zašpičatělé modré), slívy (kulovité modré), mirabelky (zlatožluté a velké jen jako třešně) a renklódy (kulaté zelenožluté nebo červenomodré až hnědé). Všechny představují výtečné chuťové obohacení našeho jídelníčku i zdroj drahocenných složek.
Švestky patří k oblíbenému ovoci pozdního léta. Nejsou náročné, rostou ledaskde, dají se koupit za přijatelné peníze. Navíc se kromě skvělé chuti a pestrého využití v kuchyni mohou pyšnit i širokým léčebným působením.
Švestky pocházejí z Předního východu a jihoevropských zemí. V antické době byly slivoně hojně pěstovány, avšak za léčivý prostředek pro lidské zažívání byly už tehdy považovány jen švestky pravé. Ty mají také nejdelší trvanlivost a jsou nejlépe skladovatelné. Pokud necháváme modré plody vyzrát na stromě co nejdéle a nepodtrhneme je, vytvoří si vlivem slunečního záření mnohem více vitamínů. Pro svoje vlastnosti zdomácněly slivoně brzy také v zemích střední Evropy. Ve střední Evropě má pěstování švestky domácí – stromovité dřeviny nižšího vzrůstu – dlouhou tradici. I v České republice jde o nejčastěji pěstovanou a hodně ceněnou dřevinu. Švestka bývá součástí ovocných sadů, snadno se množí, je spíše teplomilná, proto se jí daří v mírném podnebí. Švestky dozrávají ke konci léta, tělo před zimou doslova nabíjejí energií a množstvím nezbytných vitamínů a minerálů. Významnou složkou švestek jsou i antioxidanty, bojující proti volným radikálům.
Švestky jsou plody stromu slivoně švestky, který patří do čeledi růžovitých. Jedná se o peckovice modré až fialové barvy s jemně nasládlou chutí. Jejich použití je velmi široké. Mohou se konzumovat čerstvé, sušené, konzervované nebo kompotované, vyrábějí se z nich povidla, plní se jimi knedlíky, buchty nebo koláče a velmi oblíbené jsou pro výrobu slivovice. Kromě toho mají řadu zdravotních účinků, a to nejen na náš organismus, ale i pleť a vlasy.
Spousta lidí si plete slivoň se švestkou. Slivoň je označení celé skupiny ovocných dřevin, mezi které patří právě i švestky. Dále se sem řadí slívy, mirabelky, pološvestky, renklódy, myrobalány a špendlíky. Pravé švestky se od pološvestek liší svým vzhledem – mají oválné a protáhlé plody zašpičatělé na obě strany. Pološvestky nejsou ani tak protáhlé, ani zašpičatělé a mají měkčí dužinu. Další rozdíl je patrný při srovnání pecek – švestky jdou velmi dobře od pecky, která je placatá, protáhlá a stejně jako plody špičatá na obě strany. Pološvestky jdou od pecky hůře, pecka je oválnější, kulatější a u stopky není špičatá. Barva plodů je fialová až purpurová. Švestka má širší šedou běl a šedohnědé až červenohnědé jádro, mírně lesklé. Dřeňové paprsky jsou středně vidi
Ve svém příspěvku CHOROBY VYSAZENÝCH RAJČAT se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Dědík.
Na listech vysazeních rajčat sz od sponích listů objevila na nich bílá vrstva a šíří se nahoru na listech.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Dobešová Vlasta.
Mám na zahradě rajčata, která mají červené plody, ale špatně se trhají a jsou uvnitř bílé. Není to odrůdou, protože se jedná o jednotlivé rostliny z druhu. Mám několik druhů a je to napříč u všech.
Kadeřavost broskvoně (Taphrina deformans) je asi hospodářsky nejvýznamnější chorobou zejména u broskvoní, opět se jedná o houbovou chorobu. Ochrana proti ní je založena na důsledném preventivním ošetření fungicidy, nejpozději při počátku rašení terminálních pupenů. Délku infekčního období rozhodujícím způsobem ovlivňuje teplota. Za chladného počasí je vývoj zpomalen a infekční období může trvat pět i více týdnů. Některý rok nastane optimální termín ošetření již v únoru, jindy až v dubnu. Na základě posledních zkušeností se doporučuje ošetřovat v případě výskytu teplých period v předjarním období, pokud teplota vzduchu dosáhne po několik dnů nad 5 °C. Na podzimní a předjarní postřik se doporučují kontaktní fungicidy na bázi mědi, můžete využít například Flowbrix, Funguran Progress, Champion 50 WG, Delan, Syllit. Vedlejší účinnost spočívá ve zvýšení odolnosti ošetřených stromů proti jarním mrazíkům. Používané účinné látky působí převážně kontaktně, takže fungicidem musí být dokonale ošetřeny celé koruny stromů. Pro lepší pokryvnost je vhodné přidat smáčedlo. V případech, kdy po vyrašení trvá chladnější a deštivé počasí, je třeba ošetření v intervalu 10–14 dnů opakovat. Pro opakovaná ošetření jsou vhodné především organické fungicidy. Ošetření v období po odkvětu již není účinné.
