Facebook Síť X Pinterest email tisk

Téma

MILIONBELLS


Toužíte po balkonu či terase, které by byly zdobené doslova záplavou květů? Pak zkuste pěstovat Million Bells a věřím, že budete natolik spokojeni, že u tohoto druhu zůstanete. Jedná se o takzvané minipetúnie, a pokud jste se nechali přesvědčit, tak už teď se můžete těšit na zelené závěsy plné pestrých květů. Přečtěte si pár maličkostí o této rostlině a zjistíte, že její pěstování není vůbec náročné.

Zdroj: článek Million Bells

Je možné, že na záhoně pěstujete rostlinu, o které toho moc nevíte. Možná znáte její lidové pojmenování ačokča, ale to je vše, co jste se při jejím nákupu či obdarování dozvěděli. Ačokča, někdy nazývaná také jako mexická okurka, je rychle rostoucí, popínavá, jednoletá rostlina, jejíž plody se podobají okurce, na jednom konci výrazně zašpičatělé, nebo zelené paprice. Její botanický název zní Cyclanthera pedata, česky cyklantéra odnožená, a pochází z Jižní a Střední Ameriky.

Zdroj: článek Jak se pěstuje ačokča

Máte balkon, na který svítí plné slunce, a líbí se vám, když ho zdobí krásné květiny plné života, a ne ty, jež uvadají, opadávají a nerostou? Pak je potřeba se o kytičky správně starat a hlavně vybrat ty, které mají slunce rády. A věřte, že jich na výběr nemáte málo.

Zdroj: článek Balkonové rostliny vhodné na plné slunce

Pravlastí česneku je Střední Asie, ale jeho účinky znali již staří Indové, Babylóňané a Egypťané před několika tisíciletími. Tato prastará léčivá rostlina, patřící do čeledi liliovitých a příbuzná cibuli, pažitce či póru, by neměla chybět ani na vaší zahrádce. Česnek obsahuje léčivé silice, je účinný proti baktériím způsobujícím průjmová onemocnění, má schopnost rozšiřovat cévy, činí tučné pokrmy stravitelnějšími. Zkuste si tedy tento „poklad“ vypěstovat na své zahrádce. Na následujících řádcích najdete pár rad, aby vaše snaha byla co nejvíce úspěšná.

Zdroj: článek Pěstování česneku pro začátečníky

České jméno této rostliny velmi dobře charakterizuje její naprosto ojedinělý tvar květu. Jednotlivé kvítky opravdu jednoznačně připomínají vějíř. Jejich původní barva je modrofialová.

Zdroj: článek Vějířovka převislá

Při pěstování dříve či později přijde většina pěstitelů do styku se škůdci. Někteří mohou být na rostlině již při pořízení, jen v tak malém množství nebo dobře zakryté, že jsi jich ani nevšimneme. A později naší laskavou péčí o rostliny poskytneme „živnou půdu“ právě pro škůdce, kteří se plně rozvinou a budou iritovat naše výpěstky.

Zdroj: článek Škůdci

Máte problémy se škůdci v domácnosti? Jednou za čas se s tímto problémem potýká snad každý z nás. Neznamená to však, že doma málo uklízíte nebo nedodržujete hygienu. Pohybují se ve vašem okolí, a tak si je můžete domů přinést třeba i s čerstvě nakoupenými potravinami.

Zdroj: článek Škůdci v domácnosti

Ostružiníku se daří ve slunných polohách na středně těžkých hlubších půdách s neutrální nebo mírně kyselou reakcí, dostatečně vlhkých a zásobených humusem a vápnem. Půdy těžké, zamokřené nebo naopak zase suché jsou nevhodné. Polostín sice snáší, dává však nižší úrodu méně aromatického ovoce. Pokud jste dodrželi výše uvedené podmínky, a přesto se rostlině nedaří, může být napadená škůdci.

Zdroj: článek Choroby ostružin

Afrikán neboli aksamitník prokazatelně odpuzuje háďátka, je tedy dobré vysazovat tuto rostlinu mezi rajčata i růže. Říká se, že dezinfikuje půdu před jakoukoliv výsadbou. Je však oblíbenou potravou slimáků. Afrikán je lehce fototoxický, proto pozor na pletí záhonu za plného slunce - může způsobit kožní vyrážku. Někoho odpuzuje jeho silně aromatická vůně.