Padlí broskvoně (Sphaerotheca pannosa) se projevuje v teplých létech na listech, ale hlavně světlými skvrnami na osluněné straně plodů. Ty postupně překryjí většinu povrchu plodu. Při časném napadení plody špatně rostou a mohou i praskat a zasychat. Takto napadené stromy co nejdříve opakovaně ošetřete přípravky Kumulus WG či Talent.
Puchrovitost švestek (Taphrina pruni) vzniká při vlhčím a chladnějším průběhu jara v rizikových lokalitách (zvláště ve vyšších polohách) a nelze vyloučit poškození plodů. Houba přezimuje ve větvích nebo na šupinách pupenů. K infekci dochází na jaře v období kvetení stromů. Z infikovaných květů se tvoří deformované plody, které rostou rychleji než ty zdravé. Napadené plody jsou světlejší, abnormálně se prodlužují (dorůstají až 5–7 cm), nakonec jsou protáhlé, mírně zakřivené, mají houbovou vůni, jejich povrch je pokrytý bílým povlakem vřecek. Plody bývají uvnitř duté a jsou bez pecky. Základem ochrany je důsledná likvidace napadených plodů. Plody musí být odstraněny včas. Důležitá je rovněž správná výživa, především dostatek vápníku. Chemická ochrana proti puchrovitosti slivoně je ověřená a účinná. Napadení lze zabránit v období počátku rašení. Za chladného a deštivého počasí je vhodné až do stadia bílého poupěte ošetření opakovat přípravky Flowbrix, Funguran Progress, Champion 50 WG.
Ve svém příspěvku SKLIZEŇ RAKYTNÍKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Zdeněk Valenta.
Dobrý den
Poradíte mi kdy je nejlepší doba na sklizeň rakytníku.?Zkoušeli jsme ho natrhat koncem října,byl to boj,plody jsou hodně měké,nejdou od větvičky a rozmačkávají se mezi prsty.Děkuji za odpověď Zdeněk V.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marie Novaková.
Dnes je červenec a na půl keři rakytníku jsou plody zralé a listy suché a na druhé půlce je zelený a plody ještě nejsu zralé. O co se jedná? Mám plody sebrat na té suché straně? Děkuji
Na přípravu kompotu vybírejte vždy tvrdší plody. Ovoce dobře omyjte. Ryngle můžete na minutu vložit do vroucí vody a pak nechat okapat. Takto nachystané plody vkládejte do pečlivě umytých sklenic a zalijte cukerným roztokem připraveným z vody a cukru. Nakonec kompot sterilujte asi 20 minut při 85 °C.
Ve svém příspěvku ZAŠTIPOVÁNÍ HOKAIDA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Jindra.
prosím jestli máte zkušenost s pěstováním prolezl jsem mraky článku a nikde nic dají se zaštipovat???dik za odpověd
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Steinmetzova.
Dobrý den .
Potrebovala bych zjistit střiháni rakytniiku ( samice) . Říká se ostríhat větve kde jsou plody . Nojooo, ale to my zbyde jen kmen . Loni už taky měl plody, ale nevhala jsem ho jak byl. Letos uz musím asi něco ostřihat , jinak bude uvnitř suchej a jen konce ponesou plody . Co mám dělat , jak to mám udělat ? Prosím , odpoví mi někdo , kdo má už zkušenosti ?
Děkuji. Steinmetzová
Chuť avokáda není sladká ani kyselá, takže lze tyto plody použít do různých typů jídel, salátů či pomazánek. Můžete je zapékat, smažit, ale dokonce i natřít na chleba nebo z nich připravit tatarák.
Krevetový salát s avokádem a mangem
Ingredience:
200 g krevet
200 g avokáda
1 mango
50 g arašídů
1 červená cibule
1 chilli paprička bez jadýrek
1/2 limetky
2 lžičky sojové omáčky
1 lžička třtinového cukru
Postup:
Smíchejte šťávu z limetky, cukr, sójovou omáčku a najemno nakrájenou chilli papričku, poté přidejte arašídy a na tenké plátky nakrájenou cibuli. Nechte chvíli odležet. Mezitím si nakrájejte avokádo a mango na stejně velké kostky, krevety zprudka osmažte na oleji a vše smíchejte. Salát se dá obměnit tím, že do něho přidáte zeleninu dle vlastní chuti, nebo mango nahraďte jablkem či hruškou.