Zdroj: článek Afrikán

Rajče má svůj původu v Jižní Americe a díky tomu má jen velmi málo přirozených škůdců zde v České republice, přesto ale bude trpět obvyklými škůdci, zvláště pokud jsou pěstovány ve skleníku. Ve skutečnosti je mnohem pravděpodobnější, že se setkáte s problémy při pěstování rajčat pod sklem nebo v pěstebním vaku, než kdybyste je vysadili přímo do dobře připravené půdy. Černé mušky patří do čeledi mšic a pokud je ponecháte svému osudu, můžou se proměnit ve vážné zamoření, které brzdí růst napadených rostlin a snižuje výnos vašich rajčat. Co tedy dělat, aby černé mouchy na rajčatech nezničily veškerou úrodu? Na to se podíváme v tomto článku.

Zdroj: článek Černé mušky na rajčatech

Vinná réva má mnoho přirozených nepřátel mezi bakteriemi, viry, parazitickými houbami a hmyzími škůdci, kteří způsobují řadu chorob. Mezi nejagresivnější houby patří například padlí révové či plíseň révová, nejzhoubnějším cizopasným hmyzem je pak mšička révokaz. Révu vinnou ošetřujeme za vlhkého počasí proti plísni révové a červené spále, za sucha a ve sklenících proti padlí a sviluškám.

Zdroj: článek Choroby a škůdci vinné révy

Oleandry patří k oblíbeným květinám. Nádherně a bohatě kvetou, příjemně voní. Balkon, terasu i zahradu výrazně zkrášlí, přinesou náladu teplých přímořských krajů. Není přitom náročné je pěstovat. Ale pokud se rozhodnete pro jejich pěstování, musíte počítat s vhodným prostorem k jejich přezimování. Zimoviště je třeba vybrat nejen s ohledem na velikost rostliny, ale i teplotu a množství světla na zvoleném místě.

Zdroj: článek Oleandr

Buxusy patří k velmi oblíbeným dřevinám pěstovaným nejen v soukromých zahradách, ale i v rozlehlých zámeckých parcích. Nejčastěji tvoří živé ploty. Bohužel se v Evropě v posledních letech šíří škůdci buxusů, kteří tu nemají přirozené nepřátele, a to zavíječ zimostrázový. Zajímala nás ochrana buksusu proti housenkám a tak jsme se zeptali na důležité věci v několika zahradnictvích. Zjistili jsme zda je možná biologická ochrana pomocí ptáků. A byly nám doporučeny účinné chemické postřiky. Čtěte dále a dozvíte se kdy a čím zasáhnout proti těmto housenkám.

Zdroj: článek Škůdci na buksusu - housenky

Vavřín ušlechtilý je od starověku symbolem slávy a vítězství. Stromečky vavřínu se často pěstují v dřevěných nádobách, střihem se tvarují a používají k výzdobě společenských prostor. Bobkový list neboli vavřín je voňavé koření, které můžete od jara pěstovat i na balkoně nebo lodžii. Snese přímé slunce a střední, večerní zálivku. Bobkový list musí být na zimu v bezmrazém prostředí.

Zdroj: článek Bobkový list v květináči

Jak si počínat na vinici, abychom měli co nejlepší úrodu, na to se měsíc co měsíc ptáme odbornice na vinohradnictví a vinařství z České zahradnické akademie Mělník Ludmily Svobodové.

Zdroj: článek Kalendář pro vinaře - duben

Túje jsou bezesporu nejčastěji pěstovaným jehličnanem u nás. Pokud jejich jehlice mění barvu ve škále zelené barvy, nic se neděje. Pokud ale začínají žloutnout nebo rezavět, je to většinou zapříčiněno nedostatkem nebo naopak přebytkem hnojiva. Dusíkatá hnojiva používejte jen v průběhu vegetace, tedy začátkem jara až do června. Pak už túje nehnojte. Pokud začnou odumírat jednotlivé větévky, mohou být příčinou škůdci, jako je štítenka nebo lýkokaz.