Avokádová pomazánka
Ingredience:
1 avokádo
1 balení tvarohu
1 stroužek česneku
1 cibule
1 citron
sůl a pepř na dochucení
Postup:
Avokádo rozpulte, odstraňte pecku a oloupejte nebo vydlabejte lžící a zakápněte citronovou šťávou, aby nezhnědlo. Poté si utřete česnek se solí, smíchejte s najemno nakrájenou cibulkou, tvarohem a vše za pomoci vidličky vypracujte v pomazánku a dochuťte solí a pepřem. Chcete-li mít pomazánku zcela hladkou, použijte kuchyňský robot nebo ponorný mixér. Pomazánku mažte na čerstvé pečivo a podávejte buď jen tak, s lístky bylinek, nebo ozdobené krájenou zeleninou.
Smažené avokádo
Ingredience:
1 avokádo
1/2 hrnku hladké mouky
1 vejce
1 hrnek strouhanky
sůl a pepř na dochucení
olej na smažení
Postup:
Avokádo rozpulte, vyjměte pecku a za pomoci lžíce nebo nože odstraňte slupku. Rozdělte avokádo na asi centimetr silné plátky, osolte a opepřete. Z mouky a vejce si připravte těstíčko, ve kterém avokádo obalte a předejte do strouhanky. Obalte ze všech stran. Místo strouhanky můžete použít rozmačkané kukuřičné lupínky pro větší křupavost. Další možnou obměnou, která vám bude určitě chutnat, je, že do vajíčka místo mouky přimícháte trochu bílého jogurtu. Vřele doporučuji. Připravené obalené avokádo opečte na oleji po obou stranách dozlatova. Je vhodné ho podávat například s česnekovým dipem, sladkokyselou nebo pálivou omáčkou, podle toho, co máte rádi.
Ve svém příspěvku SKLIZEŇ RAKYTNÍKU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Vlaďka.
Dobrý den,ostřižení keře s plody se nemusíte bát.Je dobré aspoň 30 % větví nechat a rakytník zase obrazí. Taky už budu tak do 14 dní sklízet.Teď hodně zalívám,plody se krásně nalévají a čekám ještě na správnou chuť.Čím vyzrálejší tím lepší.Určitě nebudu čekat se sklizní až na září.Plody by šli špatně sklízet.Záleží na teplém počasí.Ať se daří oranžové zlato! Vlaďka Uživatel rovněž přidal ke svému příspěvku i obrázek, který můžete vidět, když kliknete na tento odkaz přiložený obrázek.
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Marcela.
Právě jsem dosbirala .loni chtěla v říjnu byli měkké a vůbec nic z toho nebylo.spatne chuti jak by už přezrálé kvasné .
Rajčenka je rychle rostoucí stálezelený strom se srdčitými listy a bohatými květenstvími krémově bílých květů, které voní jako karamel. Plodymají charakteristickou chuť a barva je od zelené přes červenou až purpurovou. Slupka je hořká a před konzumací je nutno rajčenku spařit horkou vodou a oloupat. Takto připravené plody lze použít na saláty, pyré, džem a k masu. Rajčenka představuje bohatý zdroj vitamínu C, E a β-karotenu.
Pochází ze subtropů, z nevysokohorských partií, odkud se rozšířila po Jižní Americe a dále na Floridu, Kalifornii, Afriku, Austrálii a Asii.
Rajčenka řepovitá (Solanum betaceum) je nízký strom nebo keř, který plodí exotické ovoce nazývané rajčenka nebo tamarillo. Název tamarillo (počeštěno tamarilo) vznikl až okolo roku 1970 na Novém Zélandu a stal se mezinárodním obchodním označením pro tyto plody.
Rajčenka řepovitá je subtropický druh rodu lilkovitých a dorůstá obvykle do výšky 3,5 až 5 metrů. Kořeny má mělké, větve řídké, hustě žláznatě pýřité a porostlé střídavými listy, dlouhými 10 až 30 cm a širokými 5 až 10 cm; řapíky mají délku 2 cm. Listové čepele jsou lesklé, slabě dužnaté, vejčité, u báze srdčité, po obvodě celokrajné, na vrcholu krátce špičaté a výrazně žilkované.