Zdroj: článek Túje a jejich nemoci

Brambory jsou i v současnosti velmi oblíbenou přílohou, pěstování brambor je proto víc než praktické. V posledních letech má však pěstování vlastních brambor na zahrádkách klesající tendenci, protože brambory ze zahrádky odborníci přirovnávají k bramborám v BIO kvalitě, jejichž cena také nakonec vyjde mnohem výhodněji. I když pěstování brambor není nikterak složité.

Zdroj: článek Pěstování brambor

Juka (lat. Yucca), nenáročná teplomilná rostlina, patří do čeledi chřestovitých (lat. Asparagaceae) a podčeledi agávovitých (lat. Agavoideae). Domovinou juky je střední a jižní část USA a Mexiko. V současné době v přírodě roste a pěstuje se asi 30–40 druhů juky. Některé druhy svým vzhledem připomínají palmy. Pokud se juce u vás bude dobře dařit, začne vytvářet doslova celé trsy rostlin. Proto neváhejte, a pokud ještě juka nezdobí vaši zahrádku nebo váš interiér, určitě si ji v příští sezoně pořiďte.

Zdroj: článek Juka

Oleandr krásně kvete, příjemně voní, je ideální pro pěstování na balkónu, terase i na zahradě. Oleandru se ale říká i jedovatá kráska. A proč? Jen dva lístky oleandru stačí k usmrcení dospělého člověka. Ale nebojte, kdo by chtěl konzumovat oleandr. Aby oleandry bohatě kvetly a zdobily naši zahradu, je nezbytné se rostlinám věnovat. Co a jak se dozvíte níže.

Zdroj: článek Stříhání oleandru

Dracény neboli dračince (Dracaena) se u nás již dlouhou dobu řadí mezi velmi oblíbené nenáročné pokojové rostliny. Tyto vždyzelené a vytrvalé rostliny pocházejí z tropických oblastí střední Afriky, několik druhů také z jižní Asie a střední Ameriky. Nejznámější a nejkrásnější dracény však rostou na Kanárských ostrovech. Tvoří tam vysoké stromy, které dosahují výšky až 17 m. Nejznámější dracéna roste na kanárském ostrově Tenerife ve vesnici Icod De Los Vinos. Dostala pojmenování Drago milenario (tedy tisíciletý dračinec), i když podle výzkumů roste „teprve“ 600 let a dosahuje výšky 17 metrů.

Zdroj: článek Dracéna

Autoři uvedeného obsahu

 Mgr. Světluše Vinšová

 Nina Vinšová

 Mgr. Jana Válková

 Mgr. Michal Vinš

 Gabriela Štummerová

 Mgr. Jiří Dvořák

 Mgr. Marie Svobodová


milion bells
<< PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
milion bells škůdci
NÁSLEDUJÍCÍ PŘÍSPĚVEK >>
nové příběhy

Žehlicí prkno bazar

Milena

Levné zehlici prkno

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Muchovník množení

Zahradník

Muchovník se rozmnožuje výsevem na jaře, dělením a nebo štěpováním. Muchovník se štěpuje snadno. Roubování se s úspěchem provádí na další rostlinné druhy, jako jsou hloh (Crataegus) a jeřáb (Sorbus). Ve vašem případě si můžete obstarat některou z těchto rostlin, která je již zakořeněná a na ni po posledních mrazech naroubovat odstřižený muchovník. Nebo můžete sazenice rozpůlit v jejich kořenovém balu.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Ptačí zob

Zahradník

Délka řízků při množení ptačího zobu je okolo 10 cm. Není třeba přikrývat řízky v květináčích, stačí jen udržovat vlhké. Připravil jsem ke shlédnutí výběr video návodů na množení ptačího zobu. Pokud máte zájem, můžete se podívat, jak to dělají ostatní, zde: https://www.youtube.com/res…

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Vinný kámen

Kamča

Vinný kámen se dá běžně koupit. Buď v kamenném obchodě nebo na internetu. Nabídky internetových obchodů můžete vidět zde: https://www.zbozi.cz/hledej…

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Nemoci okurek

Zahradník

Pravdou je, že ve většině případů vaše malé okurky umírají na rostlině, protože nebyly opyleny. To malé zduření za samičím květem se nazývá vaječník a ještě není skutečnou okurkou. Samičí květ vyžaduje opylení od samčího květu, aby vaječníky nabobtnaly, rostly a staly se z nich okurky.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Modrá skalice na postřik stromů

Božena Procházková

Děkuji za odpověď
B. Procházková

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Modrá skalice na postřik stromů

Zahradník

Postřik z modré skalice připravíte smícháním 10 g modré skalice a jednoho litru teplé vody.