Pětičetné oboupohlavné květy na dlouhých stopkách vyrůstají ve volných shlucích. Vonící květy bývají až 2 cm široké, mají pět nafialovělých kališních plátků asi 3 mm velkých a pět světle růžových, volných, voskovitých, podlouhlých, nazpět ohnutých, cípatých korunních plátků asi 1 cm dlouhých. Ve středu květu vyrůstá pět tyčinek se žlutými nitkami a prašníky, semeník s jednou čnělkou s bliznou. Kvetou po celý rok, často i v době, kdy již zrají první plody. Květy připomínají květy brambor.
Z opylených květů vyrostou visící, až 8 cm dlouhé, vejčitě elipsovité, zelené bobule, které ve zralosti mohou mít barvu purpurovou, krvavě červenou, oranžovou, červenou nebo žlutou. Jejich dužina je zbarvená žlutě až oranžovočerveně. Plodymají v přihrádkách černá, kruhovitá, plochá semena, která jsou výrazně hořká a tvoří asi třetinu plodu. Slupka plodu je tenká, hladká, lesklá a je také silně hořká.
Rajčenka řepovitá se pěstuje pro své plody, které ve zralosti voní po ananasu či jahodě a obsahují vitamín C a hodně dalších, pro tělo nezbytných minerálů. Plody se sklízejí postupně, jak dozrávají, a protože mají tvrdou slupku a pevnou dužinu, mohou být v papírových krabicích zasílány i na velké vzdálenosti. Dužina je poněkud kyselejší a přidává se do míchaných limonád a ovocných salátů, může se také dusit a přidávat do polévek a omáček obdobně jako rajčata. Plody lze konzumovat syrové, například sypané cukrem, solí nebo pepřem, a případně po rozpůlení grilovat jako zeleninu. Před konzumací je potřeba stáhnout hořkou slupku, nejlépe ponořením do horké vody. Rajčenky obsahují hodně pektinu, takže z nich lze snadno připravit džemy či čatní.
V naší poradně s názvem KROUCENÍ LISTŮ A PRASKÁNÍ KŮRY NA VĚTVÍCH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Pavel Průcha.
1.
Nasadil jsem polokmen švestku, velké ,sladké plody. Ale už od začátku začala praskat kůra na větvích. Místa jsem zatíral ,zalepoval voskem barvou atd. Nepomáhá. Postižené větve usychají. Pak se přidala plíseň plodů v průběhu vývoje + červivost. Plody které přežijí jsou přesto velké, sladké, špičkové. 2/3 v průběhu opadá!
Prosím co s tím než to pokácím.?
2. Třešeň sladká dozrává v červenci. Kvete hodně ,ale plodů minimum. Ostatní stromy obalené plody.
Pavel Průcha
Pavel Průcha
Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Zahradník.
Pokácet, vykopat pařez a zasadit nový strom. Nemá cenu se s tím dál trápit. Od samého začátku jsou s tím problémy. Zbavte se jich!
Toto plísňové onemocnění způsobuje, že se na listech rynglí objevují žluté nebo hnědé skvrny, které se následně vyvinou do malých otvorů, které nakonec způsobí opad listů. Pokud jde o plody, mohou se na nich vyvinout léze a vést ke zničení úrody. Obrázky této choroby můžete vidět zde: suchá skvrnitost listů.
Ochrana
Snažte se ryngli zalévat u její základny, spíše než nad korunou – to je zvláště důležité u mladších, stále rostoucích stromů, které jsou náchylnější k tomuto stavu a tyto mladší stromy jsou často dostatečně malé, abyste je mohli zalévat nad korunou. Aby se zabránilo šíření choroby, infikované výhonky by měly být vyříznuty. V bezlistém období se stromy postřikují síranem měďnatým alias modrá skalice. Onemocnění omezují i postřiky používané k hubení jiných houbových chorob (ftalimidové nebo benzimidazolové fungicidy), například MERPAN 80 WG.
Skalníky patří již řadu let k významným a vyhledávaným okrasným keřům, oblíbeným jak u našich zahrádkářů, tak i v zahradní architektuře. Pěstují se pro skutečně mnohostranné upotřebení, dále pro zvláštní půvab plodů v podzimním období, pro zajímavý tvar větví, charakter rozvětvení i ornamentální rozvětvení listů a někdy i dekorativní květenství. Květy jsou sice u většiny forem více nápadné, s výjimkou například skalníku mnohokvětého s převislými větvemi, který dorůstá výše až 3,5 m a připomíná v době květu záplavou bílých kvítků známý tavolník. Na podzim pak přináší spousty šarlatově červených a poměrně velkých plodů. Velmi dobře se hodí k výsadbě do trávníku jako solitéra nebo do širších kvetoucích živých plotů.
Skalníky patří k medonosným rostlinám a všechny druhy jsou v době květu bohatě navštěvovány včelami. Mnohé skalníky se vyznačují stálezeleným olistěním, další, opadavé druhy vynikají nádherným podzimním zbarvením listů. Plody skalníků jsou vítanou potravou hladovějícímu ptactvu v pozdním podzimu a v zimě. Většina z nich nabízí jasně červené bobule, jen několik málo žluté anebo i černé plody.
Skalníkům se daří v každé dobré zahradní zemi s obsahem vápna, spíše sušší, a to i takové, která se nám zdá vysloveně chudá. Líbí se jim na plném slunci, avšak spokojí se i s místem zastíněným, nebo v průvanu. Jsou mezi nimi výtečné solitéry, které se hodí i do živých plotů, dokonce i stříhaných, například Cotoneaster simonsii, ale též jako větrolamy, nebo do skupin keřů pro podzimní zbarvení, k oživení suchých svahů na slunci. Méně vzrůstné typy patří k vítaným dřevinám našich skalek nebo jejich nejbližšího okolí. Téměř všechny odrůdy se vyznačují velmi dobrým vzrůstem, a to i v městském ovzduší. Skalníky se vysazují na podzim i na jaře, a jestliže jsou předpěstovány v květináčích, tak po celý vegetační rok. Řez většinou není nutný, pokud jej však chceme z určitých důvodů provést, tedy nejlépe v zimě.
Množíme je výsevem, semena je nutno stratifikovat ihned po sklizni (po uzrání). Zjara je vyséváme buď pod sklo, nebo do volné půdy. Od počátku léta je můžeme množit i vegetativně, řízkováním a druhy s listy neopadavými řízkujeme o něco později.
Díky své nenáročnosti, krásným plodům a malebným růstovým formám se skalník dostal i do základního sortimentu přenosných a balkonových rostlin. V nádobách dobře roste například skalník vrbolistý (Cotoneaster salicifolius „Floccosus“) s převislými větvemi, poléhavý skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri), skalník vodorovný (Cotoneaster horizontalis), skalník raný (Cotoneaster praecox) a elegantní skalník Watererův (Cotoneaste
Poměrně velké množství odrůd malin se dělí na jednoplodící – letní – maliníky, které se využívají především v komerčním pěstování, a na stáleplodící – podzimní – maliníky.
Schönemann je asi nejčastěji zastoupená odrůda v komerční produkci malin v Německu. Keře mají mnoho pevných, tmavočervených a poměrně velkých plodů s jemně nakyslou chutí a typickou vůní.
Rumiloba pochází z Německa. Plody jsou velké, sladce nakyslé, středně červené s příjemným aroma.
Zeva 2 jsou odrůdy vyšlechtěné ve Švýcarsku. Mají velmi aromatické, jasně červené, středně velké a pevné plody. Velmi dobře se transportují a hodí se k zmrazování.
Glen moy je raná odrůda ze Skotska. Plody má středně velké, pevné a tmavě červené. Chutná mírně nakysle, vůně není příliš intenzivní.
Glem prosen byla vyšlechtěna ve Skotsku. Středně červené třpytivé plody střední velikosti mají mírně nakyslou chuť a nejsou výrazně aromatické. Sklízí se na podzim.
Autumn Bliss – Blissy pochází z Velké Británie. Plody zrají od začátku srpna do prvních mrazíků. Jsou středně velké, matné, tmavočervené, chutnají velmi mírně nakysle a aroma je nevýrazné. Jsou to ideální maliny pro další zpracování.
Meeker je odrůda kultivovaná v USA. Má velmi aromatické, středně velké pevné plody s jasně středně červenou barvou, které se vyznačují delší trvanlivostí než ostatní odrůdy.
Tulameen má původ v Kanadě. Je to nová odrůda s velkými, zářivě světle červenými pevnými plody. Jejich chuť je jemně nakyslá, aroma je příjemné a typicky malinové.
Odrůdy malin nejvíce pěstované v České republice:
Esena Poslada je vyšlechtěná odrůda s velkými chutnými plody, které mají typickou malinovou vůni a v plné zralosti růžovou barvu. Pěstuje se hlavně v evropských zahradách.
Balabery jsou středně velké maliny s purpurovou barvou, typickou chutí i vůní. Tato odrůda je velmi rozšířená na zahradách po celé Evropě.