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Modrá skalice na postřik stromů

Božena Procházková

V jakém poměru namíchat postřik modrou skalicí starý strom švestky. Plíseň i prezimujici škůdci. Děkuji za radu. B. Procházková

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Muchovník množení

Soukup Jindřich

Mám asi 10 sazenic muchovníku - nevím jaký druh. Dá se množit řízkováním? Kdy se mají řízky odřezat a pak zasadit ?
Děěkuji za zprávu,
Jindřich Soukup.

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Ptačí zob

Společenství vlastníků, Olomouc, Karafiátová 292/2; předseda : Vladimír Buk ing.

Dotaz k množení ptačího zobu řízkováním.
Jaká je doporučená délka řízků pro množení a jaké je vhodné přikrytí provedených řízku vložených do malých květináčkůl :
Děkuji za odpověď

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Choroby a škůdci vinné révy

Zahradník

Listy vinné révy svinuté na okrajích a zkroucené nebo zakrnělé mohou být příznakem náhodné kontaminace hormonálním přípravkem na hubení plevele aminopyralidem. Nejčastěji se k rostlině dostane v kompostu ve kterém je ošetřená biomasa a nebo je v něm hnůj zvířat krmených ošetřenou plodinou.
Aminopyralid se objevuje v koňském, kravském a slepičím hnoji, lejnu/podestýlce pro malá zvířata, kompostu ze zeleného odpadu, slámě, senu, trávě a některých značkových kompostech z obchodů. Je to potenciální problém pro každého pěstitele. Kontaminovaný kompost se začne rozpadat při kontaktu s půdními bakteriemi a šíření herbicidu skončí přibližně po 12 až 15 měsících.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Choroby a škůdci vinné révy

Ladislav Theimer

Dobrý den,
mám velký problém s vinnou révou. Zasazena před 4 roky, loni měla bohaté, velké střapce vína, na každé větvi řadu, bohatý nárůst, vynikající chuť. Těšili jsme se na letošní úrodu. Na jaře začala velice narůstat, roztáhla se do tří metrů a byla úplně planá střapců hroznů. Po nějaké době se začaly listy kroutit do sebe. Viz snímek. Ptal jsem se odborníka vinaře a ten mi řekl, že je to nedostatek výživy. Že to chce nadělat dokola hluboké díry a tam nalít rozpuštěné draslo a NPK. Udělal jsem to přesně tak, rozpustil jsem v 10l. konvi draslo a v dalším
NPK. Po dvou dnech jsem to naléval do všech otvorů. Nic se nezměnilo a má réva pomalu odchází. Několik střapečků vína zakrnělo a obávám se, že je to konec. Díval jsem se na stránky, ale nikde jsem neviděl ony pozkrucované listy, jak mám. Pokud může někdo poradit, poraďte, prosím. velmi děkuji

Přiložený obrázek | Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Osmo dry recenze

Vojtěch Závodný

Bývalo dobrým pravidlem hned na začátku předváděni produktu uvádět cenu. To je za prvé. Za duhé: Předvést produkt ve své podstatě a principu funkčnosti. Jen podvodník se právě tomuto vyhýbá a jen slibuje a slibuje.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Černání hroznů vína

Zahradník

Nahraďte révu za odolnější odrůdu, která vydrží plodit zdravé hrozny déle než dva roky. Vysledujte v okolí úspěchy ostatních vinařů a zjistěte názvy odrůd. Někteří vám třeba i namnoží na příští rok.
Tůje si můžete užívat klidně dál, neboť jejich přítomnost révu nijak neovlivňuje.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Černání hroznů vína

Jaroslav Novotny

Dobrý den.Kazdy rok mi před dozráním začnou hrozny černat.strikam to před tím 2x proti padlým ale stejně to nezabírá.prvni 2 sklizně byly krásné.reva je stará asi 15 let.nedaleko asi pět metrů máme túje.bude to tím?děkuji za radu

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

novinky a zajímavosti

Chcete odebírat naše novinky?


Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo dvacetsedm.